Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Балканската икономическа зона: да не забравяме необходимите първи стъпки

0 коментара

В своята подкрепа за идеята за свободна икономическа зона в Източна и Югоизточна Европа, Бодо Хомбах изтъква предимствата на установяването ѝ в четири основни аспекта: свобода от мита, уеднаквяване на търговско-икономическите условия, планиране и разделение на труда. Постигането на тези четири неща ще направи, според него, Балканите една голяма зона от 55 милиона потребители, която ще е интересна за големите инвеститори.

В свалянето на митата няма нищо лошо и то се случва, като лесно може да бъде постигнато на базата на двустранни споразумения. В планирането и разделението на труда също няма нищо лошо, доколкото единственият пазарен смисъл на понятието "планиране" означава дълбоко познаване на региона и разбиране на процесите в него. Така "планирането" би трябвало да се изразява в идентифициране на възможни развития и обосновано отхвърляне на невъзможни проекти. А в подбора на това кое от възможните неща да се случи и какво точно да бъде разделението на труда водещата роля би трябвало да е на пазара. Друг начин на планиране твърде много би напомнял СИВ.

Стигаме до уеднаквяването на търговско-икономическите условия. Това какво е и как ще става не е ясно нито от интервюто на г-н Хомбах, нито от информациите по тази инициатива. Основният аргумент е, че така се е интегрирала Европа. Това е безусловно вярно, но не отчита сериозните същностни разлики между Европа след края на Втората световна война и Балканите днес.
Основната разлика е, че днес на Балканите имаме слаби държави и остър недостиг на автентични пазари и пазарни субекти. Така че "уеднаквяването на търговските договори на базата не европейските правила и процедури" е само една втора стъпка, защото тя би била безсмислена преди да имаме държави, способни да налагат изпълнението на тези правила и процедури. За никакъв процес на интеграция в този смисъл не може да се говори преди да е протекъл процес на държавно изграждане.

Балканските държави са много и дълбинно различни по отношение на състоянието на държавните си апарати. По тази причина простото уеднаквяване на договори по никакъв начин нищо не може да промени и няма как да доведе до интеграция на региона. Напротив, еднаквите договори при различни стопански среди ще означават поставяне на стопанските субекти при качествено различни условия и биха били предпоставка за дезинтеграция. Регионът няма нужда от някакви конкретни правила, а от способност да прилага правила, каквито и да са те. Чак след това може да се мисли какви да са правилата, програмите, плановете, проектите, процедурите. Ако под "уеднаквяване" г-н Хомбах визира именно създаването на такава способност, той е безусловно прав. Но досега по нищо не личи, че именно това е визията на Европейския съюз за интеграцията на Югоизточна Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.