Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Балканските неуспехи на ЧЕЗ разкриват пропуски в стратегията за разширяване

8 коментара
Сн. БГНЕС

Планът на ЧЕЗ да стане основен регионален играч сред източноевропейските енергийни компании се проваля, след като втора страна за три месеца предприе стъпки за отнемане на лиценза на чешката компания, коментира агенция Блумбърг, цитирана в четвъртък от БТА.

Авторът на публикацията Ладка Бауерова припомня, че българският енергиен регулатор започна миналата седмица процедура, с която да се отнеме правото на чешката енергийна компания да осъществява дейност чрез електроразпределителната си мрежа, след като високите сметки за ток предизвикаха протести сред населението, които пък свалиха правителството на балканската страна.

Изданието съобщава, че предстои днес (28 февруари) ЧЕЗ, която е публична компания, да представи годишния си финансов отчет.

Бурните събития в България се случват само седмици, след като властите в Албания иззеха активите на ЧЕЗ и изгониха компанията от страната. Двата случая показват, че ЧЕЗ е подценил опасностите от инвестирането в една от най-бедните части на Европа, посочват анализатори и инвеститори. Акциите на ЧЕЗ поевтиняха с 11 % тази година, което е два пъти повече от спада на основния борсов индекс в Прага.

"Много инвеститори дори още не са проумели принудителното излизане на ЧЕЗ от Албания, а ето че вече са изправени пред българската криза," посочва пред Блумбърг Ярослав Вибирал, анализатор в чешката банка CSOB. "Това е важно предупреждения за цялата инвестиционна общност," отбеляза той.

Българският премиер Бойко Борисов, припомня по-нататък изданието, подаде оставка на 20 февруари на фона на яростни протести, след като българите излязоха на улиците да протестират срещу неочаквания скок на цените на електроенергията. Повишението бе предизвикано от студената зима и забавяне в отчитането на потребената енергия. Повечето български домакинства използват електроенергия за отопление, пише агенцията.

"Средното българско домакинство харчи около 95 евро (124 долара) месечно за електричество," според Георги Атанасов, електротехник от североизточния град Силистра. Средният доход в България, най-бедната страна член на ЕС, е около 360 евро месечно миналата година.

"Хората бяха изключително ядосани, когато получиха последните си сметки за ток, посочил Атанасов в телефонно интервю за агенцията. "Някои семейства трябваше да платят двойно повече, отколкото обикновено. Просто не могат да си го позволят."

България представлява около 1,5 % от оперативната печалба на ЧЕЗ и загубата може да намали с около 20 крони цената на акция, според оценки на Erste Bank AG. Компанията съобщи миналата седмица, че е инвестирала около 12,8 милиарда крони (655 милиона долара), откакто е влязла в страната през 2005 година и досега е получила обратно 4,8 милиарда крони в дивиденти.

Акциите на ЧЕЗ поевтиняха с 1,1 % вчера до 607 крони в Прага, което е близо до най-ниското равнище от 2008 година, постигнато миналата седмица, когато акциите струваха 599 крони.

Електричеството с доставка догодина в Германия, където ЧЕЗ изнася част от продукцията си, поевтиня за втори пореден ден до 41,90 евро за мегаватчас, след като достигна исторически минимум от 40,40 евро на 31 януари.

"Българската инвестиция изглеждаше разумна навремето, тъй като тези пазари демонстрираха доста по-голям растеж от Западна Европа и страни като България и Румъния бяха възприемани като безопасни, тъй като са членки на ЕС," посочва анализаторът от Erste Bank Петър Бартек. "Да се надяваме, че няма да приключи като в Албания," допълва той.

България започна процедура за отнемане на лиценза миналата седмица, обвинявайки че ЧЕЗ за 21 нарушения, включително нарушаване на закона за обществените поръчки, пише Блумбърг. Регулаторният орган на страната ще изслуша ръководството на ЧЕЗ на 16 април. ЧЕЗ обяви, че ще обжалва отнемането на лиценза пред български съд и поиска от ЕС да окаже натиск върху балканската страна. Чешкият премиер Петър Нечас определи решението на регулаторните власти като "безпрецедентна стъпка."

