Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Балканските страни се борят срещу негативните последици от визовия режим

17 коментара

С наближаването на датата, когато България трябва да въведе визи за Сърбия и Черна гора и Македония зареди присъединяването си към ЕС, трите страни се опитват да намалят негативните последици.

През миналата седмица министърът на външните работи Ивайло Калфин предупреди, че крайният срок наближава и увери, че правителството му ще подобри консулските услуги и ще въведе пестящи времето процедури за различни групи хора, за да облекчи въвеждания от България визов режим.

В същото време изследване на Balkan Insight сочи, че и управляващите в съседните Сърбия и Черна гора и Македония ще се опитат да минимализират последствията, като ще се откажат от правото си да въведат реципрочно визи за българите, каквато е обичайната международна практика.

Миналата седмица министърът на външните работи на Македония Илинка Митрева поиска от еврокомисаря Франко Фратини либерализация на визовия режим на ЕС чрез въвеждане на по-прости процедури и безплатни визи.

Но докато София, Скопие и Белград се опитват да намалят очакваните трудности, произтичащи от новите изисквания, граждани и представители на бизнес-средите предричат значително намаляване на движението на хора в региона.

България и Румъния, които очакват да се присъединят към ЕС на 1 януари 2007 г., са принудени да въведат визи за македонците и сърбите и черногорците, за да уеднаквят граничната си политика със страните от Съюза.

Румъния предприе тази стъпка още през 2003 г., но предишното българско правителство успя да се споразумее да отложи мярката до самото присъединяване на страната към ЕС, с цел да отсрочи препятствията пред движението през граница.

България има всички основания да изчаква. През 2005 г. над 415,000 нейни граждани са пътували до Сърбия, и над 230,000 - до Македония. Повечето българи, пътуващи до Европа на колела, минават през Сърбия.

Страната получава и значителен приход от туризма от тези две страни. През 2005 г.  534,000 сърби и 581,000 македонци са прекарали ваканция в България според официалната статистика на Министерството на културата и туризма. Докато македонците постепенно губят интерес, потокът от сърби почти се е утроил за последните шест години.

Според изискваните от ЕС мерки, гражданите на Македония и Сърбия и Черна гора ще трябва да получават визи, за да влязат в България. Те могат да прекарат в страната не повече от 90 дни в рамките на шест месеца.

За да намали последствията, до които тези рестрикции ще доведат, България предлага отстъпки на Скопие и Белград, включително безплатно кандидатстване и издаване на визи за краткосрочни пребивавания, едногодишни бизнес-визи и бързи процедури за спешни случаи.

Според Гергана Грънчарова, заместник-министър на външните работи, България планира да открие допълнителни консулства в Македония и Сърбия и Черна гора, и да подсили посолствата в Белград и Скопие.

В отговор, София очаква българите да бъдат третирани както гражданите на ЕС - да не се нуждаят от визи, ако са на краткосрочно посещение.

"[Разбираме, че] намерението на България да въведе визи е диктувано от абсолютна неизбежност", каза Ясмин Кахил, държавен съветник в министерството на външните работи на Македония.

Той добави, че Скопие още не е обсъдило въпроса с реципрочното въвеждане на визи за българи. Анонимни източници от неговото външно министерство, обаче, увериха Balkan Insight, че това е крайно невероятно да се случи.

Таня Олуич, говорител във външното министерство на Сърбия и Черна гора, каза, че граждани на страните-членки от ЕС нямат нужда от визи, за да посещават страната. През 2003 г. Белград е въвел реципрочни визи за румънците само защото, за разлика от българите, те са наложили визи за сърбите и черногорците ненужно рано.

Но докато правителствата на трите страни се опитват заедно да избегнат нарушаването на движението на Балканите, гражданите и туристическият сектор нямат съмнение, че мерките ще имат негативни последствия.

Най-зле ще бъде засегната туристическата индустрия, особено в първите месеци след въвеждането на ограничителната мярка.

Светлан Стоилкович от агенция "Кон Тики Травел" в Белград казва, че повечето от неговите клиенти уреждат пътуванията си в последния момент. Изискването на виза ще ги накара да променят дестинацията, смята той.

"Желаещите да посетят България със сигурност ще намалеят", казва Стоилкович. "Хората са уморени с тях да се отнасят зле - не говоря за обслужването в България, а за процедурите по пътуването".

Той цитира опита си с Унгария, която въведе визи за сърбите през 2004 г. От тогава броят на желаещите да пътуват до там намаля драстично, казва Стоилкович.

"Имайте предвид, че хората все още мислят за България като за бедна комунистическа страна, която е много подобна на Сърбия", коментира управителят на "Кон Тики Травел". - "И ако трябва да кандидатстват за виза, те ще го сторят, за да отидат в някоя западно-европейска страна, различна от родината им".

Подобни са очакванията и на македонските туристически агенции. Служителите на бюрата, които уреждат делови пътувания, не очакват да загубят клиенти. Но повечето агенти, които обслужват груповия туризъм, се чувстват застрашени.

