Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Българското ФБР” ще се контролира постоянно от парламента

4 коментара

В законопроекта за създаването на новата Национална агенция по сигурността (НАС), вече по-популярна като “българското ФБР”, най-вероятно ще залегне създаването на специална комисия, която да следи работата ѝ. Това разказа в четвъртък пред Mediapool депутат от управляващата коалиция, който влиза в 6-членната група, занимаваща се с проекта. Контролът върху работата на агенцията трябва да е постоянен, за да не се изгуби смисълът от създаването ѝ, обясни депутатът.

Премиерът Сергей Станишев, който лансира идеята за агенцията, настоява тя да има оперативни функции и в нея да влязат финансовото и военното вътрешно разузнаване, както и Национална служба “Сигурност” към МВР. целта на новата структура е да се бори с корупцията, финансовите злоупотреби и организираната престъпност.

Проектът обаче може да зацикли заради съпротивата на вътрешния министър Румен Петков за изваждане на НСС от МВР. Макар че Станишев е получил принципното одобрение на лидерите на НДСВ и ДПС на срещата на Съвета на коалицията преди седмица, изготвеният от съветника му Петко Сертов законопроект се обсъжда от трипартийна работна група. Тя от своя страна провежда консултации, като в четвъртък е бил изслушан главният секретар на МВР Илия Илиев. И той като началника си Петков е защитил тезата, че отделянето на НСС е “несъстоятелно”, ще струва “твърде скъпо” и ще предизвика сътресения в системата. Именно с това плашат не само Петков и подчинените му, но и редица бивши представители на спецслужбите, според които формирането на новата агенция ще повлияе негативно на реалната работа на контраразузнаването, поне на първо време.

В проекта на Петко Сертов е записано, че бъдещите агенти, които ще работят в новата структура, ще имат разследващи функции, като така дублират дознателите в МВР. В дейността си органите на агенцията можело да имат и правомощия да разкриват, разследват и предотвратяват различни престъпления. Според проекта те могат и да използват и специални разузнавателни средства (СРС-та).

СРС-та от страна на МВР обаче се осъществяват от ДОИ и ДОТИ (специализирани дирекции в дирекции във вътрешното министерство). Заради това народни представители коментираха, че ако бъдещата агенция иска да “направи нещата така, както трябва, то специалните разузнавателни средства трябва да се в нея”. И тук се очаквал голям отпор от страна на вътрешния министър. “Ако СРС-тата останат при Петков, няма нищо да се направи, защото той ще знае всичко”, коментира представител на опозицията.

Друг депутат разказа, че като контра на законопроекта на Сертов, Петков е извадил от “архива” проект на МВР за агенция по сигурността, който залагал повече на аналитичната и координиращата дейност, а не на оперативната. Текстът на вътрешното министерство предвиждал създаването на “институционален съвет по сигурността, който да е към МС и всички служби да изпращат в него информацията си”, обясни запознат.

По повод все по-често чуващите се мнения, че НАС ще дублира функции на други структури от МВР, Министерството на отбраната и Финансовото министерство, депутати коментираха, че и сега при работата на НСС, ГДБОП и икономическа полиция се получава “дублаж” и именно заради това е нужно нещата да се изчистят.

Представител на левицата обясни, че най-вероятно ще се приеме искането на премиера Станишев за структурирането на агенцията, а съпротивата на Румен Петков за НСС ще бъде “потушена” с “убеждения” и “примери” от Чехия, Словакия и Румъния, където също били създадени подобни звена.      

Депутати дори прогнозираха, че законопроектът за агенцията ще мине на първо четене в пленарна зала до края на следващата седмица, а след ваканцията на НС през септември ще бъде гласуван окончателно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #5

    Някогашното ДС било кат КГБ-то...Сегашното - кат ФБР-то...Шъ доживеем ли нещо българско, или поне ЕВРОПЕЙСКО...17

  2. DEDI
    #4

    STRYKTYRI A POLITICHESKA VOLQ ZA SPRAVQNE S PRESTAPNOSTTA INACHE VSICHKI SPONSORI SAVETNICI I PRIQTELI NA 3 5 8 I GOCE SHTE TRQBVA DA OTGOVARQT ZA PARVIQT SI MILION.

  3. анонимен
    #2

    Като че ли се възлагат прекомерни надежди .Нека си спомним с какъв ентусиазъм беше създадена и посрещната комисията за отнемане на незаконно имущество и какви са реалните резултати от работата и днес.Ако ще се създава нова подобна структура,считам че ще е излишно да издържаме още една подобна структура.

  4. zovzaistina.com
    #1

    www.zovzaistina.com

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.