Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Балканите трябва да изберат между национални държави или интегриране в ЕС

0 коментара

Изправени сме пред две противоположни, макар и абстрактни тези - да бъде завършен процесът на образуване на национални държави на Балканите - на основата на етническа или религиозна хомогенност, или интегриране в Европейската общност, което е напълно възможно след падането на Берлинската стена. Несъмнено трябва да изберем втората теза, защото първата е катастрофална, каза Петър Стоянов на международна конференция "Перспективи на гражданското общество в Югоизточна Европа" в София.

По думите му прекрояването на границите на Балканите застрашава да разруши цивилизационните основи на Европа.

Много от политиците и анализаторите от Източна и Западна Европа все още не са дали истинското обяснение на конфликта в Македония, каза още президентът.

След падането на Берлинската стена Балканите стават част от обощоевропейските проблеми и колкото по-рано се разбере това, толкова по-скоро ще можем да координираме усилията си за решаването на балканските проблеми, отбеляза Петър Стоянов.

По думите му един от пътищата за трайно решаване на проблемите в района е създаването на гражданско общество в балканските държави, което да влияе върху политическите решения и процеси и заедно с политическите си елити да иска не само възстановяване на Балканите от поредния конфликт и сдържането на бъдещи конфликти, а да работи за осъществяването на новата визия за Балканите като неразделна част от Европа. Това е единственият път, по който окончателно могат да се решат балканските проблеми и да се забрави негативното съдържание, влагано в понятието балкански, е мнението на Петър Стоянов.

Правителството на Холандия, Програмата за развитие на ООН, Министерството на научните изследвания на Германия, Шведската банка, фондация "Фолксваген" и Централноевропейският университет са спонсори на тригодишния изследователски проект "Перспективи на гражданското общество в Югоизточна Европа"/"Синя птица"/. Проектът ще завърши със стратегически документ от 50-60 страници "Дневен ред на гражданското общество в Югоизточна Европа", предназначен за хората, които вземат решения - политици и държавници. Той ще бъде подготвен с усилията на 50-60 специалисти - икономисти, политолози, историци, социолози, антрополози и други, родени в страните от района, някои от които работят в чужбина.
Основните теми, по които работят сега експертите, са: как е възможна политиката на социална интеграция в Югоизточна Европа, как икономиките в района могат да се интегрират в световната икономика, какво е бъдещето на националните държави в Югоизточна Европа и възможна ли е регионална идентичност на района.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.