Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАН разработва иновативна технология за производство на водород

8 коментара
Д-р Елица Петкучева

Иновативна и по-евтина технология за производство на горивото на бъдещето – водорода, разработват учени от Българската академия на науките (БАН), чийто ръководител е д-р Елица Петкучева, учен и асистент в Института по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС) към БАН.

На водорода, произведен при електролиза с електроенергия от възобновяеми източници, се гледа като на енергийния ресурс, който ще замени замърсяващи суровини като петрола и дори природния газ. Редица автомобилопроизводители разработват модели на водород, предвижда се разширяването на използването му при корабите и влаковете. В момента водород, добит обаче от въглища, се използва като гориво.

Конкретната цел на проекта на БАН е да се открие начин за оптимизиране на състава и структурата на използваните катализатори за производство на водород, постигайки така повишаване на енергийната ефективност и понижаване на цената на получените електроди. Това информират разработчиците, чиято цел е иновацията да стане приложима и да се намали общото производство на енергия от изкопаеми горива и да допринесе съществено при борбата със замърсяването на атмосферата.

"През последните няколко години работата ми е изцяло насочена към разработването на екологични технологии за добив, съхранение и пренос на енергия. Присъединих се към научния екип на ИЕЕС-БАН, за да продължа да следвам мечтата си и да обменям опит с професионалисти в научната сфера, каквито са всичките ми колеги в Академията", коментира д-р Петкучева.

Тя завършва докторската си степен в БАН, а основната област, в която се развива, е водородна енергетика, базирана на производството на евтин водород, осигурявайки устойчиво производство на енергия. Петкучева е финалист и в програмата "Най-изявените млади личности на България 2020".

През последните няколко години Българската академия на науките насочва основния си фокус върху разработването на иновативни проекти, които се ръководят от докторантите на Академията. Друг обещаващ проект на БАН е тестването на иновативна терапия за лечение на рак, която таргетира предимно злокачествените туморни образувания и е възможно най-щадяща за здравите клетки. Проектът се ръководи от д-р Мария Шрьодер, която разработва ново вещество с изразено избирателно противотуморно действие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евлрги
    #8

    Ай пак се изсипаха една камара глупости!Изобщо знаете ли как се добива водород? Целия процес никак не е лесен и изисква доста отровни вещества които се явяват катализатори за да истинска още някои и друг процент!От статията се разбира това че се прави опит да се вкарат нови материали в катализаторите и електродите и така да се намали цената на произведения водород!!Щото всички казват че лесно става, хич дори не е лесно и е бая скъпо!

  2. анита хегерланд
    #7

    На БАН ще ръкопляскаме, когато направят цялостен преглед на енергийните източници и тяхното производство и съхранение. Например колкото вида енергия има, тя да се разбие на подвидове и да се търсят комбинации, които съхраняват енергията. Например химическата енергия може да се разглежда по много начини. Слънчевата енергия също може "да се раздроби", да се фокусира, да се пренасочи, да се превръща в друг вид енергия, само не може да се съхранява продължително време. Има различни варианти за разработване на нови енергоизточници...

  3. анита хегерланд
    #6

    Браво!!! Към темите, които БАН изследва, може да се включат и темите: как цифровите технологии изпреварват традиционното образование; какво отражение имат Блокчейн технологиите в цифровата икономика на бъдещето; какво е бъдещето на парите; как се създават работни места в глобалната икономика; как се защитава националния интерес пред глобалните инвеститори; кои болести се дългат на миграционни процеси; как се бори бедността с общия минимален доход; как ще се отрази икономическото неравенство на миграцията и др.

  4. ivancho ivanov
    #5

    Значи ще се търси този млад учен възобнявяеми изтоници за електичество което слеед това чрез електролиза ще произвежда водород - такива се търсят инъензивно отдавна, засега това ВЕЦ, вятър, морски вълни, слънчеви батерии,те се променят с времето на ползавне, трикът е в продължаване на живота им, Harvard team, Nature, January 9!

  5. Владимир Павлов
    #4

    Кога успяхте да забравите за онзи "изобретател" дето демонстрира пред бай Тошо как се прави "горяща вода". Показваха го по телевизията, на живо. в НДК-то. А в БАН още не са се отказали да изобретят вечен двигател. Но не им било достатъчно финансирането.След руските уЧени, българските уЧени и "академици" са най-умните на света.

  6. рептилиан
    #3
    Отговор на коментар #1

    Напротив, имаше резултат. Разработчикът проф. Чорбанов стана депутат от ИТН. Така ще е и с технологията за водород, която е "иновативна", а не просто технология.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  8. асен
    #1

    стига глупости – разработваха ваксина и излапаха парите, но резултат никакакъв. толкова и водород ще произведат. комуняшка структура, която отдавна трябваше да се закрие, но нали е хранилка на дърти червени, си стои.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.