Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАН ще прави ново звено за климата на мястото на НИМХ

Започва опис на активите на метеорологичния институт

3 коментара
Сн. БГНЕС

Очаквано Българската академия на науките (БАН) ще направи ново звено за научни изследвания в областта на атмосферата, климата и водите на мястото на напускащия структурата ѝ Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Освен това започва инвентаризация на активите на метеорологичния институт, която да послужи при предстоящото решаване на въпроса кои имоти и под каква форма ще получи институтът, след като напусне БАН.

Това реши общото събрание на академията в понеделник. На него присъства и образователният министър Красимир Вълчев. Това е поредното решение на общото събрание, свързано с развода на БАН и НИМХ. Метеоролозите поискаха да се отделят от БАН заради проблеми с финансирането, които водели до хроничен недостиг на средства. Освен това смятат, че ръководството на академията не разбира добре естеството на работата им, която включва повече оперативна, отколкото научна дейност.

Право на избор

Целта на новото звено за климата към БАН е в него да бъдат назначени учените от НИМХ, които искат да останат в академията. Освен това академията ще продължи да прави изследвания в тези области, нещо, което от БАН неколкократно заявиха, след като стана ясно, че няма как да задържат метеорологичния институт.

"Дали това ново звено ще е институт, или лаборатория ще зависи от броя на учените от НИМХ, които пожелаят да останат в БАН", обясни председателят на общото събрание проф. Евелина Славчева. Тя уточни, че целта е учените от НИМХ да могат да направят своя избор къде да отидат след излизането на института от академията - в новата структура към БАН или в бъдещото научно звено извън академията.

Проф. Славчева уточни, че паралелно със създаването на новото звено за климата в БАН, министерството на образованието ще работи по новата структура, в която да премине НИМХ. Целта е условията за работа и на двете места да са ясни преди да се вземе окончателното решение за закриване на НИМХ към БАН и преминаването му към нова организация към правителството или образователното министерство.

"Всички се съгласихме, че колегите трябва да знаят къде отиват и при какви условия. Трябва да можем да сложим на везните една до друга двете структури", коментира проф. Славчева. Тя добави, че след като условията за работа на метеоролозите в и извън БАН са ясни, ще се направи допитване до тях къде искат да продължат да работят.

Имотни въпроси

Този процес трябва да отнеме месец - месец и половина. Паралелно с това ще върви инвентаризация. Министерството на образованието се ангажира да предложи на Министерския съвет решение за създаване на метеорологична служба до края на октомври.

При предстоящото отделяне на НИМХ най-спорен се очертава въпросът с имуществото, което институтът ползва. По решение на общото събрание започва опис на имуществото- движими и недвижимо. Той трябва да е основание за решаване на въпроса колко и кои активи да бъдат предоставени на бъдещото самостоятелно звено и как точно да стане това.

По-голямата част от сградите и имотите са собственост на БАН. В същото време от НИМХ настояват собствеността върху активите да бъде прехвърлена на бъдещата нова научна организация. "Според Закона за БАН общото събрание се разпорежда със собствеността в полза на академията", коментира проф. Славчева. Тя добави, че за тълкуването на този текст ще е нужна правна консултация. От думите ѝ стана ясно, че безвъзмездното прехвърляне на имотите от БАН към НИМХ би било по-проблемно. Освен това от академията настояват собственик на активите да е образователното министерство, а не новата научна организация. По-лесно те можело да бъдат предоставени за ползване на новата структура, към която ще преминат метеоролозите.

Другата хипотеза - отчуждаване на имотите, които се водят собственост на БАН, и предоставянето им на новия метеорологичен институт, минава през акт на Народното събрание. В същото време всички страни в казуса искат той да се реши до края на годината, за да може от 2019 г. НИМХ да се отдели в самостоятелна структура.

По повод на инвентаризацията на имотите бившият директор на института проф. Христомир Брънзов заяви пред БТА, че "БАН ще прави инвентаризацията, за да реши какво да даде на НИМХ и какво да не му даде, въпреки че всичко това е държавна собственост". Според Закона за БАН обаче то е частна собственост на академията, коментира проф. Славчева.

Проф. Брънзов добави, че НИМХ има четири филиала в страната, а имотите са 89 - от които 65 са сгради. Другото са помощни постройки, гаражи, трансформатори и автомобили. Брънзов отбеляза, че тези автомобили са купувани със собствени средства или със средства на МОСВ, защото с тях се правят измервания по реките в страната.

В същото време проф. Славчева коментира, че новото звено за климата на мястото на НИМХ също ще има нужда от сграда, апаратура и научна инфраструктура. Много е вероятно за осигуряването им да се ползват някои от имотите, ползвани в момента от метеорологичния институт. Още повече, че по думите на проф. Славчева, някои от тях се дават под наем, което означава, че не са нужни за работата на метеоролозите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.