Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българското трасе на "Южен поток" може да поскъпне до 4.3 млрд. евро

12 коментара

Цената на българския участък от газопровода "Южен поток" може да се покачи от обявените през миналата година като ориентировъчни 3.5 милиарда евро до над 4.3 милиарда евро. Това пише в четвъртък руският делови всекидневник "Ведомости", като се позовава на мнението на експерти.

Тази прогноза се основава на аналогия със сръбския участък на газопровода. Тази седмица в Белград бе подписан договорът с изпълнителя на проекта – руската "Центргаз", която е 100% собственост на "Газпром". Стойността на договора е 2.1 милиарда евро, което е с почти 24 на сто повишение спрямо обявената през ноември миналата година от рвуския енергиен министър Александър Новак предварителна цена от 1.7 милиарда евро. Впрочем, "Ведомости" припомня, че още година по-рано, през октомври 2012-та, от "Газпром" е била обявена още по-ниска стойност – 1.5 милиарда евро.

При това от руския газов монополист уточнили пред изданието, че и сега обявените 2.1 милиарда били също предварителна сума, макар и по-близка до реалността.

Сръбският участък на газопровода трябва да бъде дълъг 421 километра. Предполагало се, че строителството му ще започне през третото тримесечие на тази година и че първият газ по него ще потече до края на 2016 година.

Миналата седмица същият вестник писа , че дъщерната компания на "Газпром" "Центргаз" ще бъде включена и в схемата на строителството на българския участък, чиято дължина е 541 километра. У нас цената на трасето е значително по-скъпа заради четирите компресорни станции, които ще бъдат изградени. Един от вариантите за изпълнение на тази схема бил да се повтори вече проведения в България в края на миналата и началото на тази година конкурс за изграждане на газопровода. Така щял да се реши и проблемът с попадналия в обхвата на американските санкции заради Украйна Генадий Тимченко. Той претижава избраната за строи българското трасе от газопровода е руско-българският "Стройтрансгаз Консорциум", в който влизат с равно участие приближената на Кремъл компания "Стройтрансгаз" (чийто собственик Генадий Тимченко е сред санкционираните от САЩ руски бизнесмени заради анексията на Крим и ескалацията на кризата в Украйна) и пет, гравитиращи около сегашната власт, български фирми, обединени в акционерно дружество "Газпроект Юг".

По искане на Европейската комисия в началото на юни българският министър-председател Пламен Орешарски разпореди работите по строителството на "Южен поток" да бъдат спрени, за да бъдат проведени консултации с комисията.

"Поскъпването на проектите в процеса на тяхното доработване е нормална практика за "Газпром", казал пред "Ведомости" неназован източник, близък до една от газпромовските структури. Той дава пример с проекта за газопровода в посока Китай "Силата на Сибир", който само за месец е повишил прогнозната си стойност от 55 млрд. долара на 60 - 70 млрд. долара.

Поскъпването на проектите, както в случая с "Газпром", така и при частните компании, е честа практика. Ръстът в цената може да бъде свързан и само с един от параметрите на проекта, казва пред изданието анализаторът от Райфайзенбанк Андрей Полищук.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #12
  2. milan
    #11

    Сърбия е руската база на Балканите.Тя се надява да изплати стар дълг към Газпром,чрез Южен поток и да стане "енергиен лидер"в региона,както ѝ обещава Русия.Какво остава за нас-нищо,нищо-поради непълна тръба-без такси,както е по договор,само пащания/източване на европейски и наши пари/,три пъти повече от тези на Сърбия,за също толкова дълго трасе,с които руснаците ще компенсират половинчано съобразяване с европейските правила.Южен поток е неизгоден и опасен за БГ,от него ще спечели само червената мафия,а за обикновения българин-високи цени и опасност,по измислен повод,да ни се врътне отново кранчето,ако не слушкаме Путя!

  3. Kiril Kovatchev
    #10

    Мене лично руските империалисти ме отвращават. Отваращава ме увереността им, че всички и всичко в България им принадлежи. Крайно време е да се пратят там където им е мястото - по дяволите.

  4. boby1945
    #9

    Строежът на газопроводи не като продажба на кебабчета на пазара в Узунджово.... тънка и сложна работа....

  5. ultra_61
    #8

    Най-разтърсващото и епохално интервю/мнение, във връзка с абсурда, наречен ЮП и ползите за България от него: хттп://оффневс.бг/невс/Интервю_66/Южен-поток-е-против-законите-на-физиката-Русия-няма-технол

  6. ultra_61
    #7
  7. Мица
    #6

    Ние евтин газ няма да видим! Путинопроводът в крайна сметка ще платят тези, дето използват газа! Или ще пускат азерски, ирански и всякакъв друг газ, или да се разкарат. Империалисти и монополисти нахални!

  8. Аслан Юриев
    #5

    Излиза че при сходна цени на работната сила и на земята, но при по-тежък терен в Сърбия, приблизителната цена на километър та е 5 млн. евро, а при нас - 8 млн. евро. Оставям изводите на мислещите участници във форума, пък Кутевите тролове да си пишат каквото си щат.

  9. NORAD
    #4

    за тия пари 500 км магистрала с газопровод от едната и нефтопровод от другата страна могат да се направят

  10. Borisov
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.