Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският контекст на сирийската криза

14 коментара
Снимка: БГНЕС

Действията и бездействията на българското правителство по сирийската криза ще поставят на изпитание управляващите от БСП и могат да разклатят управлението така, както дори продължаващите трети месец протести не успяха.

Каквито и да са детайлите в плана на Запада за реакция срещу използването на химическо оръжие в Сирия, България няма да има възможност да се сниши и да не заеме позиция. Колкото и силно да им се иска това на част от управляващите.

Като член на НАТО и на Европейския съюз страната предстои да се подпише под серия от становища и решения, които ако не подкрепят изрично, поне няма да се противопоставят открито на планирата от Съединените щати и съюзници операция. И това е най-малкото.
Предстои да научим дали част от българската военна инфраструктура ще бъде потърсена за помощ, както това се случи при акцията срещу Саддам Хюсеин преди 10 години. А това никак, ама никак няма да се хареса на избирателите на БСП, които за момента са почти единствените привърженици на правителството.

Да живее международното положение!

В писмено изявление по повод химическата атака в Сирия премиерът Пламен Орешарски каза, че "извършителите на това тежко престъпление трябва да понесат своята отговорност". Официалната позиция на България е, че решението трябва да бъде търсено в рамките на Съвета за сигурност на ООН, но за всички е ясно, че съгласие в този формат няма да бъде постигнато и тази позиция на страната ни няма да остане последна.

Международната криза се случва в точно определен български контекст: след началото на всекидневните антиправителствени протести, БСП се обърна към най-твърдите си избиратели. Протестиращите бяха обрисувани като "платени от американците русофоби“. И това даде резултат - социолозите отчетоха сплотяване на редиците в социалистическата партия.

Скоро на червените лидери може да им се наложи да обясняват защо позицията на българското правителство не съвпада с тази на приятеля на сирийския режим Владимир Путин и не отрича категорично тази на президента на Съединените щати Барак Обама. А както написа наскоро вестник "Дума“ - да се противопоставяш на Русия е "антибългарско“.

Не по-лесно ще бъде на лидера на "Атака“ Волен Сидеров, който влиза в трети пореден парламент с лозунга, че България няма път на Запад и трябва да се обърне към Русия и вече открито предлагания на страната ни "Евразийски съюз“. А дали Волен Сидеров няма да се изкуши да напусне потъващия кораб и да върне част от подкрепата си, като организира антивоенни и антиамерикански протести? Станишев и Местан със сигурност не искат да се сещат за тази възможност.

Твърде различно

Очакваната операция в Сирия ще бъде третата криза в последните години, която пряко поставя на изпитание българското правителство. За трети път, най-вероятно, българската и руската позиции ще се разминат. През 1999 правителството подкрепи операцията на НАТО срещу режима на Слободан Милошевич в бивша Югославия. През 2003 България се включи в "Коалицията на желаещите" срещу Саддам Хюсеин в Ирак. Сега отново е време за труден избор. Приликите обаче свършват тук. Значимата разлика е в това кой управлява и кой понася отговорността за позицията на България.

И през 1999, и през 2003 БСП и свързани с нея организации поведоха антивоенните протести. "Агресори“, "Империалисти“, "Yankee go home” - лозунгите са познати и със сигурност вече отново се пишат някъде. Но едно е да протестираш срещу Иван Костов и бившия цар Симеон Сакскобургготски, съвсем друго е да скандираш под прозорците на Пламен Орешарски и Сергей Станишев. Няма да им бъде лесно на техните избиратели.

Объркването става още по-голямо като добавим факта, че Станишев е председател и на Партията на европейските социалисти, а най-голямата управлявана от социалисти страна - Франция, също подкрепя по-остра реакция срещу Асад.

В собствения капан

Позицията на страната по сирийската криза предстои да бъде обсъдена от парламента. Каквото и да си мечтаят тайно, управляващите не могат да си позволят да се дистанцират от позицията (или позициите) на съюзниците - България все пак е част от евроатлантическата общност. По нищо не личи обаче социалистите да са калкулирали подобно развитие.
В противен случай нямаше с такава лекота да експлоатират най-консервативните настроения на избирателите си - винаги лошата Америка и винаги добрата Русия. Сега ше им се наложи да взимат трудни решения и да изказват неудобни обяснения. Но нямат друг избор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Отдавна е ясно, че газовата атака срещу цивилни сирийци е дело на платените терристи, опитващи се да разклатят правителството на Асад, които мас-медиите упорито наричат "бунтовници". Режимът на Обама упорито настоява за военна агресия срещу Сирия под влияние на израелските си господари. Целта в крайна сметка е да се отслаби и обкръжи Иран, който има наглостта да продава петрол, но не срещу долари. В цялата тая каша България е по-добре да си седне на дирника и да не се меси. Така както британският парламент духна под опашката на Камерон.

  2. Анонимен
    #13

    TAM KADETO SA VLEZLI AMERIKANCITE V ARABSKIA SVIAT STAVA BARDAK,TOVA E TEHNIA INTERES

  3. Анонимен
    #12

    - Няма достатъчно джамии, туземното население говори на тяхен си език, жените ходят незабулени, храната е скъпа, да не говорим за тока - че то в сирия си беше по демократично. Не искаме да ни настанявате в Столипево, и земята за обработване си я запазете, и в София не искаме освен ако е в Лозенец. Ние сме образован народ все търговци и предприемачи, но финансова подкрепа от фашисткото ви правителство никаква1! Ще ви съдим в Страстбург!

  4. Анонимен
    #11

    Чалга-държавата Булгариа

  5. Анонимен
    #10

    Точен и балансиран анализ. Благодаря Ви г-н Бедров! Дори бих предпочела да кажа: Браво Иване!

  6. Анонимен
    #9

    Хей хер Бедров от Дойче Веле! по-добре коментирай защо Германия няма да участва в коалицията на Желающите- защото не желае! И недей се измъква с това ,че скоро ще има избори за Бундестаг, май Меркел и Щайнбрюк са на едно мнение по темата, дори не дискутирана в диспута. Както и не участваха в Ирак,Либия,Сирия.....е включиха се само в Афганиктан и то на север в най-мирният район на таджиките, сигурно търсят произхода на арийците!

  7. Анонимен
    #8

    Очаквано е, когато в България управлява неевропейско правителство, то да заеме неевропейска позиция. Само на българите не им светва лампичката защо не са наистина европейци. Какви ли не обяснения ще си извадят от потурите, само и само да не прозрат истината. А истината е че по действията им ще ги познаете истинските еропейци от неистинските...

  8. Анонимен
    #7

    Явно доста кофти хорица живеят в България, щом при всяка война на цивилизацията срещу някой кървав диктатор се появява широка подкрепа именно за диктатора. Кофти хорица ви казвам! И напълно закономерно на кофти хорицата и държавицата им е кофти...

  9. Анонимен
    #6

    Писаното не въжи ли и за Меркел?

  10. Анонимен
    #5

    Бе да не почнат и тези бежанци да протестират и да искат от правителството повече пари за издръжка и настаняване в поне две звезди. И без това туристическият сезон свършва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.