
Цената на българския участък от газопровода "Южен поток" може да се покачи от обявените през миналата година като ориентировъчни 3.5 милиарда евро до над 4.3 милиарда евро. Това пише в четвъртък руският делови всекидневник "Ведомости", като се позовава на мнението на експерти.
Тази прогноза се основава на аналогия със сръбския участък на газопровода. Тази седмица в Белград бе подписан договорът с изпълнителя на проекта – руската "Центргаз", която е 100% собственост на "Газпром". Стойността на договора е 2.1 милиарда евро, което е с почти 24 на сто повишение спрямо обявената през ноември миналата година от рвуския енергиен министър Александър Новак предварителна цена от 1.7 милиарда евро. Впрочем, "Ведомости" припомня, че още година по-рано, през октомври 2012-та, от "Газпром" е била обявена още по-ниска стойност – 1.5 милиарда евро.
При това от руския газов монополист уточнили пред изданието, че и сега обявените 2.1 милиарда били също предварителна сума, макар и по-близка до реалността.
Сръбският участък на газопровода трябва да бъде дълъг 421 километра. Предполагало се, че строителството му ще започне през третото тримесечие на тази година и че първият газ по него ще потече до края на 2016 година.
Миналата седмица същият вестник писа , че дъщерната компания на "Газпром" "Центргаз" ще бъде включена и в схемата на строителството на българския участък, чиято дължина е 541 километра. У нас цената на трасето е значително по-скъпа заради четирите компресорни станции, които ще бъдат изградени. Един от вариантите за изпълнение на тази схема бил да се повтори вече проведения в България в края на миналата и началото на тази година конкурс за изграждане на газопровода. Така щял да се реши и проблемът с попадналия в обхвата на американските санкции заради Украйна Генадий Тимченко. Той претижава избраната за строи българското трасе от газопровода е руско-българският "Стройтрансгаз Консорциум", в който влизат с равно участие приближената на Кремъл компания "Стройтрансгаз" (чийто собственик Генадий Тимченко е сред санкционираните от САЩ руски бизнесмени заради анексията на Крим и ескалацията на кризата в Украйна) и пет, гравитиращи около сегашната власт, български фирми, обединени в акционерно дружество "Газпроект Юг".
По искане на Европейската комисия в началото на юни българският министър-председател Пламен Орешарски разпореди работите по строителството на "Южен поток" да бъдат спрени, за да бъдат проведени консултации с комисията.
"Поскъпването на проектите в процеса на тяхното доработване е нормална практика за "Газпром", казал пред "Ведомости" неназован източник, близък до една от газпромовските структури. Той дава пример с проекта за газопровода в посока Китай "Силата на Сибир", който само за месец е повишил прогнозната си стойност от 55 млрд. долара на 60 - 70 млрд. долара.
Поскъпването на проектите, както в случая с "Газпром", така и при частните компании, е честа практика. Ръстът в цената може да бъде свързан и само с един от параметрите на проекта, казва пред изданието анализаторът от Райфайзенбанк Андрей Полищук.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент