Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАН: Все повече българи са умерени оптимисти за благосъстоянието си

0 коментара

Умерен оптимизъм у българите за икономическата ситуация в страната и за материалното благосъстояние на домакинствата регистрира Институтът по социология при БАН в представително за страната социологическо проучване, направено през декември 2004 г., съобщиха от института в сряда.

Анкетираните оценяват 15-годишните промени в страната в значително по-благоприятна от досега светлина. 17,2% от тях твърдят, че материалното им положение в домакинството в сравнение с началото на 90-те години се е подобрило донякъде. През 2000 г. това са твърдели 8,1% от интервюираните. 24,9% заявяват, че положението е останало същото (11,5% през 2000 г.), посочи проф. Николай Тилкиджиев от института.

56% от хората са на мнение, че материалното им положение се е влошило, което е с 20% по-малко от броя им през 2000 г. 2,2 от анкетираните декларират, че материалното им положение се е подобрило много, докато през 2000 г. това са направили 0,9%.

Положително настроени са основно българите с висше, полувисше и средно специално образование и тези на възраст около 40 години, живеещи в по-големите градове.

Сред българите се засилва консолидацията около демократичните ценности - напълно съгласни с демократичната форма на управление са около 40%, а преди четири години те са били двойно по-малко. 75,5% напълно отхвърлят монархията, докато през 2000 г. това са били 40,1%.

Намаляла е носталгията по идеята за комунистическо управление - 67% не приемат комунистическия режим.

Хората категорично желаят да ги управляват експерти - това искат общо 74%, в условията на демокрация - 69,7% от анкетираните.

Ако днес имаше референдум за присъединяването на България към ЕС, две трети от българите биха участвали в него, сочи още проучването на Института по социология, каза директорът му ст. н. с. д-р Велина Топалова.

"Напълно европейци" се чувстват 20,2% от анкетираните, "в известна степен европейци" 38,5%, "неевропейци" - 29,6%.

88% от сънародниците ни заявяват, че имат силно чувство на принадлежност към България, а 12% - че това им чувство е слабо.

Чувството за принадлежност към Европа пък е силно у 69% от интервюираните. За по-близки връзки на страната ни с ЕС настояват 69% от съгражданите ни, а за по-близки връзки с балканските страни - 73%.

С влизането на България в ЕС са свързани много надежди на българите, отчитат социолозите. Най-голям е делът - 56%, на тези, които са убедени, че след присъединяването ни ще се увеличи личната им сигурност, почти толкова - че ще се нарасне притокът на желаещи да живеят в България чужденци, около 50% смятат, че ще се подобри жизненото им благосъстояние, поясни ст.н.с. д-р Мариана Захариева.

Очакването за увеличение на личната сигурност явно не е случайно, щом се оказва, че през последните 12 месеца около една четвърт от хората са били жертва на някакво престъпление, като около половината от тях не са сигнализирали полицията за това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.