Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският бизнес разединен за мерките срещу епидемията

0 коментара
Българският бизнес разединен за мерките срещу епидемията

Българският бизнес е разделен в оценките си за предприетите от правителството мерки срещу разпространението на коронавируса у нас, повечето фирми смятат, че те за закъснели, но всяко четвърто предприятие ги оценява като прекалено рестриктивни. В същото време повече от половината представители на бизнеса у нас признават, че нямат антикризисен план и действат според обстановката и са притеснени, че пикът на кризата тепърва предстои. Това сочат междинните резултати от онлайн анкета сред членовете на Българската стопанска камара, започнала в четвъртък.

Само за ден в нея са се включили 633 фирми от всички региони на страната (най-много от Североизточен регион) и от почти всички икономически сектори (най-много в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството).

Преобладаващите оценки на 36% от отговорилите на въпросите са, че мерките са закъснели, недостатъчни и неадекватни. 24 процента са на обратното мнение - че са налице прекалено високи рестрикции, които не отговарят на обективната обстановка. Като адекватни определят предприятието действия 22 на сто от дружествата.

Най-голям проблем за тях е загубата на клиенти, а отсъствието на работници се очертава като най-малкото препятствие пред нормалното функциониране на бизнеса.

Фирмите са песимисти и според 62% от участниците в анкетата, пикът на кризата предстои и се очаква задълбочаване на проблемите. 18% очакват стабилизиране до 2-3 месеца, а според 15% това ще стане в рамките на 1 месец.

Запитването разкрива още, че българските предприятия масово нямат превантивни планове. Според обстановката и без антикризисен план действат 67% от анкетираните, а 21 на сто от фирмите твърдят, че са изготвили по спешност план с оглед актуалната обстановка, а едва 7.5% имат план за действие в подобни ситуации, изготвен преди кризата с коронавируса.

Оказва се, че огромната част от фирмите нямат в договорите си с контрагенти клаузи за форсмажор. Не е никак малък и процентът на тези, които изобщо не знаят за тази правна възможност да се защитят в случай на криза като настоящата. По-малко от една-пета от бизнеса е предвидил в договорите си клаузи за форсмажор, според междинните данни на анкетата.

На отворен въпрос за оценката на понасяните щети в резултата на коронавируса, са били дадени най-различни отговори, като средната оценка на загубата на обороти е 52 на сто.
За обявилите загубите си с дневни, седмични и месечни суми, средните резултати са 1716 лв./ден; 8581 лв./седмица и 34 325 лв. на месец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.