Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банката за развитие призна, че удържа повече от 7% от държавния дълг към фирмите

8 коментара
Банката за развитие призна, че удържа повече от 7% от държавния дълг към фирмите

Българската банка за развитие (ББР) потвърди с прессъобщение в понеделник, че действително взема около и дори над 7% от парите, които изплаща от името на държавата към фирмите с държавни вземания. От институцията отрекоха да имат проблем със схемата за разплащане заради изискването за чисто кредитно досие на фирмите кредитори.

Преди десетина дни строителни компании сигнализираха, че не могат да си получат дължимите суми за изпълнени поръчки от ББР, защото трябва да представят като залог бъдещите държавни вземания. Те обаче вече са заложени пред търговски банки за отпускане на кредити за финансиране на фирмената дейност.

От ББР обясниха още, че ако бъдещото държавно вземане е заложено пред друга банка, двете институции се разбират помежду си. От банката обясниха още, че задълженията към дадена компания не се изплащат директно на нея, а отиват за покриване на кредита ѝ. Ако има остатък, той се превежда на фирмата. По тази схема 17 дружества вече са с успешно разплатени вземания.

От съобщението стана ясно още, че задълженията към някои от компаниите ще бъдат "редуцирани" с повече от предвидените 7%. Схемата за разплащане на държавата с бизнеса през банката предвижда "прихващане" на 7% от дължимата сума като годишна сконтов процент. Сконтовият период обаче се изчислява от датата на плащането от ББР до 20.07.2011 г. Това на практика означава, че всички плащания преди 20.07.2010 година са със сконтов период повече от една година и съответно цената при тях ще бъде по-висока от 7%, казват от банката, но не уточняват с колко.

Строителни предприемачи вече сигнализираха за 8% "орязване" на дълга им.

Заради редицата неясноти около схемата на разплащане във вторник ще има среща между регионалния министър Росен Плевнелиев, представители на финансовото министерство и на ББР с хора от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Камарата на строителите.

В хода на срещата може би ще се изясни защо държавата избра този начин за разплащане, ощетяващ чувствително бизнеса, вместо да си плати директно на фирмите.

Досега ББР е изплатила близо 65 млн. лева на компании кредитори на държавата по обществени поръчки със сключени и изпълнени договори.

Според схемата за разплащане държавата предложи ББР да използва 100 млн. лв. собствен ресурс плюс готовност за отпускане от бюджета на още 400 млн. лв.

Справка на банката показва, че искания са подадени от 237 фирми на обща стойност 132 милиона лева, като малко над половината от тях са за строителни дейности. 35 на сто от заявките са за доставки на лекарства и медицинско оборудване.

Най-много са постъпилите заявления за цесиране на вземания от Министерството на отбраната – 228, следват Министерството на труда и социалната политика - 203, Министерството на регионалното развитие и благоустройството – 18, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията – 9, Министерския съвет – 6, Министерството на вътрешните работи – 4, Министерството на финансите – 2 и Министерството на земеделието – 1.

Срокът за плащане на цесиите е до 10 работни дни от датата на постъпване в ББР на съответното заявление, придружено от необходимите документи.

В началото на годината Министерството на финансите се договори с представители на някои строителни компании кредитори на държавата да им плати през ББР вземането с редукция от 7% заради "липсата на средства в бюджета". Негласно обаче споразумението се пренесе върху всички фирми, които са съгласни да получат орязаните си пари чрез банката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. user
    #9

    moje da puskate takiva negramotnici da pi6at statii, koito ne pravqt razlika mejdu lihva i leika

  2. няма балами
    #8

    Е и каква стана тя - държавен рекет до дупка. Каква е разликата дали комисиона ще ти вземе някой чиновник или управляващата партия ще ти направи "мечешка услуга" с твоите си пари. Ако така я кара , Бойко май скоро ще падне от високо. И други самовлюбени са го правили...

  3. добро начинание
    #7

    Я стига сте ревали. Държавата се е опитала в тази криза да си плати и то какво да си плати? Надутите със 70-100% печалби измислени договори и фактури на фирми от типа на "батко и братко" които са склучвани между червените братовчеди през 2008-2009 г. Всеки който е завършил 8-ми клас може да ви сметне каква е себестойността и печалбата на т.нар. строителни предприемачи. Не гледа ли половин София как се строи съоръжението на Околовръстното и Драгалевско шосе? 2 години по 5-6 работника които си чоплеха

  4. Глух плъх
    #6

    "От ББР обясниха още, че ако бъдещото държавно вземане е заложено пред друга банка, двете институции се разбират помежду си. От банката обясниха още, че задълженията към дадена компания не се изплащат директно на нея, а отиват за покриване на кредита й. Ако има остатък, той се превежда на фирмата. По тази схема 17 дружества вече са с успешно разплатени вземания."Наливайте, прочее, държавна пара в частните банки. Ако има остатък, може и да платят заплати във фирмата. Ако няма ... От където дошло, там и отишло.

  5. boby1945
    #5

    от където и да го гледаш....

  6. Сензация
    #3

    най-голяма вероятност от фалитЧетете06.07.2010 11:51 —CMA: самыми надежными суверенными заемщиками являются Норвегия, Финляндия, США и БельгияИсследование кредитного дефолтного свопа стран, основанное на уверенности инвесторов в заемщиках, показало, что Румыния и Болгария вошли в десятку государств с наибольшим риском невозможности погашения кредита. Как пишет издание Novinite, Болгария заняла десятое место в списке ненадежных заемщиков, так как вероятность дефолта страны, по данным компании CMA,

  7. Фалита на
    #2

    http://www.novinite.com/view_news.php?id=117825http://www.novinite.com/view_news.php?id=117826

  8. Rado
    #1

    Ами бат ви Бойко, освен мутренски обири като тези, вдъхновени от "доброволното застраховане" преди години, какво друго може да измисли??? А, да бе, лъжи, клевети и кръчмарско репчене. Това за европейското развитие и за гражданите никакво го няма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.