Ангел Иванов, собственик и управител на Адриатик Маврово, най-старата македонска агенция за пътувания до България, очаква най-малко 50% спад в интереса.

Като се имат предвид мненията на самите потенциални туристи, притесненията на агентите изглеждат основателни.

Йелена Милованович от Нови Сад, Сърбия, например, казва, че ще промени плановете си за следващата лятна ваканция. През последните четири години тя е прекарвала почивката си във Варна, където се е привързала към града и хората. Сега твърди, че повече няма да пътува до там.

"Разбирам, че българите въвеждат визи по принуда, но ме е яд, че никой не ни смята за част от света и ни карат да се чувстваме, като че отново сме подложени на санкции", казва тя. "Ето как ограничават свободата ни да пътуваме, и как радикалъзмат се заражда в страната ни".

Подобни оплаквания могат и да затихнат, след като трите страни постигнат споразумение за отстъпки и популяризират безплатните визи и бързите процедури.

Съществува и известен шанс ЕС да либерализира визовата си политика поне по отношение на Македония, която получи статут на страна-кандидатка. "Имаме сериозни индикации [за това] от Брюксел", каза Ясмин Кахил за Balkan Insight.

Щом стане член на ЕС, България ще се окаже и в по-добра позиция да лобира срещу визите в региона, както и да подкрепи интеграцията на съседните държави.

"Нашата надежда е двете съседни държави да напуснат час по-скоро негативния списък на ЕС", коментира Гергана Грънчарова.

*Албена Шкодрова е директор на Балканската мрежа за разследващи репортажи за България. Никола Радишич, журналист от B92 в Сърбия, и Тамара Чаусидис, помощник-редактор на Balkan Insight в Македония, участваха в подготвянето на тази статия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anonimen
    #18

    Gladna kokoshka sinuva proso!

  2. Българин
    #17

    Компютърът ти скърца. Смажи го.

  3. ne ikonomist
    #16

    Tuka sme si bili vinagi taka. Vse ima niakakvi problemi pri patuvania mejdu balkanskite strani. Ne samo na makedoncite i surbite ne im se idva v Bulgaria i na mene ne mi se hodi tam, sas ili bez visi.

  4. kim
    #15

    На някои от Вас може и да не Ви се ходи във Великобритания,но на мен пак ми се ходи...Не ,че по-рано съм ходила,но не знам за кой ли път пред мен стои визова бариера.А те,британците де,когато идват в България ,с визи ли идват?И как така идват като туристи ,а купуват имоти?И как на тях им е позволено да пребивават тук когато си искат и по колкото време си искат?Та дори пенсионерите им се заселват тук за постояннно.Ама защо не им усложните по някав начин влизането и пребиваването им в България?Ами

  5. Joe
    #14

    за българите! Нямам никакво желание да ходя там, но това ме възмущава!

  6. Космополит
    #13

    Когато се задава въвеждане на визи за някои страни веднага започва да се чува плач колко щял да загуби туризмът. (Справка Русия и Украйна) После се оказва, че туризмът продължава да върви нагоре с по 20% на година и остава най-динамичният отрасъл на българската икономика. Така ще стане и сега.

  7. Космополит
    #12

    Въпреки че със заглавието си Албена Шкодрова предпоставя, че въвеждането на визи има главно негативни последици, с които трябва да се "борим", няма ли и някоя "позитивна" последица? Например, че България става член на ЕС и затова започва да прилага общите правила. Например, че геополитически България променя статута си или в "народопсихологически план" - че докато допреди 17 години нас "не ни пускаха" в Сърбия, а сега ние можем да ги спираме? Защо всичко, което е свързано с поемането на България

  8. Bulgarin
    #11

    Gluposti pishesh baino! Hubavo zemi si viza za Turcia, Gurcia i Tunis...a kato pristignesh tam??? sushtite li sa cenite kato na Chernomorieto na hoteli, hrana, razvlechenia...??? cenata na biletite smiatash li gi...??? Ili si cheshish ezika samo i se pravish na interesen?

  9. stefan, us
    #10

    В отговор, София очаква българите да бъдат третирани както гражданите на ЕС - да не се нуждаят от визи, ако са на краткосрочно посещение...... eh robskata psihika - bulgarite SHTE sa grazhdani na EU i ostanalite shte sa dlyzhni da gi tretirat kato takiva. Hubavo e da se pravjat zhastova kym nashite sysedi ... no molja malko poveche dostojnstvo i bez chuvstvo za vina. Tova che BG vliza v EU e izvojuvano s mnogo usilija i njama nuzhda ot izvinitelni usmivki kym nikogo

  10. Normalen
    #9

    BG grajdanin niamat nujda ot vizi, kogato idvat v BG. Taka, che Maketata s Bg pasporti niama da imat nikakav problem da si idvat-nali sa veche BG-grajdani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.