Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Български семена на домати "Алено сърце" скоро може да се изнасят за Нигерия

2 коментара
Български семена на домати "Алено сърце" скоро може да се изнасят за Нигерия

Български семена на домати се радват на популярност в Нигерия, като страната проявява интерес и за внос, за да ги отглежда в градините си. Това стана ясно от събщение на Министерство на външните работи и Института по зеленчукови култури "Марица" - гр. Пловдив.

В началото на ноември под егидата на Истифанус Д. Гянг, федерален сенатор от квотата на щат Плато, в Нигерия са проведени няколко обучения за студенти по селскостопански науки от Федералния колеж за градинарство в град Гомбе и за млади земеделски производители от град Джос.

Демонстрации по основната тема на обучението - отглеждането на домати в подходящите климатични условия в щатите Гомбе и Плато - са осъществени със семена от българските сортове "Алено сърце", "Миляна" и "Прометей", селектирани в Института по зеленчукови култури "Марица" – град Пловдив.

Обученията са потвърдили много високата оценка от академичните среди и като цяло от селскостопанския сектор в Нигерия за качеството на българското производство и селекция.

От нигерийска страна се идентифицира съществен потенциал за внос от България на семена за домати и други култури като картофи, тиква, диня. Сенатор Гянг има планове да организира още няколко събития за популяризиране в Нигерия на български семена за зеленчукови култури.

Междувременно на 9 ноември в сградата на българското посолство в Абуджа бе представена платформата за бизнес обмен България – Нигерия.

В изказване от името на министъра на промишлеността, търговията и инвестициите Отунба Адебайо, направено от директора на дирекция "Инвестиции" Отунба Ародуду, бе подчертана пълната подкрепа за инициативата. Изтъкнато бе, че тя се вписва в политиката на Нигерия за насърчаване на търговските и инвестиционни партньорства с държави от Източна и Централна Европа.

От българска страна посланик Янко Йорданов посочи значението на платформата като важен ресурс за устойчиви и резултатно ориентирани бизнес контакти, като подчерта три важни нейни аспекта: амбиция - широкообхватно начинание за задълбочаването на двустранните търговски и инвестиционни отношения; консолидиране – надграждане върху постигнатото през последните близо две години нарастване на стокообмена; устойчивост - поддържане на електронен ресурс, чрез който търговските и инвестиционните отношения да имат постоянен източник за информация, статистически данни и бизнес контакти.

Българският дипломат посочи, че по този начин се създават предпоставки за още по-активен стокообмен в области като земеделие, информационни технологии, минни консумативи и други направления. Чуквума Учечукву, директор на Центъра за развитие на предприемаческия обмен (CEED) и координатор на Платформата, благодари за подкрепата от ведомствата на двете държави, както и на БТА и НАН за медийното партньорство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Козов
    #2

    Голям праз! Ако толкова нямате никакви новини, не ни пробутвайте такива бози.

  2. roser
    #1

    Ей ся' оправихме дефицита и изкарахме бюджета на плюс!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.