Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският кабинет харчи най-много от балканските правителства

0 коментара

Българското правителство е сред най-харчещите власти на Балканите. То изразходва за управлението си средства, равняващи се на близо 40 процента от брутния вътрешен продукт на страната, предаде радио Дойче веле". Заедно с това местните власти в България са едни от най-бедните на полуострова.

За нуждите на местното самоуправление се харчи едва една шеста от сумата, която използва централната власт в София. Това сочат цифрите от представения доклад на Фондация "Отворено общество" за фискалната децентрализация на държавите от Югоизточна Европа по време на неотдавна проведения в Загреб форум по проблемите на демократизацията в региона.

Недостатъчните средства за финансиране на общините са общ белег за всички балкански държави в преход, пише още в доклада. Местните власти в България могат твърде малко да разчитат на приходи от подопечните им кметства. Едва една седма от местните бюджети в страната се покриват от събирани местни данъци и такси и върнатите от столицата минимални части от централно наложените данъци върху местните предприятия. Освен това българското местно самоуправление заедно с това в Сърбия са единствените на Балканите, които със закон са лишени от правото да постановяват събирането на собствени общински данъци и такси.

Понякога вътрешното разпределение на оскъдните бюджети на българските общини се оказва по-голям проблем от получаването на средствата от централната власт, сочи още изследването.

Като позитивна промяна по отношение на децентрализацията в България се изтъква решението, с което се увеличава броят на малките селища с право да избират собствени кметове. Под влияние на процеса на европейската си интеграция България, Румъния и Хърватия са по-напред от останалите балкански държави по отношение на въвеждането на публичните търгове като по-прозрачно и законно средство за възлагане на общински поръчки.

Въпреки промените, недоволството от местните власти в балканските държави в преход е един от ярките индикатори за неравномерния ход на процесите на децентрализация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.