Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАН се разграничи от твърденията на свой учен за опасни добавки в храните

3 коментара
БАН се разграничи от твърденията на свой учен за опасни добавки в храните

Институт по молекулярна биология "Акад. Румен Цанев" при Българската академия на науките се разграничи от твърденията на свой учен, оповестени публично миналата седмица за наличието на опасни добавки и оцветители в храните, които увреждат човешката ДНК и създават рискове за човешката здраве.

В публикувано на сайта на научната институция становище на ръководството на института се посочва, че "направените твърдения за ефектите върху човешкото здраве на изследваните от доц. Георги Милошев хранителни добавки представляват негово лично мнение и не могат да се тълкуват или приемат като официална позиция на Института по молекулярна биология (ИМБ) "Акад. Румен Цанев" към БАН".

Миналия вторник на специална пресконференция доц. Милошев, позовавайки се на изследване на ръководената от него лабораторията по молекулярна генетика към Института по молекулярна биология на БАН, обяви, че влагани в храните овкусители, оцветители и консерванти (означени върху опаковките с буквата Е и съответен номер) увреждат човешката ДНК и могат да предизвикат онкологично или друго заболяване, като концентрацията им би трябвало да е от 10 до 100 пъти по-ниска от сега разрешената. Според Милошев са изследвани 12 от т.нар. Е-та, като само едно от тези вещества не оказва влияние върху ДНК.

Учените са уведомили за резултатите от проучването си няколко български министерства, агенции и комисии, както и Европейската комисия и Европейския агенция по безопасност на храните (EFSA). От EFSA са отговорили, че проучването на лабораторията "има някои слабости и ограничения и научната публикация ще бъде предоставена на постоянната работна група по генотоксичност към научния съвет."

Сега от българския институт заявяват, че "проведената пресконференция е лична инициатива на доц. Милошев, проведена без знанието на ръководството и учените от ИМБ, направената интерпретация на данните не е обсъждана на Научен съвет и доц. Милошев не е оторизиран да изразява позиция от името на Института и/или БАН".

"Считаме, че за да бъдат популяризирани и приети в публичното пространство подобни изследвания, касаещи социално значими проблеми, с ангажирането на законодателни или регулаторни органи се изисква много по-задълбочен научен подход, с използване на множество различни, допълващи се експериментални методи, различни тестови системи и независимо потвърждение на резултатите и изводите от тях", се казва в становището, подписано от директора на института доц. Ива Угринова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #3

    В случая, въпросът е : кой е по-близък с тъговските вериги?

  2. liana
    #2

    Че Е-тата са вредни е доказано отдавна от много учени и нститути по света.

  3. strobo
    #1

    Че доцентът се изприказва прекалено импулсивно и ад хок по няколко телевизии едновременно е вярно. Вярно е и че това не е най-професионалното отношение към фактите... Един учен не трябва да се прави на "Лаокоон спасява Троя" само заради сензацията....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.