Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските автогари бият по скъпотия европейските

Московски заплаши общините с мораториум върху експресните търгове за автобусни линии

1 коментар
Снимка: БГНЕС

По-високи от европейските такси на родните автогари, "експресни" обществени поръчки на общините за обществен превоз с неизпълними условия за бранша, нелегални автобуси, бягство на шофьорите в чужбина, падащи цени на билети и безпомощен ресорен министър. Такава картина представиха министърът на транспорта Ивайло Московски и представителите на Националното сдружение на автобусните превозвачи след среща, продължила повече от два часа.

Тя приключи с подписването на споразумение за приемането на Националната транспортна схема и категоризацията на автогарите в срок от три месеца. Тези обещания Московски ги изпълнява от предишния си мандат. По думи на превозвачи държавата ги лъже за категоризацията на автогарите вече 15 години. Ефектът е "по-високи такси на български автогари от тези в Мадрид", по думите на Московски.

Останалите горещи въпроси – борбата със сивия сектор и липсата на шофьори, са от компетенцията на вицепремиерите на МВР Румяна Бъчварова и на труда и социалната политика Ивайло Калфин, каза Московски. За тол таксите препрати към регионалния министър Лиляна Павлова и финансовия Владислав Горанов, а за промени в законите - към Народното събрание.

Московски обеща "още днес" да изпрати писмо до тях, за да се насрочи среща за "комплексно решаване" на проблемите на автобусните превозвачи.

Форсмажор след форсмажор и нашият човек печели

"Взехме решение да се заложи от определена дата временен мораториум върху постоянното използване на форсмажори от страна на общините и областите за възлагането на транспорт. В много от случаите това е елегантен начин да се избягва спазването на закона за обществените поръчки", каза Московски.

В неделя лидерът на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов предупреди актива на партията, че за корупция пощада няма да има.

Какво правят обаче кметове, по-голямата част от които са избрани с листата на ГЕРБ. За избор на превозвач на обществен транспорт по общинските схеми кметовете са длъжни да проведат конкурс по правилата на Закона за обществените поръчки. Заради обжалвания на процедурата обаче, те казвали, че това е "форсмажорна ситуация" и провеждат обществена поръчка по бързата процедура с директно възлагане на избран изпълнител, обясни схемата Московски. Това обаче по думите му "изкривява нещата".

Проблемът идва от факта, че към момента има голямо дублиране на линиите между националната транспортна схема, областните и общинските схеми. Още през 2013 г., по времето на първия мандат на Московски като транспортен министър, той беше обещал това да бъде изчистено, но това така и не се случи. Сега Московски обещава да го свърши за три месеца, което изглежда малко вероятно.

Според транспортния министър областните управители и кметовете трябва да се съобразяват с националната транспортна схема, но те не го правят и от там идва проблемът.

За гарата в Русе – 17 евро за тръгване на автобус, във Виена – 4 евро

Московски обеща да свърши още една задача от миналия мандат – категоризацията на автогарите в страната. Причината таксата за тръгване на автобус от гари в България е по-висока от тази в Мадрид, отбеляза Московски.

За тръгване на автобус от гарата във Варна плащам 29 лв. такса, във Виена – 4 евро, в Берлин – 10 евро, а в Мюнхен – 5 евро, каза Себахтин Исмаил, собственик на "Арда Тур". На централната автогара в София таксата е 18 лв.

Автогарите у нас са частни и общински. Идеята е да се въведат три категории на автогарите в зависимост от големината на населеното място и да се определят максимални цени за всяка категория, каза Московски.

За категоризация на автогарите превозвачите настояват от 2008 г., когато бяха разработени 4 категории, но Комисията за защита на конкуренцията тогава не прие част от мотивите на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Така в Наредба 33 за обществен превоз на пътници и товари бяха вписани само минимални изисквания към автогарите.

"Сивият сектор е извън нашето министерство"

"Основните теми, по които Националното сдружение поиска обаче тази среща са свързани с борбата със сивия сектор. Той излиза извън инструментите, които нашето министерство притежава", заяви Московски.

Става въпрос за нерегламентираните превози с микробуси със 7 или 8 места. Автомобилните инспектори от ДАИ нямат право да ги проверяват. Дори да направят проверка, те обясняват, че возят роднини и трудно може да се докаже, че извършват нерегламентиран превоз. Рискът е автобусният бранш скоро да прерасне в микробусен, каза Галя Топалова, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи.

По думите ѝ сивият сектор обхваща над 50% от превозите, отнема над 50 живота и лишава бюджета от над 50 млн. лв. приходигодишно.

Сдружението настоява за криминализиране на това деяние и въвеждането на солени глоби на нарушителите. Превозвачите настояват още и за забрана на "споделеното пътуване", което набира скорост в интернет.

Бягството на шофьорите на Запад

Другият проблем за сектора е липсата на шофьори. Недостигът се оценява на около 1000 – 1500 души. Заплатите в сектора са над средните за страната – тръгват от 800 лв. за общинските линии, минават през 1500 лв. за вътрешните линии и стигат над 2000 лв. за международните, казаха превозвачи.

Не заплащането, а солените глоби, дори за провинение, за което нямат вина, кара шофьорите да бягат в чужбина, "като всички млади", обясни превозвач. Той даде пример с избелял печат върху разрешително, за което негови шофьори са били глобявани от 200 лв. до 1500 лв. В същото време, ако караш без книжка санкцията е 200 лв. Това са несъразмерно високи глоби за щяло и нещяло, твърдят превозвачите и искат намаляването им.

Миналата седмица превозвачите обявиха готовност за провеждане на национален протест на 26 април, ако дотогава държавата не даде ясен знак за решаване на проблемите в сектора. След срещата с Московски оставиха отворена вратата за протеста.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kompetenten
    #1

    Тези проблеми не са от вчера, те са много отдавна, вкл. и корупцията в ДАИ, вкл. и купуването на книжки, и т.н. Московски защо чак сега се сети?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.