Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският парламент ратифицира договора за ЕС

45 коментара
Българският парламент ратифицира договора за ЕС

Българският парламент одобри в сряда с голямо мнозинство договора за присъединяване на страната към Европейския съюз и съпътстващите го документи. В залата присъстваха президентът Георги Първанов, премиерът Симеон Сакскобургготски, патриарх Максим.

От 233 присъствали депутати на първо гласуване договорът бе одобрен от 230 народни представители, с двама въздържали се и един против, на второ гласуване – от 234 гласували 231 подкрепиха ратификацията, двама се въздържаха и един бе против.

От политическите лидери единствен отсъстваше председателят на Движението за права и свободи Ахмед Доган заради “временно здравословно неразположение”, както съобщиха от партийния пресцентър.

Сред гостите бяха бившият президент Петър Стоянов, бившите министър-председатели Димитър Попов и Филип Димитров, шефът на БНБ Иван Искров, сестрата на премиера Сакскобургготски Мария-Луиза и съпругата му Маргарита. Присъстваше и цялото правителство, като министърът на енергетиката Мирослав Севлиевски закъсня с близо час за заседанието.

Против ратификацията на договора се обяви независимата депутатка Стела Банкова, която определи като “предателство” затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ “Козлодуй” през 2006 г.

Двамата въздържали се са депутатите от Коалиция за България Огнян Сапарев и Александър Паунов – лидер на Комунистическата партия. Двамата винаги са били против евроинтеграцията, защото не се знаело какво сме договорили в преговорните глави.

След приключване на гласуването депутатите станаха на крака и ръкопляскаха, а хорът “Космическите гласове” изпя химна на Европа “Одата на радостта”.

Президентът и премиерът претупаха церемонията

Президентът Георги Първанов си тръгна петнадесет минути след началото на дебата, който започна в 8 часа сутринта - с час по-рано от обикновения час на сутрешните пленарни заседания заради спешни ангажименти на президента и премиера. Първанов отпътува за среща на балканските ръководители в Букурещ, а премиерът отиде на предизборно посещение в Ловеч. Президентът и премиерът имаха централна роля при подписването на договора на 25 април в Люксембург.

Церемонията по ратификацията приключи с чаша шампанско в парламентарното кафене, след което депутатите излязоха пред сградата на парламента и се снимаха за спомен.

Чл. 4 от ратифицирания Договор за присъединяване на България към ЕС предвижда той да влезе в сила на 1 януари 2007 г., като има клауза, според която присъединяването на България или на Румъния може да бъде отложено с една година, ако страните не изпълнят определени ангажименти.

Според договора на България са отредени 18 места в Европейския парламент до края на сегашния му мандат през 2009 г., а в Съвета на Европейския съюз нашата страна ще има 10 гласа.

Симеон: Сега сме в светлината на прожекторите на евроинституциите

Председателят на парламента Борислав Великов определи законодателния акт като най-значимия, приет от българския парламент след одобряването на демократичната конституция на страната през 1991 г.

В изказванията си преди гласуването представителите на всички парламентарни групи се обявиха категорично в подкрепа на европейската интеграция, като опозицията разкритикува правителството, което не е защитило достатъчно интересите на страната в хода на преговорите.

Премиерът Симеон Сакскобургготски заяви при представянето на проектозакона за ратификацията, че България е показала на европейските си партньори, че е вече държава, изградена на европейски принципи.

“Сега повече от всякога трябва да бъдем сплотени и да посветим времето до 2007 г. за реформите, които ни предстоят и трябва да бъдат извършени. Сънародниците ни очакват от политиците да са единни, а не да поставят вътрешнопартийните проблеми на преден план”, каза премиерът, който отбеляза за себе си, че винаги поставя на първо място националния интерес. Той припомни, че сега сме в светлината на прожекторите на европейските институции.

Лидерът на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев подчерта, че правителството на НДСВ е изпълнило своята част от програмата за евроинтеграцията. Илчев подчерта, че желанието за съвършено справяне с преговорите за присъединяване е благородно, но все пак илюзия.

Лидерът на социалистите Сергей Станишев припомни, че молбата за членството на България е била подадена от правителството на БСП през 1995 г. Станишев обаче повтори тезата на левицата, че най-добрата ратификация е чрез референдум, защото в Европа влизало не правителството, не елитът на България, а цялото българско общество.

Три риска за членството в ЕС

Без да назовава директно БСП, лидерът на Демократи за силна България (ДСБ) Иван Костов призова българските политици да се извинят на българските граждани, “защото в тази зала имаше много остра съпротива, първо, срещу европейския и атлантическия избор на България”.

“Когато съпротивата намаля, започна съпротива срещу приватизацията, срещу реституцията, срещу приемането на върховенството на закона и всички тези неща ставаха в тази зала”, посочи Костов. Бившият премиер припомни, че България е била поведена към дъното преди да бъде поведена към ЕС от неговото правителство, което започна преговорите за членство.

Костов определи като недобър начина на ратификацията на договора с ЕС, тъй като Народното събрание е пренебрегнато заради пътуванията на президента и премиера, което е “неуважение към държавния ритуал на ратификацията и не прави чест на управляващите и на държавния глава”.

Не е добър и опитът ратификацията да се използва с предизборни конюнктурни цели, посочи Костов. Той повтори позицията на ДСБ, че управляващите не са водили добре преговорите.

“Те трябваше да завършат преговори по представените от предишното правителство 26 глави. Представиха 3 свои. По 2 от 31 глави за преговори не представиха позиции, а там, където трябваше да се водят преговори, те не се водиха по най-добрия възможен начин”, каза лидерът на ДСБ. Той каза, че ДСБ подкрепят ратификацията, но не и извършените, по думите му, беззакония от страна на правителството и премиера и погазването на конституцията.

В изказването си Костов акцентира и на “три големи риска за неизпълнение на Копенхагенските критерии, което не е толкова съотносително към това дали България ще стане член на ЕС, а се отнася преди всичко за живота, който ние ще живеем тук”. Това са рискът от ниската конкурентоспособност и ефективност на българската икономика и възможността да загубим поне в първите години от членството  в ЕС чрез известно влошаване на живота на хората. Вторият риск е липсата на върховенство на закона, лошото състояние на съдебната система и особено на досъдебното производство. Иван Костов призова да не се позволява страхът на политиците да допусне задействането на предпазната клауза за влизането на страната ни в ЕС. 

Третият риск, според него е, че в България има дезинтеграция на малцинствата и на уязвимите групи.

“В България има етнически гета и най-уреденото от тях и политическо представено е това на българските турци, но нелепа е претенцията да има български етнически модел”, изтъкна лидерът на ДСБ.

Лидерът на СДС Надежда Михайлова изтъкна, че до декември тази година България трябва да се съсредоточи върху пет приоритета – реформата на съдебната система, решителните мерки за борбата с престъпността, въвеждането на ясни правила за честна конкуренция, преборването с корупцията и укрепването и развитието на демокрацията.

Александър Праматарски от името на Народен съюз обясни, че с ратификацията България реално става член на най-мощния икономически съюз в света. По думите му отговорност на следващото правителство е да убеди Европа, че не приема беден народ от емигранти.

Според външния министър Соломон Паси, критиките на някои политически сили към договора са били заредени по-скоро с предизборен популизъм.

С ратификацията на Договора за присъединяване на България към ЕС България  става седмата държава, одобрила европейската конституция, изтъкна министърът пред репортери. Той припомни, че предстои договорът да бъде ратифициран от всички 25 страни от ЕС, за да можем да влезем в съюза през 2007 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. За Мозер
    #48

    Мозер похвали баща си във връзка с договора с ЕС ?! Кой доведе тая в България ? Нека тоя кукундел си седи в Америка и да си пише мемоарите и да гледа зелената морава пред дома си.

  2. И.Иванов, Швеция
    #47

    "В залата присъстваха президентът, премиерът и патриархът на Православната църква."Председателят на Народното събрание Борислав Великов, както и предшественикът си Геджиков, отговорни според Правилника за работата на Народното събрание за спазване на закона в залата на Народното събрание със съвместяване на дейността на държавна институция с религиозна институция арогантно нарушиха Конституцията:Чл. 13. (2) Религиозните институции са отделени от държавата.И заради арогантната си пазарна кампания

  3. z
    #46

    Добре бе Иванов, и аз съм съгласен че дядо Максим е чучело, ама ти какво искаш - мюфия ли да присъства? Пък и дядо ти Максим наистина само присъства - той не гласува!Хайде холан, да не се правим на по-атеисти, отколкото трябва..

  4. Глух
    #45

    Никога не бях чувал толкова фалшиво и мрачно звучене на българския химн.

  5. ПЕТКА
    #44

    СЕГА ОСТАВА ДА СИ СВЪРШИМ НЕСВЪРШЕНАТА РАБОТА ПО КОРУПЦИЯТА, ПРОКУРАТУРАТА, СЛЕДСТВИЕТО И ОГРОМНАТА ПРЕСТЪПНОСТ. ИНАЧЕ, ПРЕДПАЗНА КЛАУЗА ДРУЗЯ.

  6. Ha-ha-ha
    #43

    Prostotijata mi pak se obadi.Predstavaq si njamam kakyv AD e bil sled velikata data 9.9.1944g.

  7. KUSI
    #42

    Pobeda na ateistite-soc-komunisti e prisastvieto na Maxim v zalata.Trjabva li vsichko da se oprostachi?Religiijata ni e v opasnost,kogato se komandva ot ateisti!

  8. Мозер
    #41

    Да ви е ясно на всички. Бил е в ОФ, бил е съюзник на комунистите и т.н. А аз избягах от България с помощта на ДС.

  9. И.Иванов, Швеция
    #40

    "Добре бе Иванов, и аз съм съгласен че дядо Максим е чучело, ама ти какво искаш - мюфтия ли да присъства? Пък и дядо ти Максим наистина само присъства - той не гласува!Хайде холан, да не се правим на по-атеисти, отколкото трябва."Кажи на българин, че законът трябва да се спазва, за да те намрази !А пък ако отвориш дума за най-висшия и най-важния закон, Конституцията, ще те вземе за малоумен - "Ами не разбираш ли, че нея я писахме само за да ни приемат в Съвета на Европа, в НАТО и в ЕС, ... а не да

  10. Razocharovan
    #39

    Slushal sum Vi po "Svobodna Evropa" i sum si kazval "eto edin bulgarin otiva v Evropa i stava evropeetz po mantalitet". Ot napisanoto tuk ot Vas izglejda, che nezawisimo ot pedantichnata mnogoslovnost napirat sashtite ne-evropejski strasti i ne-tolerantnost tipichni za povecheto ot nas.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.