Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Български свещеник изправи Вселенския патриарх пред съд в Истанбул

0 коментара

Вселенският патриарх Вартоломей се появи на необичайно за него място - като обвиняем в съдебната зала - облечен в дългото си черно расо, за разлика от останалите свещеници, обвиняеми по същото дело, съобщава Асошиейтед прес.

Обвиненията, повдигнати срещу Вартоломей и още 12 свещеници, също са рядкост за преобладаващо мюсюлманска, но светска Турция. Те са обвинени затова, че са попречили на други да изповядват религията си и да извършват религиозни служби, уволнявайки един свещеник, пише Асошиейтед прес.

Обвиненията срещу Вартоломей и другите свещеници са повдигнати от Божидар Чипов, член на българска православна църковна фондация, както е регистрирана по турските закони българската общност.

На първото дело на 18 септември м. г. обвиняемите не се явиха и съдът постанови да дойдат на 16 януари под заплаха от принудително довеждане. Тогава патриархът също не дойде и бе решено, ако не се яви отново, да бъде принудително доведен с белезници пред съда.

Чипов и неговите авдокати твърдят, че Вартоломей не е имал право да уволнява българския свещеник Константин Костов, защото българската православна църква в Истанбул е отделена от Патриаршията през 1840 г. след конфликти между двете. Адвокатите на Чипов смятат, че Костов е бил наказан, защото е отказал да спомене Вартоломей в молитвите си и да издава свидетелства за брак и за кръщение, написани на гръцки език, пише АП.

"Константин Костов отказа да спомене името на върховния религиозен лидер в литургията си, както се изисква. Ние го предупредихме и след като не се подчини, беше уволнен", е казал Вартоломей, според съдебния протокол. Вселенският патриарх отрекъл да е имало опити от страна на Патриаршията да наложи гръцкия език на негръцките православни общности в Истанбул.

Опитите на патриаршията да наложат кръщелни и венчални свидетелства обаче още от 1996 година. Оттогава се изостриха и отношенията с гръцкото духовенство. Високопоставена българска делегация от София тогава ходи до фенер да успокоява духовете, но скандалът продължи до уволнението на отец Коста и назначаването на нов български свещеник, изпратен от София - отец Милко Топузлиев, брат на Видинския митрополит Дометиан.

Междувременно, на няколко пъти при появата на гръцки духовници в българската желязна църква "Св. Стефан" и опитите им да водят литургията на гръцки, българите викаха турската полиция и подаваха жалби в съда.

През 1996 г. гръцки митрополит бе осъден на половин година затвор, след като отслужил литургия на гръцки език в българската църква.

Отстраняването на отец Костов бе решение, одобрено от Светия синод в София и от директора на вероизповеданията доц. Иван Желев, които предпочитат да запазят добрите си отношения с Вселенския патриарх - личен приятел на премиера Сакскобургготски.

Позицията на Божидар Чипов обаче остава непроменена - той нарича Вартоломей "гръцки", а не "вселенски" патриарх - титла, която използват и турските власти. Чипов твърди, че се прави опит за асимилиране българската общност, тъй като гръцката патриаршия смята, че всички българи са елини, че българската общност ѝ е подчинена и я управлява, и затова трябва да се прави, каквото тя нареди.

Още трима духовници се явиха пред съда в понеделник. Обвиняемите може да получат присъда до пет месеца затвор, ако бъдат признати за виновни в процеса, който представлява предизвикателство към властта на Вартоломей, пише АП.

Вселенската патриаршия в Истанбул датира от времето на Византийската империя, рухнала след превземането на тогавашната столица на Византийската империя - Константинопол, от османските турци през 1453 г. Макар че гръцката православна общност в Турция вече е съвсем малка, Патриаршията запазва седалището си в Истанбул, припомня АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.