Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските работници във Великобритания – мизерия и ниско заплащане

38 коментара
Българските работници във Великобритания – мизерия и ниско заплащане
Работници от България пристигат във Великобритания, живеят в претъпкани каравани и получават по 45 лири седмично от бране на плодове за най-големите търговски мрежи в страната, установи разследване на британския всекидневник "Индипендънт".

Компанията S&A Produce, зареждаща веригите супермаркети Tesco и Sainsbury's, наема хиляди работници от Източна Европа, които получават специални работни визи. Те им позволяват да работят до шест месеца само в една ферма, където очакват да спечелят много по-големи суми, отколкото получават в родните си страни.

Източноевропейците се надяват да изкарат до 200 лири на седмица с бране на плодове в Хиърфордшър и Кент. Благодарение на готовността им да работят за суми, които британците смятат за твърде ниски за толкова тежка работа, в британските магазини се продават евтини плодове.

Официално на работниците се плаща най-малко по 5.74 лири на час - сравнително висока надница за чужденци, които нерядко изкарват по по-малко от 3000 лири годишно в родината си. Реалната надница на час понякога обаче е близо два пъти по-ниска, след като от нея се извадят серия от задължителни пера.

Български работник, който все още бере плодове във ферма в Брайърли, близо до Лиоминстър, Хиърфордшър, показа на "Индипендънт" седмичната си надница, която след задължителните удръжки представляваше 45.12 лири за 19 работни часа, което прави по 2.37 лири на час. Друг работник в същата ферма получава по 2.61 лири на час. Най-високата надница, на която попадна "Индипендънт", е 4.43 лири на час.

В пика на сезона за бране на плодове миналия месец S&A Produce поддържаше работна сила от над 2400 души, предимно румънци и българи, дошли във Великобритания по линия на правителствената програма за сезонни земеделски работници, която им позволява да работят във ферма шест месеца.

За разлика от другите източноевропейци, българите и румънците нямат право да сменят работното си място, ако не се разбират с работодателите си или не им харесват условията.

Всяка седмица S&A Produce удържа на работниците по 31.22 лири за квартири, които представляват или каравани, или временно скалъпени колиби, както и по 2.75 лири седмично за "развлечения", включващи Интернет, който, според работниците, често е недостъпен. На снимки се вижда, че компютрите, които ползват работниците, имат четящи устройства за дискети, което означава, че най-вероятно са поне на седем години.

Работниците се оплакаха, че са принудени да спят по четирима в колибите с размер малко повече от три на шест метра, а в някои случаи - по седем души в караваните, където умират от жега. S&A Produce обаче твърди, че рядко се случва на едно място да живеят четирима души, освен когато те са го поискали изрично.

Българите плащат и еднократно 35 лири, за да им бъде осигурен достъп до доктор или зъболекар и за да им бъде осигурен транспорт.

Работниците освен това си мислят, че ще работят шест месеца. По-рано тази седмица обаче S&A Produce е уволнила 346 работници, които трябва да се върнат в родните си страни. Компанията обаче не нарушава трудовото законодателство, тъй като работниците са подписали договори, според които ще работят само, когато е възможно.

Според говорител на компанията проблемът се корени в метеорологичните условия, поради които много от плодовете са били обрани по-рано от обичайното.

Питър Маккол, градски съветник и бивш кмет на Лиоминстър, смята, че компанията трябва да се отнася значително по-добре с работниците от чужбина и да им предоставя по-правдоподобна информация за това по колко часа ще могат да работят и колко пари ще спечелят.

"Ако аз имах роднини, отишли да работят в България, бих очаквал да се отнасят с тях като с човешки същества и да им плащат прилична заплата за приличен работен ден", коментира той. "Тези хора са платили по 200 лири от своя джоб, за да дойдат да работят тук, а им се дава работа само, колкото да оцелеят. Много от тях не могат да си платят полета за връщане".

Местни жители пък са се оплакали, че българи са чукали на вратите им и са търсили нелегална работа, за да съберат пари за билет към дома.

Говорителката на компанията Ребека Едмъндс твърди, че удръжките от надниците са необходими за квартири и развлечения и добавя, че всички обвинения към компанията в експлоатиране на работниците са неоснователни.

