Българските волейболисти са на четвъртфинал на европейското

Предстои им нов сблъсък с Германия

8 коментара
Сн. БГНЕС

След като направи невероятен обрат от 0:2 до 3:2 гейма в Гданс срещу единия от домакините от Полша, българският национален отбор по волейбол се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство. Така волейболистите донякъде успяха да заличат твърде негативните впечатления от представянето си досега, донесло им две загуби в предварителната група (от Германия с 2:3 и от Русия с 1:3) и само една победа (срещу Чехия с 3:1).

Първите два гейма от мача се развиха по познат от предишните неуспешни изяви на българите сценарий – игра на приливи и отливи, много пропуснати шансове и много грешки, слаба концентрация и психологическа устойчивост. В резултат поляците ги спечелиха с един и същ резултат – 25:22.

В следващите части обаче играта на българите се преобрази. В третия гейм те с много агресия и много по-добра защита те натрупаха голяма преднина, която задържаха до края – 25:20.

Те успяха да направят добра преднина и през четвъртия гейм – 11:7, 16:14, 20:17, 23:20. Тогава обаче последваха грешки и домакините изравниха – 23:23. Но благодарение на успешни атаки на Соколов и силен начален удар на Йосифов българите спечелиха с 26:24 и изравниха геймовете.

Тайбрекът премина при драматични обрати в полза ту на единия, ту на другия отбор.  Нашите поведоха с 3:0. Последва обрат до 9:6 за поляците. Последваха четири поредни точки благодарение главно на силните атаки на Соколов и добри блокади се стигна до 10:9 и 13:11 за българите. Домакините обаче отново успяха да изравнят при 13:13.

Последваха размяна на точки и няколко мачбола, последният от които беше превърнат в победна точка за нашите – 18:16 и 3:2 гейма след 2 часа и 19 минути игра.

На четвъртфинала довечера България ще играе от 21 часа отново с Германия, която започна първенството с убедителна победа с 3:0 срещу Русия в групата и досега има три победи.

В останалите четвъртфинали Франция среща Русия, Финландия – Италия и Белгия – Сърбия.