Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските пещерняци се очаква да излязат от Крубер до седмица

1 коментар
Българските пещерняци се очаква да излязат от Крубер до седмица

След подобряване на националния рекорд от Теодор Кисимов и Константин Стоилов, които успяха да достигнат “сухото” дъно на пещерата Крубер на 2080 метра дълбочина, нови проблеми са застигнали българо-украинската група в четвъртък. След два дни силен снеговалеж времето рязко се е затоплило и разтапящият се сняг е започнал да наводнява пещерата.

Във вторник българите бяха блокирани в подземни лагери на пещерата на дълбочина от 1790 м. заради продължилите 4 дни дъждове.

“Времето, както очаквахме, се подобри, но топенето на снега започна да създава проблеми, наводнявайки галериите. В момента Кисимов и Стоилов са в базовия лагер на 1790 метра дълбочина, заедно с украинския ръководител на експедицията Юри Касъян. Те все още не са решили кога да тръгнат към изхода, всичко зависи от времето. Хубавото е, че топящият се сняг пълни пещерата по-бавно, отколкото като вали дъжд”, каза за Mediapool главният секретар на Българската федерация по спелеология Трифон Далиев.

Очаква се българските пещерняци да тръгнат обратно към изхода в петък или събота, като прогнозите са времето да продължи да се затопля. Връщането на двамата българи ще отнеме най-малко 3-4 дни и те по план трябва да излязат на 26 октомври. Заради лошите условия в пещерата ръководителите на експедицията са взели решение да съкратят с два дни престоя в Крубер. Първоначалният разчет бе да останат до 28-ми.

Според Българската федерация по спелеология експедицията е изключително успешна както заради спортните успехи, така и заради приноса към науката. Кисимов и Стоилов успяха да подобрят националния рекорд по дълбочинно спускане от 1429 метра, направен през 2004 г. в пещерата Ерма в Турция. Третият българин Светломир Станчев, който в момента е на кота 1400 метра, е картирал целия участък до тази дълбочина. В четвъртък наземният ръководител Орлин Колов заедно с руски спелеолози ще проучат галерията Лампрехтсофен на дълбочина 580 метра и ще бъде направена карта.

Сегашното “дъно” на света се намира на дълбочина 2160 метра и е измерено отново в пещерата Крубер в Кавказ. Стоилов и Кисимов не успяха да достигнат до този абсолютен световен рекорд заради наличието на 5 галерии, които са изцяло под вода.

“За да стигнат до тази кота бе необходима специална леководолазна екипировка и опит в гмуркането на такива дълбочини”, разказа за Mediapool Трифон Далиев.

Въпреки този голям успех, от Българската федерация по спелеология планират за 2006 година нова експедиция, но вече с необходимата екипировка, за да се достигне предполагаемото абсолютно ”дъно” на света от 2320 метра в същата пещера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хасанаа Бормалъ
    #1

    Ха дано я уплашат по-бързо юнаците и да вземат златната ябълка, пък после ще му мислим!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.