Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българското председателство на ЕС ще е с шест месеца по-рано – от 1 януари 2018

Великобритания започна "кадифения развод" с ЕС, отказвайки се от председателството си

3 коментара
Българското председателство на ЕС ще е с шест месеца по-рано – от 1 януари 2018

Великобритания официално се отказа от ротационното председателство на Съвета на ЕС през 2017, като така на практика започна процедурата по излизането си от Европейския съюз.

Вече е сигурно, че заради отказа на Лондон българското председателство ще се измести с шест месеца по-рано и ще стартира на 1 януари 2018 г. вместо на първоначално определената дата 1 юли 2018 г.

Европейските дипломати разглеждаха и други варианти, сред които Белгия да замести Великобритания или да се удължат с по три месеца председателствата на Естония и Малта, но в крайна сметка е взело решение за изместване на целия график.

"Кадифеният развод" започва

От канцеларията на британския министър-председател Тереза Мей съобщиха в сряда, че Великобритания няма повече да поема ротационното председателство на ЕС във връзка с предстоящия Брекзит.

"Тереза Мей е информирала председателя на Европейския съвет Доналд Туск за решението си по време на телефонен разговор във вторник, отбелязвайки, че правителството ще бъде заето с преговорите за напускане на ЕС“, съобщи прессекретар на британското правителство.

Доналд Туск от своя страна уверил Тереза Мей, че ще съдейства този процес да протече възможно най-гладко. Той е приветствал експедитивното ѝ решение по въпроса, съобщиха от кабинета на Мей.

След разговора Туск съобщи в Туитър, че е предложил на Мей "кадифен развод": "Казах на министър-председателката Тереза Мей, че Брекзитът трябва да е добре организиран и спокоен, нещо като "кадифен развод".

В момента ротационен председател на Европейския съвет е Словакия. От януари до юни 2017 г. тази функция ще изпълнява Малта, а тя трябваше да бъде сменена от Великобритания. По план е предвидено председател през първата половина на 2018 г. да е Естония, отбелязва ДПА.

Графикът се измества

В сряда вечерта говорител на Съвета на ЕС официално съобщи, че Естония ще изтегли ротационното си председателство на ЕС с шест месеца по-рано, за да замени начело на Съвета на ЕС Великобритания през второто шестмесечие на 2017 година.

Постоянните представители на 28-те страни членки в ЕС са се договорили "председателството на Естония да се изтегли с шест месеца напред, за да бъде заместена Великобритания", каза говорителят.

Следващите ротационни председателства ще са в планирания ред. Предстои резултатът от днешната среща на посланиците на ЕС в Брюксел да се публикува в писмен вид, добави говорителят.

Белгия изрази готовност да замести британците, но дипломатите предпочетоха варианта с изтегляне на естонското председателство.

"Всички подкрепиха този вариант. Австрия има известни резерви, тъй като нейното председателство (което сега се изтегля във второто шестмесечие на 2018 г.) ще настъпи в предизборен период и е възможно тя да се размени с Румъния", която идва след нея, съобщи европейски дипломат.

Хърватия, която последна влезе в ЕС и още не беше включена в графика, ще поеме ротационното председателство в първото шестмесечие на 2020 г.

В момента ротационен председател на ЕС е Словакия, а след нея ще е Малта. След Естония председателството на Съвета на ЕС ще се поеме от България.

Българската подготовка вече изостава

Изместването на датата по-рано още повече ще затрудни подготовката на процеса, която и без това изостава, въпреки твърденията на премиера Бойко Борисов, че "и утре да кажат, и утре ще се справим".

През април тази година от доклад на вицепремиера Меглена Кунева пред Министерски съвет стана ясно, че приготовленията значително изостават от графика, като чиновниците не знаят английски език и обучението им се бави. Стояха и неизвестни около планирания ремонт на НДК, за който вече поне има обявена обществена поръчка.

Кунева, която тогава бе сериозно притеснена за подготовката, обяви, че България дори още няма визия как ще изглежда председателството ѝ. Нямаше и централизирано звено за подготовката. В началото на май все пак кабинетът създаде национален щаб и национален център под ръководството на министърката, които ще координират и технически ще подпомагат процеса.

В последните месеци правителството гласува и увеличаване на сумата, която ще се разходва за целта, като стана ясно, че събитието ще струва на бюджета поне 100 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Кажете на българите колко ще струва председателството. Има рaзчети... ще ни падне шапката. В свестните страни разходите се покриват със спонсори зaщото струва стотици милиони евро. У нас обръчите ще ни излезнат дори по скъпо

  2. анита хегерланд
    #2

    Ако Меглена Кунева отговаря за този проект, то тя знае, че в България с информиране работа не се върши. Трябва да има ясен график и отговорници, които да бъдат глобени, ако не се справят или да бъдат сменени. Няма защо да бъдат обучавани чиновници, с конкурс могат да бъдат подбрани за един месец готови кадри /с английски и компютърна грамотност/. НДК може да се замени с друга сграда /"Народно събрание" до МС, сгради на агенции, които и без това не са видими за обществото, малкото НДК/.

  3. Entdecken
    #1

    Не знаела администрацията английски - че то май френски повече ще им трябка, което значи, че ще бъде още по-трудно. Да поканят хора, които вече са работили в администрацията и са свободни и могат да съдействат - бивши служители в пенсия или отишли да работят в други сфери. За половин година могат да се откъснат от текущите си занимяния с неплатен отпуск, ако е привлекателно за тях...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.