Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският експеримент с царя е интересен за Русия

0 коментара

Под заглавие "Цар плюс 16 технократи" днес вестник "Независимая газета" информира за утвърждаването на българско правителство от Народното събрание. Формулата на новото българско правителство не е лишена от сюрпризи, извежда в подзаглавие авторът Вячеслав Самошкин. За 16-те министерски поста са предложени предимно млади технократи-професионалисти, се посочва в материала. В него са дадени кратки характеристики на Николай Василев и Милен Велчев, "двама банкери, създали си добро име, работейки в Лондон".

Абсолютна премиера в страната, където националните малцинства дълго не се признаваха, е участието на двама дейци от партията на турското малцинство - ДПС, пише вестникът. За друг интересен момент и дори изненада може да се смята включването на двама представители на БСП, която официално е в опозиция, посочва "Независимая газета".

В кратката бележка на вестник "Комерсант", озаглавена "Парламентът на България утвърди царя" се изтъква, че в словото си Симеон Втори е посочил като най-важен външнополитически приоритет пълноправното членство на България в НАТО и ЕС, докато "развитието на добри и взаимноизгодни отношения със страните от Балканския регион и Русия" били просто "важен приоритет". Бившият монарх се надява, че хората ще почувстват качествено повишаване на жизненото равнище още след 800 дни, посочва вестникът. Интересно е, че "царското движение" влезе в коалиция с ДПС - партия създадена от турската диаспора. В правителството влязоха и двама представители на БСП, а коалицията ОДС предпочете да остане в опозиция, информира "Комерсант".

"Явлински да завижда" е озаглавен коментарът на вестник "Известия", който прави аналогия между програмата на Григорий Явлински за икономическо възраждане на Русия "500 дни" и обещанието на Симеон Сакскобургготски да постигне значително подобряване на икономическото положение в страната за 800 дни. За разлика от Явлински бившият български цар и настоящ премиер има картбланш за осъществяване на амбициозния план за реформи, посочва "Известия". Той избра двама млади лондонски банкери, които написаха програмата "800 дни", да оглавят икономическия блок на правителството. Така онова, за което мечтаеше Явлински - да получи пълномощия за осъществяване на плановете си, се осъществи в България.

Същевременно Симеон реализира и мечтата на руските монархисти, продължава "Известия". Всички негови последни действия сочат,че той фактически се стреми да заеме поста цар на всички българи и в момента успява да го стори. Той се съгласи да стане премиер след мъчителни размисли. И започна да действа като цар, т.е. представи списък на правителството, в което има представители на всички сили на обществото. Спирайки се на състава на правителството, вестникът посочва, че с министър на външните работи Соломон Паси, известен като лобист за влизането на България в НАТО, е "наивно да се очаква предсказваното от някои експерти затопляне в руско-българските отношения".

Вестникът съобщава, че в правителството са включени двама комунисти, както и представители на турската общност, с което България е станала първата славянска страна, в която мюсюлмани влизат в кабинета. По такъв начин Симеон, от една страна, декларира, че ще извършва радикални икономически реформи, т.е. действа като реформатор. От друга включва във властта представители на различни слоеве на обществото и действа като цар. "Това противоречие може да погуби реформите, тъй като за тяхното осъществяване е нужен еднороден екип и приемане на непопулярни решения, посочва Известия. А засега правителството с либерали, социалисти, мюсюлмани и привърженици на НАТО прилича на гърмяща смес, която може да избухне всеки момент. Значи или правителството ще започне да се разпада и противниците на либералните реформи ще напуснат кабинета, или реформите ще започнат да се отлагат за все по-далечни срокове и към 800-те дни ще трябва да се добавят още година, две, пет".

Във всички случаи след 800 дни Русия ще получи отговор на въпроса, който традиционно я вълнува: може ли монархистка по същността си власт да осъществи икономически пазарни реформи, пише в заключение руският вестник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.