Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските фирми са на опашката в ЕС по ползване на изкуствен интелект

4 коментара
Българските фирми са на опашката в ЕС по ползване на изкуствен интелект

Дания е европейската държава, чиито компании са използвали най-много технологии с изкуствен интелект през 2021 г., а българските фирми се нареждат сред последните в класацията. а на края на опашката е Румъния, според данните на Евростат за прилагането на модерните смарт технологии в бизнеса.

Те включват изкуствен интелект, който дава на машините и системите възможността да се обучават и вземат решения с известна степен на автономност, за да постигнат специфични цели, както и Интернет на нещата – среда, в която машини, устройства, сензори и системи са свързани помежду си и могат да си комуникират чрез интернет.

Няколко са технологиите с изкуствен интелект, които се вземат предвид за изготвянето на класацията. Става въпрос за текстови анализи от машини; преобразуване на говорима реч в писмен формат; технологии, генериращи писмен или говорим език; такива, които разпознават предмети или хора на базата на снимки; машинно обучение за анализ на данни; технологии за автоматизиране на работни процеси и вземане на автономни решения от машините и такива за самостоятелното им придвижване във физическа среда.

През 2021 г. 8 на сто от компаниите в ЕС са използвали поне една от тези технологии с изкуствен интелект, отчита Евростат.

В Дания 24 на сто от компании използват някоя от технологиите. Други страни с относително високо усвояване на изкуствения интелект са Португалия (17%) и Финландия (16%).

Междувременно най-малко компании са използвали някоя от тези седем технологии за изкуствен интелект през 2021 година в Румъния (1 на сто). На опашката са още Полша, Унгария, Кипър, Естония и България (с по 3 на сто).

През 2021 година 29 на сто от компаниите в ЕС са използвали свързани устройства или системи, които могат да бъдат наблюдавани или контролирани дистанционно чрез интернет. Най-голяма част от компаниите, използвали Интернет на нещата, са го правили за сигурността на помещенията (интелигентни алармени системи , камери и други смарт устройства – 72 на сто). По-малко компании са използвали Интернет на нещата за управление на потреблението на енергия (интелигентни измервателни уреди и термостати - 30 на сто) или за техническо обслужване (сензори, които проследяват необходимостта от техническо обслужване на машини и превозни средства - 24 на сто).

Сред страните членки над половината от компаниите в Австрия (51 на сто) са използвали Интернет на нещата през 2021 година. След нея се нареждат Словения (49 на сто), Финландия и Швеция (40 на сто и в двете страни). За сметка на това най-нисък дял е регистриран в Румъния (11 на сто), България (15 на сто) и Естония (17 на сто).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    "Интернет на нещата" се използва от хора, които искат да имат контрол над дома си, когато не са в него. Това не може да компенсира щетите, които климатът, пожарът, криминалния контингент, децата оставени без надзор могат да причинят. Интернет на нещата дава удобство, комфорт, усещане за успех в живота. Това е по-скоро престиж, отколкото сигурност.
    Например, има приложение в телефона, чрез което вратата ви се отключва, когато я доближите и се заключва, когато се отдалечите. Така ставате зависими от

  2. Информиран
    #3

    Съдържанието на статията може да е вярно, а може и да не е. Не бива да се взема насериозно публикация без автор и посочени източници на информация. Mediapool за пореден път се излага с този формат на публикации.

  3. Гений
    #2

    Значи кoлкото е по-голямо кремълското влияние в една страна, толкова по-зле е ситуацията със съвременните технологии? И това ми било новина...

  4. .text
    #1

    Подозирам че и по използване на естествен интелект сме на последните места :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.