Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българското решение за “Бургас-Александруполис“ - след февруари 2011 г.

41 коментара
Българското решение за “Бургас-Александруполис“ - след февруари 2011 г.

Окончателното решение на българското правителство за участието му в строежа на петролопровода “Бургас-Александруполис“ ще стане ясно след февруари 2011 г., когато се очаква да приключи процедурата по оценка за въздействие на проекта върху околната среда. Отделно страната ни отново ще проучва рентабилността на тръбата след заявено от руските партньори предложение за замяна на проектното финансиране с предоставяне на корпоративен заем. Според София обаче това противоречи на постигнатите в Атина преди две години договорености.

Това стана ясно от отговор на финансовия министър Симеон Дянков, който лично отговаря за проекта, на депутатски въпрос в рамките на парламентарния контрол в петък, след като в началото на юни премиерът Бойко Борисов бе заявил, че страната ни се оттегля от "Бургас-Александруполис".

Предвидената стойност на петролопровода е около 2 млрд. евро, като за неговата реализация ще се търси проектно финансиране, определено в споразумението като най-ефективната форма на финансиране, припомни той. По думите му конкретен финансово-икономически анализ, базиран на подобна схема на финансиране, все още не изготвен от проектната компания “Трансболкан Пайплайн“.

Бяхме информирани за предложения от страна на руския партньор - предвидената в споразумението схема за проектно финансиране да бъде заменена с предоставяне на корпоративен заем. Това повдига много въпросителни относно рентабилността на проекта за тези, които го строят, посочи финансовият министър.

Това, наред с информацията, че за петролопровода не може да бъде осигурено необходимото количество нефт, поставя под въпрос икономическата целесъобразност на целия проект, коментира Дянков.

Затова и страната ни ще изготви експертен анализ на предложението за корпоративен заем от гледна точка на неговата ефективност, вътрешна норма на възвръщаемост, законосъобразност и анализ на риска с оглед максимална защита на българския интерес, заяви той.

Дянков припомни, че в момента се разглежда оценката за въздействие върху околната среда на петролопровода. Тя е в процес на съгласуване и от българското Министерство на околната среда и водите са препоръчали на проектната компания да замени технологията за разтоварване на танкерите на буйове в морето с други алтернативи, съобщиха преди време от ековедомството. Оценката върви и на трансгранично съгласуване с Гърция.

До края на октомври 2010 г. се очаква възложителят да предостави цялата документация в екоминистерството, каза Дянков. След нейното разглеждане от компетентните органи и обществено обсъждане, през февруари 2011 г. се очаква да бъде дадена окончателна оценка от страна на МОСВ по ОВОС, посочи Дянков.

След това решение и икономическия анализ правителството на България ще каже продължава ли дейността на страната по изпълнение на проекта или прекратяваме участието в този проект, каза вицепремиерът.

Във всеки международен проект, особено с такава стойност, най-важното за правителството е да защити интересите на България и в момента правим точно това, посочи той.

По думите му предложението за замяна на проектното финансиране с корпоративен заем нарушава междуправителственото споразумение, подписано от България, Гърция и Русия в Атина Ако това е така, българската държава не дължи никакви неустойки, смята Дянков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Баламурникът
    #43

    На туй съ викъ "кон за кокошка"!

  2. Вася Пизданюк
    #42

    Выпит хочится а деньги нет.

  3. Реалист
    #41

    След като направиха всичко възможно проектът да е изгоден само на тях и на гърците, сега руснаците са ни подготвили всякакви врътки за "принудително" построяване на тръбопровода.

  4. Чебурашковица
    #40

    Що ли не ги отсвирим най-после! Кандидати за строеж на газопроводи дал господ. При това доста по-качествени от техните боклуци.

  5. Вася Пизданюк
    #39

    Почему блядей больше чем людей.

  6. Геноа
    #37

    последния век, а и предишните няколко. Соц.държавите доиха, централна азия все още доят, всичките над 20 окупирани народа все още доят и все не им стига пиенето и нямат пари. Ама за руски шшпионаж по целия свят пари имат!Имат защото така снаречените Български комуно-фашисти итакива като тях им подаряьват цялата държава без да ни питат.

  7. Озадачен
    #36

    и следващият кабинет да сърба попарата мумай че да а

  8. Вася
    #35

    преследване - нищо че той ни набута сега да плащаме двойно и газа и милиардите за Белене. Мръсно фашистко-комунистическо копеле. Не само съд ами и отнемане на цялото им иомущество в полза на държавата, а и турски затвор за такивма продажници като Р.Овч и кликата му.

  9. Озадачен
    #34

    се е използвал едно време като синоним на домакинство - един ъж и еди колко си жени и деца с него...милицонерите, понаучавайте и чужди езици, много сте зле

  10. Захласнат
    #33

    и гъзове само в постингите имкакъв културен напредък

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.