Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският Великден не роди нови идеи за управлението

0 коментара

Преди една година подготовката на второто издание на Българския Великден вървеше с пълна пара. На многобройни срещи в Лондон се обсъждаха предложения към работата на българското правителство. По електронната поща се обменяха идеи от сънародници, живеещи както у нас, така и в чужбина. Така бяха създадени 101 точки, които по-късно станаха основа на икономическата програма на НДСВ.

Третото издание на Българския Великден не роди нови идеи за управлението на "великденския" екип. Единственият дискусионен ден в НДК премина като протяжна сесия "въпроси - отговори". Липсваха и фанелките - синоним на инициативата. На първия Български Великден тогавашният външен министър Надежда Михайлова извади тениската с надпис "Горд съм, че съм българин". Миналата година Любка Качакова показа пред кабинета Костов и депутати от СДС същата тениска, но със сменен надпис - "Срам ни е от вас". Сега нямаше нито фанелки, нямаше ги и Любка Качакова и Надежда Михайлова.

В съботния ден пролича липсата на координация между участниците в инициативата. Вицепремиерът Николай Василев направи преглед на изпълнението на 101-та точки, но от другата страна липсваше ясно структурирана оценка на самите великденци. Вместо това част от участниците представиха презентации от по 5 минути, което изяде времето за свободна дискусия.

Ако не друго, събитието може да има положителен резултат, най-малкото заради това, че във форума на сайта на инициативата вече сериозно се обсъжда регистрирането на неправителствена организация. Това би трябвало да създаде ясна рамка на взаимоотношенията между участниците в инициативата.

Показателно е, че за времето между втората и третата среща великденци се проявиха само веднъж, когато в писмо до премиера протестираха срещу поемането на ръководна роля от Бизнес клуб "Възраждане" в Съвета за икономически растеж.

По скандала с мениджърския договор на изпълнителния директор на "Булгартабак холдинг" Георги Попов така и не бе взето официално отношение, защото никой от вариантите на писмо не бе одобрен от достатъчен брой хора.

На третото издание на Българския Великден интересните дискусии бяха за високите технологии и капиталовия пазар. Представители на правителството така и не успяха да убедят залата, че страната ни вече реално е въвела електронния подпис.

Владимир Каролев за пореден път изрази недоволството си от липсата на сериозни дружества, които да се предложат на фондовата борса. Алекси Андонов от фонд "Витоша" каза, че не разбира опасенията на някои членове на правителството за пускането на борсата на пакети от акции от Банка ДСК и електропреносните дружества.

Според министърът на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев дружествата от отрасъла имат необходимост първо да намерят мажоритарен собственик, който да има ясна стратегия за тяхното развитие.

Министърът на финансите Милен Велчев коментира, че основен проблем е събираемостта на данъците. Той даде пример с данък общ доход и факта, че официалните данни показват, че заплатите в частния сектор са по-ниски от тези в бюджетната сфера. Според Велчев това е нереално и показва, че се укриват доходи. Той цитира изчисления на експерти в министерството, които показвали, че ако в частния сектор се плащат данъци върху средната заплата на бюджетния сектор, то в хазната ще влязат допълнително 1,1 млрд.лв.

На заключителната дискусия премиерът бе запитан за непрозрачния начин, по който е взето решението за изграждането на втора АЕЦ в Белене. Сакскобургготски коментира, че въпросът се обсъжда още от спирането на строителството преди повече от десет години. Според премиера неговото правителство никога не вземало такива важни решения без необходимата прозрачност.

Вицепремиерът Лидия Шулева обясни пред участниците, че голям проблем за страната е разминаването между кадрите, излизащи от университетите и търсенето на пазара на труда. Налагало се министерството на труда и социалната политика да провежда курсове за преквалификация, които не винаги са достатъчно ефективни.

Участници в срещата критикуваха правителството за липсата на компютри в училищата и необходимостта от осигуряване на достъп до Интернет. Според заместник-министърът на транспорта и далекосъобщенията Николай Николов в момента се водят преговори за осигуряване на достъп на училищата до мрежата, което трябва да стане с подкрепата на една от програмите на Европейския съюз.

В подобни разговори премина целия дискусионен ден в Народния дворец на културата. Участниците имат цяла година пред себе си, за да решат дали искат на следващия Великден просто да си поговорят с правителството, или могат да предложат реални алтернативи или корективи на управлението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.