"Стараем се да обясним възможно най-добре, че не можем да гарантираме колко работни дни и часове можем да предложим, поради сезонния характер на работата. За съжаление се налага да даваме по-малко часове, отколкото би ни се искало, но поне 84 процента от хората, които трябваше да съкратим, посочиха в писмена форма, че догодина биха се върнали. Това предполага, че работниците, на които не им е харесало да работят за нас, са малцинство, а не мнозинство", коментира тя.

"Индипендънт" разказва за Иван Борисов, който преди два месеца е оставил работата си като туроператор в България и е заминал за Англия далеч от жена си и новороденото си дете, за да спечели много повече пари, отколкото би могъл в България, както го уверявали приятелите му.

Въпреки че той е имал стабилна работа и владее пет езика, Борисов си мислел, че парите които ще спести, ще бъдат достатъчни, за да оправдаят шестте месеца далеч от съпругата му Мира и бебето им.

"За парите, които печелим, не си струва изобщо да се надигаме от леглото", споделя 27-годишният Борисов, взирайки се в своите 7.62 лири, които трябва да му стигнат до следващата надница след четири дни.

"Невъзможно е да спестим каквото и да е, затова не мога да изпращам пари на жена си. Когато говоря с нея ѝ казвам, че всичко е наред, за да не я тревожа".

Приятели на Борисов от България са го уверявали, че само за едно лято на Острова ще изкара хиляди лири – далеч повече, отколкото може да спести в родния си град Варна. Казали са му, че работата ще бъде тежка, но може да очаква осемчасов работен ден пет дни в седмицата. В действителност обаче компанията, която го е наела, му осигурява едва четиричасов работен ден и то четири дни в седмицата.

"Чувствам се като роб. Искам да се върна в България, но откъде да намеря пари, за да си платя полета?", посочва българинът.

Работата е тежка, но не това е основната причина за притеснение на работниците, а това, че не могат да спестяват, посочва "Индипендънт".

Подобен е и случаят на Параскева и Асен Буковски, които преди три месеца са пристигнали в страната заедно с още 70 души от селото им в Западна България. Фактически всички възрастни в това село трябва да работят зад граница, тъй като там няма работа.

По-рано тази седмица обаче са били уволнени и парите, които са изкарали, ще им стигнат само за билет за връщане.

Попитана дали следващата година ще се върне да работи във Великобритания, Буковска посочила. "Не мисля. Харесвам Англия и местните хора. Но английските работодатели? Не, благодаря ви."

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. emigrant
    #39

    а случаино да прочетохте, че нямат право да си сменят работодателя и че реално са роби без гарантирани 40 часа седмично работа и билет за връщане. и това се допуска и от англичаните и от наште бюра по труда, резил

  2. zo
    #38

    Tri liri na den? idi se pregledaj

  3. da be
    #37

    наивно е да мислиш, че на Запад капиталисиът ще те зарине с пари.

  4. 8888
    #36

    това са ни гурбетчиите.Тези ,които имат нормален английски отдавна са се уредили.

  5. а сиктир!
    #35

    Ти сиктире,ще се врежеш ли в такава дауаеуа,или когато ти даде оная посредничката да подпишеш договор,който сам ти препоясни,няма да й посочиш какво може да барне,да го подържи,в бама да си го положи,после и в устата,ако иска и т.н.Сиктире,тия работи са подсъдни поне в Северна Европа,където е и тази страна и е грехота да се допускат с бедни хора такива санжета.Време е и властта да се заеме с тия измами.

  6. xxx
    #34

    Чест им прави на английските журналисти, че са публикували тази статия!Нека да има по-голяма гласност по тези въпроси и в България, за да не се лъжат други и да не се допуска подобна гавра с хората! Все пак всички живеем в Европа и на виновните трябва да се търси отговорост!

  7. Variant
    #33

    brei, a?

  8. Variant
    #32

    Koi im pre4i?

  9. Кокошков
    #31

    жестока и нашите младежи са отишли в Англия където експлоатацията на човек от човека е най-силна

  10. 2012
    #30

    това е истинското лице на европа преди време ни оставиха 500г.в робство само защото сме правоверни а те католици..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.