Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските фирми плащат най-евтино в Европа при уволнени служители

7 коментара

При уволнението на служители българските работодатели имат от най.-ниските разходи в Европейския съюз, сочи сравнително международно изследване на консултантската компания "Делойт", разпространено в понеделник.

Проучването е направено в 25 държави и анализира разходите на работодателите при уволнение и сравнява законовите разпоредби в участващите държави. Според анализа българското законодателство стои по-близо до правната уредба в държавите от Централна и Източна Европа, където работодателите са обвързани от повече и по-формални правила, за разлика от по-свободния режим в западноевропейските държави.

В България, подобно на Унгария, Румъния и Словения, разходите за работодателя при уволнение като обезщетение, представляващо определен брой месечни заплати, са много по-ниски от тези в Западна Европа.

Най-често при уволнение в нашата страна работодателят заплаща между 1 и 6 работни заплати, коментира Стамен Янев, старши мениджър Правни услуги в "Делойт България". "По показател "разходи“ страната ни се доближава до държавите от Централна и Източна Европа, където освобождаването на служител струва около 2.5 пъти по-малко в сравнение със Западна Европа", допълва той.

Според проучването "най-скъпите“ при уволнение държави са Италия, където на служител се дават над 30 заплати, Белгия (до около 25 заплати), Испания (до около 20 заплати) и Норвегия (до около 12 заплати).

България, подобно на Чехия и Словакия, прилага много стриктен подход по отношение на мотивирането на уволнението. Работодателят е обвързан от точно регламентирани в Кодекса на труда основания за уволнение за разлика от повечето държави, участващи в проучването. Според Екатерина Сулева, мениджър Правни услуги в "Делойт", е интересно да се разгледат правилата в Белгия, които предоставят една гъвкавост за бизнеса чрез възможността за уволнение без посочване на основание за това, както и без изискване за спазване на формални процедури.

В България предизвестието за прекратяване е задължителен реквизит на трудовия договор и е еднакво за работодателя и за работника/служителя. То се уговаря между страните в законово определените граници от 30 дни до 3 месеца (с изключение на срочните трудови договори, при които е фиксирано на 3 месеца или до края на срочния договор). Проучването показва, че тази продължителност е в границите на средното за Европа.

Екатерина Сулева отбелязва една съществена разлика между българското законодателство и това в повечето европейски държави, в които продължителността на трудовото правоотношение се отчита като фактор при определянето на срока на предизвестието за уволнение.

Най-сериозна защита у нас получават бременните служителки (които могат да бъдат уволнени само на определени основания) и служителите в отпуск поради бременност, раждане и осиновяване (които могат да бъдат уволнени само поради закриване на предприятието). Според Ивелина Банкова, старши консултант Правни услуги в "Делойт България", по този показател нашето законодателство е в синхрон със законодателствата на останалите участващи в проучването държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Хайде западните фирми тук да дадат пример и да покажат как трябва. Две трети от бизнеса е на германци и австрийци какво чакат?

  2. Анонимен
    #6

    Пак големи капацитети! А защо не пишете, ЧЕ В ГЕРМАНИЯ НЯМА НИКАКВО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ УВОЛНЕНИЕ?

  3. Анонимен
    #5

    До 1, всъщност, Кодексът на труда е все още полу-социалистически. В него има текстове от средата на 50-те години. Обезщетенията за служителя при съкращение или незаконно уволнение са сравнително ниски, но самото уволнение, дори и на пълен некадърник или мързеливец, е доста трудно. Но такава ни е цялата държава: постсоциалистическо мутро-олигархично недоразумение.

  4. Анонимен
    #4

    то ГЕРБ удуши що бизнес и фирми имаше, защо Делойт не направят проучване за това.Стоят в офиса си на Стамболов като квачки дето знаят едно и също.

  5. Анонимен
    #3

    Така е в Бетонистан, държавата на олигарсите. Работете, роби!

  6. Анонимен
    #2

    Ето с какво могат да ходят също да се хвалят българските политици по света. Най-мизерната и корумпираната държава, ноооо и с най-ниски данъци и най-ниски разходи за отърваване от местните аборигени, когато започнат да ти дотягат.

  7. Анонимен
    #1

    Ами, обикновен див капитализъм ,демократични ценности - как мислете , че се правят тези кинти? Включително и по този начин. Още малко и ще ви дойде акъла в главата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.