ЧЕЗ, чиято централа е в Прага, започна шопинг обиколка през втората половина на миналото десетилетие под ръководството на главния изпълнителен директор Мартин Роман, който купи дялове в разпределителните мрежи на няколко балкански страни, включително Румъния и Турция. Стратегията за разширяване бе прекъсната през 2010 година, тъй като цените на електроенергията се понижиха и компанията реши да се съсредоточи върху планираното разширяване на ядрената централа в Темелин на стойност 10 милиарда долара.

Сега проблемите на балканските пазари, стагниращите цени на електроенергията и сривът на европейския пазар на квоти за изхвърлен в атмосферата въглеводород заплашват съществено да свият печалбата на ЧЕЗ.

ЧЕЗ е един от главните източници на приходи за чешката държавна хазна, като правителството притежава 70 % от компанията. Тя е платила на държавата около 130 милиарда крони дивиденти, данъци и други плащания през периода 2009 - 2011 година.

"Инвеститорите ще следят много по-отблизо следващите стъпки на ръководството, отколкото преди," посочва Вибирал от CSOB. "От икономическа гледна точка разширяването на "Темелин" не  е много разумно на този етап, което поражда още несигурност и съмнения," добавя той в публикацията на агенция Блумбърг.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    ЧЕЗ да посочи обектите, които е изградил, за да ги сравним с докладите за инвестиции. Ще излезе, че киловат в електроразпределението струва 10 пъти повече от киловат в слънчева централа.

  2. Анонимен
    #7

    до 6 Надуването на сметките е съгласуван с правителството акт. Бойко издъни бюджета и няма откъде да вземе за избори и да плаща за магистралите. Сега панически бяга.Мафията е в правителството на родината ни което е в картел с разпределители и всякакви други гниди които като въшки на челото ни са изпълзели за да смучат. Десните и те се провалиха в опитите да управляват въпреки народа си и получиха - дървото по врата. Ако се опъват може да радикализират народа само.А може би това търсят за да реализират някакав чилийски сценарий.

  3. Анонимен
    #6

    Прибавянето към отчетния период на 10 допълнителни дни, от които половината празници, може да вдигне сметките с 50%. Такова удължаване освен това е незаконно. Тук отдалеч се усеща машинация, но дали ЧЕЗ са я направили само да си подобрят балансните пера, или има още нещо? Връзката с Атомстрой и ненужното разширяване на Темелин навеждат на мисли за сценарий на атомното лоби. Дано проверките на нашата прокуратура, които текат сега, да имат предвид и такъв сценарий.

  4. Анонимен
    #5

    до 3 Предлагам ти да отидеш на екскурзия до Чернобил - това може да охлади атомните ти апетити или може би ти си един от тези които получваха чисти храни докато народонаселението беше държано в пълно неведение от другарите комунета. Голяма част от заболяванията от рак в България са пряка последица от Чернобил.

  5. Анонимен
    #4

    Нека се направят лабораторни изслевания на новите електромери на ЧЕЗ - / интересно защо ги смениха преди нова година/. Има коментари, че тези електромери могат да бъдат коригирани дистанционно, като им се задава коефициент с който увеличават отчетената енергия. Няма логика в цялата страна да са станали грешки при отчитането на електромерите.

  6. Анонимен
    #3

    Аз предлагам зелената енергия да се пусне на пазарни цени - да я купувят по себестойност тези, които я харесват и я налагат на България. Това са всички дипломатически мисии на страните от ЕС, партийните офиси на десните партии и на зелените.

  7. Анонимен
    #2

    Стига лъгахте,че зимата е била студена - изкарах я без да се налага да си облека поне веднаж палтото - сяамо със зимното яке!!! Нищо не променят няколко дни в сметката!Просто ни мислят за по-големи маймуни,отколкото сме,но пък ще си ходят задъл -жително заради тези лъжи!!!

  8. Анонимен
    #1

    ...Стратегията за разширяване бе прекъсната през 2010 година, тъй като цените на електроенергията се понижиха ... Но в България цената за потребителя само за тези две години се повиши с 230% - от там и проблемите, които накараха хората да излязат на улицата и да свалят правителството !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.