Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Български градове и училища в дигиталния свят

"Умните" услуги разкриват престъпления, управляват трафика и помагат на учениците

1 коментар
Петров демонстрира в реално време системите за видео наблюдение в Поморие и Силистра

Видео камери, разпознаващи номера на автомобили и лица на хора и позволяващи да се установяват за минути нарушители на пътните правила или на обществения ред и да се предотвратяват и разкриват престъпления. Системи за управление на пътния трафик от изкуствен интелект, осигуряващи зелени вълни на колите и пренасочващи ги по ненатоварени участъци; осигуряващи коридор за линейки и пожарни и казващи къде има свободни места за паркиране на мястото, за където се пътува. Приложение, което сочи агресивни ли са шофьорите в дадено населено място, информира за времето, хлъзгав ли е пътят и показва качеството на въздуха, измервано в реално време. Дигитални домашни и изпитване в училище, облачни технологии и безплатни лаборатории за експерименти на иноватори.

Не, това не е футуристичен разказ, а реалност за 30 български града, 200 училища и 80 детски градини в България, където в различна степен в последната година телекомът "Виваком" е внедрил модули от своята "умна" платформа Viva Smart. Чрез нея общините получават дигитални услуги в три направления - умен град, център за съхранение, управление и анализ на данни и умно образование, като има възможност за интегрирано управление и на различните модули на дигиталното управление на градската среда.

"През последните години работим много усилено в предлагането на отделни умни решения, отговарящи на нуждите на бизнес клиентите ни и българските общини. Но фокусът ни за бъдеще е да развиваме концепцията за Интернет на нещата у нас и да предлагаме повече иновативни и модерни услуги. Това ни мотивира да обособим Viva Smart като отделна платформа със стратегическо значение за компанията ни“, каза пред журналисти в сряда Атанас Добрев, главен изпълнителен директор на "Виваком".

Стари системи на парче бързо се интегрират

Телекомът инвестира за своя сметка в изграждането на различните компоненти на дигиталната платформа в общините, които искат да се цифровизират, а след това срещу месечна такса поддържа системата и я управлява съвместно с различните държавни или общински служби, обясни при демонстрацията на възможностите на платформата главният директор продажби във "Виваком" Мирослав Петров.

От 100 хиляди лева до няколко милиона струва дигиталното управление на един град според това колко е голям, какви модули от платформата иска да ползва и каква част от вече наличното оборудване като видео камери и други системи за контрол могат да се включат. От всичко това зависи и каква месечна таксата ще плаща общината, решила да не изостава от последните тенденции в технологичния свят. Тя е от 1000 лв. до 30 хил. лв. в зависимост от включените и управляваните от платформата услуги. Хубавото е, че системата може постоянно да се надгражда, посочи Петров.

Изкуствен интелект за разкриване на престъпления

Например в Поморие от година е внедрена система за видеонаблюдение на целия град, която се оперира съвместно с местната полиция. за десет месеца няма изчезнала нито една кола, посочи Петров. Изкуствен интелект разпознава номерата на преминаващите автомобили и, ако има извършени от тях нарушения, веднага им се пишат актове и глоби. Също така, ако има катастрофа, автоматично се алармира Бърза помощ, полиция, а при нужда и пожарната. Информацията от камерите са пази в продължение на 60 дни и записите могат да се използват за разкриване на престъпления.

Точно това се е случила във Враца – друг град, където работи Viva Smart. Там 65 престъпления са били разкрити, благодарение на видео наблюдението. Данните за пътния трафик обаче могат да се използват и за планиране на организацията на движение при културни или спортни събития, за налагане на глоби на неправилно паркирали автомобили и за бързо пренасочване на трафик при произшествия.

По този начин са дигитализирани Силистра, Каспичан и още десетки градове у нас, а в Бургас от четири месеца работи и модулът за откриване на свободни места за паркиране на мястото, за където пътува шофьорът. Това става чрез приложение, което е разработено от "Виваком", но може да се ползва свободно и от абонатите на другите оператори.

