Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банката за развитие платила 1 млн. лв. на адвокати и консултанти за провалила се сделка

2 коментара
Банката за развитие платила 1 млн. лв. на адвокати и консултанти за провалила се сделка

Държавната Българска банка за развитие е платила разходи за адвокатски и консултантски услуги в размер на 929 856 лв. за подготовката на облигационна емисия за 1 млрд. лв., която в крайна сметка не се е състояла. Това става ясно от отговор на служебния министър на иновациите Александър Пулев на парламентарен въпрос на депутатката от ГЕРБ Десислава Атанасова.

Според Атанасова огромната сума представлява щета за данъкоплатците, нанесена от управата на банката, назначена от Кирил Петков.

Във вторник банката за развитие даде пространно разяснение по казуса. Управата признава, че действително през 2021 г. кредитната институция е стартирала процедура за емитиране на корпоративни облигации с номинал до 500 млн. евро на международните капиталови пазари. Емисията е била планирана с падеж до 7 години при фиксирана доходност.

Към онзи момент е счетено, че замяната на плаваща с фиксирана лихва по дълга ще донесе финансови ползи за банката предвид очакваното тогава повишение на лихвите. "Освободеният финансов ресурс и по-евтиното ново финансиране биха позволили на банката да подобри допълнително условията си за кредитиране на малкия и средния бизнес", са били тогавашните аргументи на ръководството. Новата облигационна емисия би имала и репутационен ефект за ББР, който да отвори възможността за емитиране в бъдеще на т. нар. "зелени облигации" или на други облигационни емисии.

В отговор на нападката на ГЕРБ, че акцията не е съгласувана с ресорното министерство, от ББР уточняват, че съгласно законодателството за емитиране на облигациите не се изисква решение на принципала. "Това е изцяло оперативен процес, воден от управляващите органи на ББР. Проектът за издаването на облигация е съгласуван с трима поредни ресорни министри и двама финансови министри заради честите промени в изпълнителната власт", казаха от банката.

Облигацията е трябвало да се търгува на международните пазари и е следвало да бъде издадена по английското право. "Изборът на адвокатски кантори е извършен в съответствие с вътрешните правила на ББР и постигнатите условия са пазарни", твърдят от банката по повод огромния разход за адвокатски и консултантски услуги.

За мениджъри по емисията са привлечени инвестиционните банки Citi Bank, J.P. Morgan и ING Group. Най-добри оферти са били изпратени от канторите Clifford Chance и Allen&Overy, които имат и опит при работата с емисии на Министерството на финансите и на "Българския енергиен холдинг".

"Въпреки големия обем свършена работа избухването на войната в Украйна през февруари 2022 г. завари процеса почти на финала. Неблагоприятната конюнктура на глобалните финансови пазари, при която пазарите на практика спряха да функционират за период от няколко месеца, временно стопира действията по емитиране на облигацията до идентифицирането на нов подходящ времеви слот", обясниха от ББР.

Междувременно повишаването на лихвите от страна на централните банки допълнително влошило условията, при които ББР би емитирала своята облигация. "Според калкулациите, ако сега се емитира облигация, тя ще бъде на цена около 5.5%-6%. Задълженията, които следваше да се рефинансират, са на нива около 4%. Ако проектът бъде продължен, банката ще губи по 20 млн. лв. годишно или 140 млн. лв. за целия период", твърдят от ББР. Именно заради очакваната финансова загуба от операцията е решено емитирането на облигациите да бъде отменено.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Политици, които фалират държавни институции или фирми, трябва да отговарят с личното си богатство за покриване на щетите за националната ни икономика. Българските политици трябва да си отворят съзнанието за опасността: България е бедна страна, която живее от един заем до друг с много ограничения и нисък жизнен стандарт. Когато се вземат държавни дългове, те никога не се опрощават. Задлъжнялата страна стига до праг, в който заемодателите блокират финансите и превземат банковата й система. Така те започват да печелят от нея, без дългът да бъде облекчен. Дълговете се преструктурират, но това не решава казуса със задлъжнялостта.

  2. xa_poznai
    #1

    Хаха и пак Киро Истината избълва глупости, които бяха опровергани след няколко часа от официални лица. Парите не били всичките за комисионни, а и за одити. Официално вече се обяви, че това не е вярно! Аз не знам просто този човек, че лъже безогледно е ясно, но може ли да е толкова плиткоумен!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.