Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските ИТ-специалисти са сред най-младите в Европа

0 коментара

Специалистите но информационни технологии в Румъния и България са сред най-младите в сравнение със Западна Европа по данни, обобщени и обявени в сряда от софтуерната компания Axway.

 

Средната възраст на българските ИТ-специалисти е 30 години. За сравнение колегите им в Германия са средно на 45 години, а в САЩ – на 40 години. В европейски мащаб тези експерти са около 35-36-годишни, а в световен – 37-38-годишни

 

Средният професионален опит на специалистите в сектора в Германия например е 11 години, докато в България е малко над 5. В Европа и света също стажът средно е между 6 и 8 години, сочат данните на изследването

 

Съотношението на жени и мъже в сектора е приблизително 1:2.5 за повечето страни. За България е прави впечатление, че почти 40% от дипломираните ИТ-специалисти са жени, но заетите в сектора дами са едва 30%, защото повечето от тях избират друг сектор за реализация или преподавателска кариера. В същото време професията преподавател по информатика е феминизирана и 80% от тези учители са от нежния пол.

 

Основните умения за реализация в ИТ сектора като аналитично мислене, компютърна грамотност, техническа грамотност и др. започват да се придобиват още в начална училищна възраст според специалистите от Axway. Едновременно с това едва 4 от общо 40 школи за изпреварващо и извънкласно обучение предлагат изучаване на компютърни дисциплини.

 

"Само до 2015 година в Европа ще се търсят над 900 000 квалифицирани специалисти”, коментира Наташа Кумчева, директор човешки ресурси в Axway. Според нея по тази причина в България трябва да се популяризират ИТ-професиите в сектора.

 

От 6 месеца до една година отнема на дoбрите студенти да се обучат за работа в софтуерна компания и да стартират. Основната критика от страна на сектора към образованието е липсата на актуални практични знания и умения. Все повече учебни заведения предлагат високо технологични програми.

 

Най-често пътят на специалистите по техническа поддръжка, на системните администратори и на специалистите по качество на софтуера минава през стаж в местен интернет доставчик.

 

Софийският университет, Техническият университет в София и Нов български университет подготвят повечето от кадрите за програмисти и ръководители на проекти и част от кадрите за специалисти по качеството. Тенденция е за позициите ръководител проекти да се търсят кадри с богат житейски и професионален опит, особено добри комуникационни и лидерски умения. Икономическото образование при тези позиции може да е значителен плюс затова нерядко на тях се назначават и студенти от Университета за национално и световно стопанство. Според обявените програми и Софтуерният университет вече подготвя кадри за всички професии в сектора.

 

"Някои държави предприемат специални мерки по отношение на привличане на младите към високо-технологичните професии. Например в Румъния софтуерните инженери са освободени от 16% данък. Важно е и в България да има политика на кадрите в областта на високите технологии”, допълва Кумчева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.