Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските политици разтревожени от събитията в Македония

Борисов се надява да си отрегулират държавата, Местан видя опасност за по-сериозен етнически конфликт, Плевенлиев призова за отговорност

2 коментара
Българските политици разтревожени от събитията в Македония

Българските политици изразиха тревога от събитията в съседна Македония, където на фона на антиправителствени протести в събота избухна и престрелка с въоръжена групировка в град Куманово. В нея загинаха полицаи, бяха ранени над 30 други служители на реда и акцията продължи и на следващия ден. В същото време управляващите у нас и представители на политически сили разчитат на отговорно решаване на проблемите на Скопие, за да не се разраснат.

Премиерът Бойко Борисов каза, че се надява Македония, която е много скъпа и важна за България,  да си отрегулира държавата. Президентът Росен Плевнелив очаква проблемите да се решат по национално отговорен и правилен начин. Вицепремиерът Меглена Кунева смята, че България като съседна страна и като страна-членка на ЕС трябва да бъде част от решаването на проблемите на Скопие, да бъде ясен и разумен глас, а при ескалиране на напрежението да се свика Консултативният съвет за национална сигурност при президента или Съветът за национална сигурност към министър-председателя. Лидерът на ДПС Лютви Местан пък заяви, че събитията в Куманово актуализират българския етнически модел на толерантност, който е алтернатива на гражданските конфликти.

Македония ни е много скъпа и важна, заяви министър-председателят Бойко Борисов за ситуацията в град Куманово.

"Бог да ги прости убитите полицаи. Още веднъж разбирате колко е важно да има политическа стабилност. От раздорите и проблемите в Македония се стигна до тези жертви. България е свикнала – от едната страна е Украйна, Крим, от другата Косово, Сърбия, разпаднала се Югославия", обясни Борисов.

"Македония ни е много скъпа и важна. Службите ежечасно докладват за ситуацията. Сега е по-спокойно. Изразихме позицията през Министерството на външните работи. Надявам се да се вземат в ръце и да си отрегулират държавата. Дал съм пример какво се прави, ако има недоверие поради една или друга причина, или вмешателство в едно правителство, след това народът сам си връща доверието", каза още Борисов, цитиран от бТВ.

Президентът Росен Плевнелиев изрази от Монголия, където е на държавно посещение, "съпричастност към македонските институции, които трябва по демократичен начин и на база на законни действия, чувайки гражданското общество и отнасяйки се сериозно към техните справедливи искания, да гарантират спокойствие, стабилност и успокояване на ситуацията“.

"Осъждаме всички действия, които са в разрез със закона, независимо кой ги извършва. Апелираме към всички страни, които и да са те, да решават проблемите само с механизмите на диалога, на гражданските инициативи и съобразно демократичните принципи“, каза Росен Плевнелиев, цитиран от пресцентъра си.

Той призова всички македонски политици да се отнесат много сериозно към ситуацията. "Спомняме си до какво доведе безпринципното противопоставяне в България – пет правителства и три парламента за две години и рязко намаляване на инвестициите и повишаване на нестабилността. Само с политически диалог, с отговорно отношение към гласа на гражданите и към доказателствата и фактите, да покажат, че са демократи и че могат да решат проблемите си по един национално отговорен и правилен начин“, апелира президентът.

Плевнелиев допълва, че страната ни активно подкрепя страните от Западните Балкани по пътя на европейската интеграция и в края на май България ще поеме от Албания председателството на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, където се очаква да бъде обсъдена ситуацията в югоизточната ни съседка.

При ескалация на напрежението в Македония трябва да се свика един от форматите за сигурност - Консултативния съвет за национална сигурност при президента или Съвета за национална сигурност към министър-председателя, смята вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси и лидер на ДБГ Меглена Кунева.

Попитана дали случващото се в съседната държава крие рискове за националната сигурност на България, Кунева посочи, че всяко приказване в една или в друга посока преди свикването на подобен формат би било незряло. Не се съмнявам във волята на българското правителство, както и на останалите български институции, активно да гарантират сигурността ни, посочи тя.

Кунева беше категорична, че България като съседна страна и като страна-членка на ЕС трябва да бъде част от решаването на проблемите на Скопие, да бъде ясен и разумен глас. Кунева припомни, че ЕС неколкократно е настоявал за спазването на върховенството на закона и запазването на етническия мир в Македония.

Тя съобщи, че засега се отлага предвиденото за утре посещение на македонския вицепремиер Фатмир Бесими, който трябваше да се срещне с външния министър Даниел Митов, с нея и с вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев.

"Надяваме се политическата криза в Македония да се овладее час по-скоро, за да не прерасне в още по-опасен етнически конфликт", коментира лидерът на ДПС Лютви Местан  на Събора на родолюбието, организиран от ДПС във великотърновското Горско Ново село, където населението е от пет етнически групи.

Според него проблемът в Куманово не е проблем само на Македония. Това е проблем на балканския регион, това е проблем на целия Европейския съюз. А големият урок от случващото се в Куманово е и за нас, българските политици. Ние трябва да запазим българския етнически модел, гражданския мир като най-ценният капитал на нашата родина Република България", подчерта Местан.

ДПС категорично осъжда всяка проява на етнорелигиозен екстремизъм, независимо дали е провокиран от мнозинството или от малцинствата, независимо в коя точка на света, допълни той. Според него етнорелигиозният радикализъм и екстремизъм са най-големият враг на съвременната демокрация, допълни той. Според Местан, с активното участие на ДПС в България е изграден уникален не само за Балканския регион, но и за Европа, етнорелигиозен модел на толерантност.

"Събитията в Куманово актуализират стойността на българския етнически модел и в национален, и в регионален, и в по-общ геополитически план. Българският етнически модел е алтернативата на гражданските конфликти", каза още лидерът на ДПС.

"Елате в Горско Ново село, за да получите истински урок по толерантност от тези няколкостотин души, които са тук въпреки различията си, каза лидерът на Движението, визирайки факта, че в златаришкото село съжителстват представители на пет етнически групи.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борето от София
    #2

    Ако нещата продължават в тази нездрава посока, то българските разтревожени политици трябва да се замислят сериозно за освобождаване на терени по границата за бежански лагери. Все пак с част от населението на Македония говорим един и същ език и най-вероятно точно те ще бягат ;)

  2. milan
    #1

    Хърватската телевизия цитира местни хора,които казват,че това е инсциниран сценарий,целящ закрепването на разклатената власт,на прорускосръбските-Иванов и Груевски,след показаните доказателства за убийства и непоемането на вината от страна на правителството.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам