Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският суперкомпютър вече може да се ползва от бизнеса и учените

8 коментара
Българският суперкомпютър вече може да се ползва от бизнеса и учените

Научни екипи и представители на бизнеса от България и Европа вече могат да подават проектни предложения за изчислителния ресурс на българския петаскейл суперкомпютър "Discoverer". Той е част от мрежата на високопроизводителните машини на Европейския съюз, съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления "EuroHPC JU". Това стана ясно по време на пресконференция по повод официалното въвеждане в експлоатация на българския суперкомпютър в София Тех Парк.

В събитието участваха еврокомисарят с ресор "Иновации, изследвания, култура, образование и младеж" Мария Габриел, изпълнителният директор на "EuroHPC JU" Андерс Дам Йенсен, заместник-министърът на икономиката Красимир Киряков, министърът на образованието и науката проф. Николай Денков, заместник- кметът на София Дончо Барбалов, главният технологичен директор на компанията "Атос" Жан Пиер -Панциера, представители на бизнес организации и компании от ИКТ сектора, на смесени търговски камари в България и други.

"Желаещите да използват машината могат да внесат своите проектни предложения, които ще бъдат разгледани от специално сформирания за целта постоянен експертен съвет от специалисти в областта на високопроизводителните изчисления, както и от съответните научни общности", каза Петър Статев, председател на Надзорния съвет на "София Тех Парк" и изпълнителен директор на "Петаскейл суперкомпютър България".

В първата фаза - до 31 декември 2021 г., могат да кандидатстват проекти, с цел определяне и оптимизиране на производителността на машината за конкретни научни или приложни задачи. Кандидатите могат да подават заявления за ползване на машината. Определени са и правила за достъп до "Discoverer".

На следващия етап кандидатстването ще е с проекти, свързани с научни изследвания и технологично развитие. Процедурата ще бъде обявена публично, както от българска страна, така и от страна на "EuroHPC JU". Проектите ще бъдат разглеждани за съответствие с възможностите на машината и наличните ресурси, и ще бъдат одобрявани и класирани съгласно приоритетите и сроковете за изпълнение.

Амбицията на българския екип е да създаде условия за използването на "Discoverer" не само за научни изследвания, а като платформа за използването му от бизнеса като услуга (HPCaS), каза Статев.

По думите му не по-маловажна задача е интегрирането на "Discoverer" в системата на националната научна инфраструктура и съвместното и ефективно използване на инвестициите в Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност.

Суперкомпютърът "Discoverer"

Българският суперкомпютър с изчислителната си мощ от 4.5 петафлопа и върхова производителност 6 петафлопа е класиран след специализирани тестове на 91-во място в световната независима експертна класация на високопроизводителни машини - TOP 500.

Машината е произведена и доставена от Atos, водещ европейски производител на високопроизводителни компютри и глобален лидер в дигиталната трансформация.

Компютърът е базиран на мощната архитектура на Atos - BullSequana XH2000. Тя разполага с над 30 специализирани приложения, които ѝ дават възможност да решава задачи в различни приложни области на науката.

Включването на "Discoverer" в класацията TOP 500 поставя България на световната карта на държавите с високо производителни изчислителни ресурси и е предпоставка за превръщането ѝ в дигитален хъб в Югоизточна Европа, каза проф. Симеон Стоянов, директор "Бизнес развитие" на "Петаскейл суперкомпютър България". Той демонстрира примерни резултати от задания и разясни правилата и условията за достъп до суперкомпютъра.

Изпълнителят - "Петаскейл Суперкомпютър България"

Проектът за създаване на български суперкомпютър от мрежата на "EuroHPC JU" се изпълнява от консорциум "Петаскейл Суперкомпютър България". В него участват "София Тех Парк" АД, асоциация "Национален център по компютърни приложения" и Стратегически център за изкуствен интелект. Проектът се финансира от бюджетите на България и "EuroHPC JU".

Основната цел на "Discoverer" е да стимулира научни и приложни изследвания, базирани на използването на технологии за високо производително компютърно моделиране, оптимизация и симулация.

Капацитетът на машината може да бъде използван в много приложни области, като биоинформатика, фармация, молекулярна динамика и механика, квантова химия и биохимия, изкуствен интелект, персонализирана медицина, биоинженерство, прогнозиране на времето, предизвестяване на природни бедствия и разработка на кризисни планове за тяхното преодоляване, изготвяне на оптимални стратегии за борбата с климатичните промени и други.

Капацитетът на компютърната система в България ще бъде допълнен от още 4 петаскейл суперкомпютъра, част от мрежата "EuroHPC JU". Те ще бъдат позиционирани в Люксембург, Словения, Чехия, Португалия, както и от 3 pre-exascale суперкомпютъра от следващо поколение във Финландия, Италия и Испания.

Главната цел на европейската мрежа на суперкомпютрите е да бъде насърчена научната дейност с приложение в индустрията и да бъдат създадени благоприятни условия за развитието на още по-добра и конкурентна европейска икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ktn
    #8
    Отговор на коментар #2

    Американският аналог, който бе копиран бе VAX-11/750 на фирмата Digital Equipment Corporation (DEC). Страхотна машина. Работил съм на баткото й VAX 11/780.

  2. ktn
    #7
    Отговор на коментар #1

    Има достатъчно учени, които се нуждаят от такъв компютър. Аз лично с удоволствие бих го използвал за идентификация на процеси. Лаптопът ми понякога мисли цяла нощ за едно диференциално уравнение. Тази хала ще го прави сигурно за части от секундата.

  3. Джелсомино
    #6

    Аз пък искам да го питам за Живота, Вселената и всичко останало. :)

  4. Н
    #5

    И аз искам да го ползвам - да ми каже кога ще ми увеличат заплатата.

  5. .text
    #4

    Да благодарим и на българския бизнес, че успя да асфалтира около суперкомпютъра :) И едни цигани помогнаха да вдигнат шкафовете в сървърното :)

  6. Обектив
    #3
    Отговор на коментар #1

    Само човек с битов хоризонт, който е неспособен да си представи какво постижение и придобивка е това, може да бръщолеви подобни бля-бля-бля коментари.

  7. Обектив
    #2

    Български колектив под ръководството на проф. Владимир Лазаров проектира през 80-те години суперкомпютър ИЗОТ 1014/ЕС 2709 с производителност 100 милиона операции в секунда. Тази изчислителна машина бе закупена от Института по космически изследвания на АН на СССР и на нея бе осъществено компютърното моделиране на траекториите на космическите сонди Вега 1 и Вега 2 ! Ето че 34 години по-късно България пусна в експлоатация днес суперкомпютър с производителност 4,5 петафлопса (4,5 милиона милиарда) изчисления в секунда, който ще обслужва научни проекти на Европейския Съюз ! Поздравления ! И честита ни придобивка !

  8. рептилиан
    #1

    Кои учени? Френските ли? Някой в България нуждае ли се и с каква цел от суперкомпютър? Моят внук в Ню Йорк ползва с абонамент суперкомпютър. Да се абонират за същия суперкомпютър. Ще е доста по-евтинео.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.