Измерване даже на агресивността на шофьорите

Реално през цифровата платформа може да се управлява цял един град, каза Петров и демонстрира в реално време как това става в чешкия град Злин. Там реално се използват десетки модули за информиране на жителите и гостите за трафика, агресивни или вежливи ли са местните шофьори (този индекс се създава от изкуствен интелект след анализ на постоянно постъпващите данни за пътни нарушения, превишена скорост или други), къде може да се паркира, какво е състоянието на пътната настилка, къде има пътни ремонти, има ли мъгла, запрашаване или вятър.

Датчици в пътните ленти дори следят тежината на превозните средства и ако камиони над допустимото тегло са влезли в града, им се налагат санкции, показа Петров. Системата следи в реално време колко автомобила чакат по светофарите и преценява как да става смяната на сигналите им, за да не чакат прекалено дълго едните или другите шофьори. Така се избягват задръствания и се осъществяват сериозни икономии на време и гориво.

По думите му това са огромни възможности за създаване на добра градска среда, без системата да става "Биг Брадър".

Петров смята, че България има всички предпоставки да стане дигитален хъб, откъдето да се управляват дистанционно подобни системи. Страната ни е разположена много геостратегически, имаме бърз и качествен интернет на ниска цена, токът е евтин в сравнение с други европейски държави, а специалистите са добре образовани, посочи той.

Дигиталните услуги на телекома се координират от хъб за цялостно съхранение, пренос, обработка и използване на данни. Той обединява всичките 11 центъра за данни на "Виваком" в страната, предлагащи облачни услуги, начини за управление през интернет на електроуреди и домашни системи, както и колокация на ИТ оборудване. Ползването на този център под наем например излиза много по-евтино от това всяка община или град да си изгради своя подобна база и да се грижи  за поддръжката ѝ, посочи Атанас Добрев.

Стотици училища вече имат дигитални класни стаи

Компанията инвестира активно и в "умното образование" като целта ѝ е да промени нагласите и да създаде рамка за дигитализация на българското образование. В програмата вече са обхванати 200 училища и 80 детски градини. В нейните рамки над 6 хиляди учители са обучени на цифрови умения и съвременно преподаване, дигитализират се учебно съдържание и самите класни стаи. Няма хартиени бележници и хартиени дневници. Телекомът е създал видео платформа с над 300 безплатни дигитални уроци по история и родолюбие, както и  платформа за дигитално самообучение по математика.

До края на годината компанията смята да стартира проекта си за създаване на технологични лаборатории, където млади иноватори ще могат да ползват тяхното оборудване и възможностите на "Виваком" за създаване на нови апликации и иновативни дигитални продукти. От 2019 г. в пет български града ще стартират дейност такива технологични лаборатории, които ще са оборудвани изцяло за сметка на телекома. Той ще подкрепа и финансово технологични старъпи, каза в аванс Добрев.

Петров обобщи, че всички тези дейности на телекомуникационната компания я утвърждават като иновативния технологичен лидер на пазара. "Зад тази инициатива стои разбирането ни, че свързаността, свободата и независимостта са основни ценности на модерното общество, които гарантираме чрез иновативни технологични решения, достъпни за всички“, каза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Глупости. Това платена реклама на Виваком ли е?! Престъпление не може да се разкрие само заради това, че има камера. Вие виждали ли сте мъничките изображения от реални камери?! На тях дори човека не може да се разпознае, а пък да се види номер на кола...Освен това, ако системите са несъвместими, цялата организация е напусто. Ако Бърза помощ е уведомена своевременно, но няма свободна кола или екип... Ако прогнозата за времето е подробна, но вие не сте я гледал и излезете по къс ръкав, без чадър... Мислете бе хора?! ВАЖНО Е ЦЕЛИЯТ РЕСУРС ДА Е ОРГАНИЗИРАН В ЦЯЛОСТНА КОНЦЕПЦИЯ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.