Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските младежи са се сраснали с мрежата и телефона

2 коментара
Българските младежи са се сраснали с мрежата и телефона

Българските младежи не могат да живеят без интернет, телефона и общуването в социалните мрежи. Те пропускат хранене и дори спят по-малко, за да бъдат в мрежата.

Това показва проучване на общественото мнение на тема "Новите зависимости и младите хора". Проведено е от "Глобъл метрикс" и "Центъра за изследвания и анализи" сред 650 души на възраст от 12 до 30 години през септември 2018 г. по поръчка на Министерството на спорта.

Ефектът от новите зависимости е, че около една трета от младите стават неспокойни, ако забравят телефона си, изнервят се, ако нямат достъп до интернет или им е скучно, а с пазаруването на дрехи в мрежата се разтоварват.

Всички са със смартфон

Изследването показва, че почти всички младежи имат смартфон (98.3%). С компютър разполагат 86.7% от участвалите в допитването, а таблет имат 28.3%.

Почти половината от интервюираните имат външна батерия за мобилен телефон и таблет. Това свидетелства за висока степен на зависимост от тези устройства и потребност непрекъснато да имат захранване, сочи още проучването.

Почти всички от анкетираните лица посочват, че използват интернет за влизане в социални мрежи (Facebook, Instagram, Twitter и др.) – 95%. Втората по ред причина е поддържането на връзка с приятели и роднини чрез приложения като Messenger, Viber, WhatsApp и др. – 78.3%. Около две трети ползват мрежата за слушане или сваляне на музика (60%).

Интернет се ползва за четене на новини и информационни сайтове от половината от анкетираните.

Най-малък е делът на посочилите, че ползват мрежата за онлайн игри.

Зависимостите

Общуването с други хора чрез социалните мрежи, използването на интернет за развлекателни дейности, заедно с гледането на филми и предавания по телевизията са дейности, които младите извършват всеки ден, показва още проучването.

Към момента новите зависимости не изместват традиционните форми на прекарване на свободното време, а се вплитат в тях, показват данните от изследването.

Въпреки че младите предпочитат интернет комуникацията, това не изключва и срещите с приятели на открито. Новото е, че неразделна част от срещите навън са и социалните мрежи, съобщенията чрез приложения и телефоните. Младите хора качват снимки, коментират и общуват през социалните мрежи докато са в парка, пред блока или в двора на училището, показва проучването. Според него общуването чрез социалните мрежи сериозно доминира над останалите форми за прекарване на свободното време.

Проявленията на новите зависимости

Налице е силно разпространяваща се зависимост от телефона и интернет. Повече от половината запитани, посочват, че не могат да издържат без телефон и интернет, показва проучването.

Тревожно е, че тези нови зависимости започват да се отразяват на всекидневни занимания като храненето и съня. Над една трета от младите хора спят по-малко заради общуването в социалните мрежи или приложения за съобщения и обмен на съдържание.

Новите зависимости засягат дори храненето. За младите е нещо обичайно да са с телефона си и да пишат дори, когато се хранят. Комуникацията чрез социалните мрежи е постоянно, когато си навън с приятели, на празненство, на ресторант. Пристрастяването към социалните мрежи при младите хора дори води до пропускане на едно или повече от едно хранене на ден, показва проучването.

Интересно е, че тези зависимости са осъзнати, но нагласи сред младите да се освободят от тях почти отсъстват. Над половината от младежите признават, че са зависими от интернет, също толкова от телефона си, а една четвърт – от социалните мрежи.

Пристрастеност към външния вид

Една от модерните зависимости, която все по-често се коментира е пристрастеността към фитнеса, външния вид и тялото.

Изследването показва, че това е дейност, която в преобладаваща част от случаите се извършват два-три пъти седмично.

Около една трета от младежите всекидневно тренира, което според авторите на проучването е индикатор за зависимост от спорта и култивиране на тялото.

Четенето на книги за удоволствие е дейност, която остава на заден план по честота, изместена от новите форми на общуване и развлечения. Анкетираните младежи посочват, че веднъж или два пъти месечно, а дори и по-рядко, отделят време за четене от час, два.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. emigrant
    #2

    А къде са родителите? Каква отговорност те носят за това, което се случва с техните деца? Или ще кажете, че държавата е виновна и бат Бойко.Аз имам 3 деца, но не ги оставяме с жена ми да висят пред телевизора, таблета или телефона повече от 1-2 часа на ден. Всъщност само най-голямата ни дъщеря има собствен таблет.Не мисля, че им трябва смарт телефон, докато навършат пълнолетие.За съжаление само телефоните са смарт в днешно време:)

  2. Baraev
    #1

    Демек младите са тъпунгери! Нещо ново ли трябва да е това?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.