Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Балканска измяна

0 коментара

Коалиция, която работи за дестабилизацията и срещу реформите, подкрепяна от някои канцеларии в ЕС, заплашва да спре напредъка на демокрацията в Черна гора.

След подписването през март на Белградското споразумение за новия съюз между Сърбия и Черна гора, кобминация от сили в Югославия се опитва да отложи процеса на преговори и да вкара Черна гора в по-тясна сръбска орбита. Сред тези сили са хора, лоялни на бившия югославски президент Слободан Милошевич, военни, подкрепящи босненския военновременен лидер Радован Караджич, лидерите на Либералната партия и някои членове на югославските тайни служби.

Сега тази антидемократична ос успя да си спечели приятели сред някои политически кръгове и в някои държави от Западна Европа. Тези политици наивно вярват, че свалянето на сегашното прозападно правителство в Черна гора ще осигури стабилност, като попречи на Черна гора да получи самоопределение и национална независимост - възможност, която двете републики могат, съгласно Белградското споразумение, да упражнят след три години.

От няколко месеца европейската бюрокрация в Брюксел наистина се опитва да пренапише споразумението. Нейната ясна цел е да се установи неизменяемост на сръбско-черногорския съюз, но на практика това е насочено към икономическа подчиненост на Черна гора спрямо Белград, въпреки че Черна гора има много по-либерализирана икономика от Сърбия, много по-готова е за свободна търговия с останалата част на света и е въвела еврото като своя валута.

Последните действия на тази антидемократична коалиция, настроена срещу Черна гора, включиха резки изменения в медийните и изборните закони, след като предсрочните парламентарни избори бяха насрочени на 6 октомври. С тези промени проюгославският блок се опитва да ограничи човешките права, свободата на медиите и представителството на малцинствените групи в черногорския парламент.

Мюсюлманското и албанското малцинства винаги са били част от демократичния блок, като гледат на Черна гора като на своя държава и участват в работата на правителството, стремящо се към независимост на републиката.

Ако мнозинството черногорци, които подкрепят независимостта, и националните малцинства са лишени от политическия си глас, тогава може би се подготвя сцена за гражданска борба в мащаби, които могат да дестабилизират както Черна гора, така и нейните съседи.

За да се избегне подхлъзването към конфликт са необходими спешни действия от страна на Вашингтон и Брюксел. По-специално някои европейски кръгове трябва да намалят опитите да водят европейската външна политика чрез онези, които всъщност са антиевропейските сили в Черна гора. Ако техният натиск продължи, те могат да предизвикат сериозна засечка, която да извади от релсите важната програма за реформи и да спре целия европейски проект.

Демократичното правителство на Черна гора ще продължи да търси помощ от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/ и от други институции в международната общност в усилията си да осигури произвеждането на честни и демократични избори. Нещо повече, демократичните сили в Черна гора са готови да направят компромис с всички политически партии по изборните закони, които да бъдат основани на солидни демократични принципи. Всяко по-нататъшно влошаване на политическата ситуация в Черна гора може да застраши нейните демократични постижения, в които американската администрация, Конгресът и хората са инвестирали много през последните години. Без директната и безпристрастна намеса на Вашингтон, опитите на ЕС в изграждането на новата бъдеща държава могат да предизвикат нова сериозна криза на Балканите през следващите месеци.

__________

*Автор на статията е президентът на Черна гора.

По БТА

На 14 март тази година под силен натиск на Брюксел и с активната намеса на върховния представител по външната политика и сигурността на ЕС Хавиер Солана в Белград беше подписано споразумение за създаване на нова държава Сърбия и Черна гора. Съгласно документа двете бивши югославски републики нямат право да организират референдум за независимост 3 години след конституиране на новата държава. Споразумението предвижда представители на Сърбия, Черна гора и на сегашните федерални власти на Югославия да подготвят тескт на конституция на Сърбия и Черна гора.

След няколкомесечни усилия стана ясно, че черногорската и сръбската делегация не могат да изработят единен текст и конституционната комисия излезе с два паралени текста. Спорен остана характерът на бъдещета държава - дали да бъде хлабав съюз на две самостоятелни държави, за което настоява Подгорица или федерална държава с единна външна политика, армия, закони и икономически отношения, като предлагат от Белград и Брюксел.

След подписването на белградското споразумение Демократичната партия на социалистите /ДПС/ и Социалдемократическата партия, които съставяха правителствената коалиция на Филип Вуянович, се разделиха по въпроса за независимостта на Черна гора и принудиха премиера да подаде оставка на 19 април. Социалдемократите и опозиционият Либерален съюз отказаха да подкрепят подписаното през март споразумение за създаване на нова държава Сърбия и Черно гора, тъй като с с него се налага тригодишен мораториум върху провеждането на референдум за независимост на Черна гора.

Въпреки усилията се Филип Вуянович не успя да събере ново мнозинство за кабинета си и съгласно черногорската конституция беше принуден да насрочи избори за началото на октомври.

Последните парламентарни избори в Черна гора бяха през април 2001 година, излъчиха паритетен парламент и не можаха да дадат категоричен отговор на главния проблем пред управляващите в Подгорица - независимостта на републиката. Социологическите проучвания напоследък отново сочат възпроизвеждане на тези резултати.

Призивът на президента Джукович към американската администрация е свързан с подкрепата, която Вашингтон оказваше в миналота на аспирациите на Черна гора за независимост. След падането на режима на Милошевич, американците станаха по-пасивни и оставиха да се реализира проектът на ЕС за запазване на обща държава Сърбия и Черна гора. Брюкселската дипломация изглежда успя на този етап да убеди САЩ, че подобен съюз ще помогне за стабилизирането на Балканите, особено ако има визията за членство в ЕС.

Силен аргумен пред Вашингтон за предефиниране на отношенията Белград - Подгорица и създаването на една държава-наследник на Югославия е свързана със съдбата на Косово. Макар да се управлява от администрация на ООН, в международните отношения Косово все още има статут на ююгославска област. Поради това ликвидирането на Югославия без да правоприемник, рискува да повдигне отново "албанския въпрос" в Косово, Македония и Южна Сърбия, с което отново ще се дестабилизара целия полуостров.

От своя страна критиците на запазването на обща държава, която да наследи сегашна Югославия, посочват, че Черна гора е изпреварила икономически Сърбия, паради което един нов съюз ще бъде спирачка за малката адриатическа република. От Брюксел обаче репликират, че държава Сърбия и Черна гора ще има по-добри шансове за бързо членство в ЕС.

Като белег за промяна на отношението на Запада към черногорския президент Джуканови, може да се посочи, че напоследък бяха подновени обвиненията към него, че е свързан с цигарената контрабанда и италианската мафия. Името на Джуканович беше скандално замесено в процес срещу известен италиански мафиот, който призна пред съда в гр. Бари, че се срещал с президента Джуканович в средата на 90-те, когато търсел къде да инвестира в Черна гора. Джуканович отрече да има връзки с мафиоти и да участва в контрабанда на цигари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.