Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските райони остават най-бедните в Европа

В Северозапада БВП на човек е 11 пъти по-нисък от този в най-богатия регион - Лондон

4 коментара
Българските райони остават най-бедните в Европа

Пет от шестте района, на които е разделена България, попадат сред най-бедните в Европейския съюз. Изключение прави само Югозападният регион, в който е столицата София. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат на базата на брутния вътрешен продукт на глава от населението за 2013 г., изразен през покупателната способност.

Традиционно най-бедният български регион е Северозападният. Той на практика е и най-бедният на територията на Европа, въпреки че според статистиката негативната класация се води от френския район Майот. Той обаче на практика е в Африка - обхваща архипелаг в Индийския океан между Мадагаскар и Мозамбик. Освен това българският Северозапад е почти на едно равнище по БВП на глава на населението с африканския архипелаг под френско управление. БВП на човек в най-бедния български регион 8000 евро за година, което представлява едва 30% от средната стойност за ЕС.

Най-богат е районът на вътрешен Лондон, който е и една от световните финансови столици. БВП на човек там е близо 11 пъти по-голям от този в българския Северозапад - 86 400 евро на година или 325% от средното ниво за ЕС.

Не по-добро е положението и в останалите части на страната извън Югозападна България. Веднага след Северозападния район в класацията по бедност се нареждат Северният централен и Южният централен район. БВП на човек от населението там е под една трета от средното за ЕС. Българска доминация в дъното на класацията по данните се разбива само от един румънски регион. Статистиката за него е малко по-негативна в сравнение с данните за Североизточния и Югоизточния район у нас.

Най-напред по богатство от българските райони е Югозападният с 19 200 евро БВП на човек, което представлява 72% от средното за ЕС. Така той е извън 20-те най-бедни части на Европа, които освен у нас, са основно в Румъния, Полша и Унгария.

Дори и в най-богатата част на България обаче БВП е над два пъти по-нисък в сравнение с последния район в подреждането на седемте най-богати - Прага. БВП в района на чешката столица е 46 000 евро на глава от населението или 172% от средния за ЕС. Сред регионите с висок показател са още Люксембург, Брюксел в Белгия, Хамбург в Германия, холандският Грьонинген, и словашкият Братислава.

ОИСР: Пропастта между бедни и богати расте

В същото време Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) публикува в четвъртък доклада си за неравенство в доходите. Според него пропастта между най-богатите и най-бедните хора в страните, които членуват в организацията, става все по-голяма. Така 10-те процента най-богати печелят 9.6 пъти повече от 10-те процента най-бедни. За сравнение през 1980 г. съотношението е било 7 към 1, а през 2000 г. - 9 към 1.

Още по-голямо е неравенството, ако се разгледа каква част от богатството притежават домакинствата от отделните групи. Според данните на ОИСР 40% от най-бедните имат едва 3 на сто от богатството, докато 10-те процента най-богати държат половината.

Според ОИСР голямата разлика между бедни и богати пречи на икономическия растеж. Една от мерките за преодоляване на проблемите е да се обърне внимание на условията на труд, тъй като от организацията смятат, че неравенството се засилва заради все по-големия брой хора, които работят почасово или на временни договори. Нискоквалифицираните временни работници имат много по-ниски и нестабилни доходи в сравнение с тези, наети на постоянен договор. Най-засегнати са младите - до 30-годишна възраст.

В същото време бедността води до влошаване на образованието на най-бедните жители на дадена страна, тъй като децата им не ходят редовно на училище и дори не успяват да завършат задължителното си образование. За това от ОИСР препоръчват правителствата да обърнат внимание на инвестициите и политиките в тази сфера.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. milan
    #2

    Правителството трябва да има стратегия за борба с бедността в най-бедните региони в България,като привлича инвестиции и създава средни и малки предприятия във въпросните региони по всички програми на ЕС.Едно от незаобиколимите условия е,да се попречи на руския натиск в страната за участие на българируски и българисръбски фирми,управлявани от бившите комунисти-социалистите,които работят за руските и сръбските интереси в БГ, по програмите на ЕС,за гранично сътрудничество,което цели единствено подпомагане

  4. Dr. Web Browsing
    #1

    Винаги информации и фактология от този тип (приемаме че те са достоверни - т.е. не са тенденциозно манипулирани в определена посока), винаги може спекулативно да се използва и манипулира от маргиналните (без значение - леви или десни) организации и структури, които са характерни за всеки един обществен политически спектър.

    Според мен, за да бъде продуктивна и действително полезна тази информация (а не само като констатиране на фактите), тя трябва да бъде съчетана и комбинирана със сответните конкретни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам