Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банкер: Свиквайте с ниските лихви по депозитите

Важно е средствата от новия дълг да се харчат благоразумно, каза Левон Хампарцумян

11 коментара
Банкер: Свиквайте с ниските лихви по депозитите

"Свиквайте с ниските лихви по депозитите" - така в неделя бившият изп.-директор "УниКредит Булбанк" Левон Хампарцумян, който е и председател на Българския форум на бизнес лидерите коментира новината, че от няколко месеца насам две от най-големите по активи банки в България понижиха лихвите по депозитите си до 0%.

"Има едно изкривено разбиране от периода на предишната криза, когато имаше няколко банки, които даваха безумно високи депозити. И от самия факт, че имаш депозит можеше да изкараш сериозен доход. Това не е естествено. Естественото нещо е парите да носят пари, когато се вложат в нещо, т.е. иначе какъв е стимулът на един предприемач да си влага парите, да рискува, да не спи, да се развива след като може просто да сложи един депозит и да си живее от него, от проста лихва", мотивира се Хампарцумян пред бТВ.

"Естественото нещо е парите да не носят голям доход и дори да не могат да се справят всеки път с инфлацията, ако са на един прост депозит", добави още той.

Банкерът обаче подчерта, че се надява нулевите и отрицателните лихви да са временно решение, защото "дългосрочно те също са вредни".

На 8 септември стана ясно, че в най-голямата банка у нас – УниКредит Булбанк, например, стандартните срочни депозити в левове и евро са с лихва от 0.00%, независимо дали срочността им е 1, 3, 6, 12 или 24 месеца. Същото е олихвяването и по куп други спестовни продукти, временно спрени от продажба – депозит "Флекси", "Многофакторен влог", депозит "Фен", депозит "Девет месеца и половина" и др.

Според тарифата на банката поддържането на стандартна спестовна сметка в левове струва 2.50 лв. на месец, а в евро – 2 евро. Детската сметка, както и срочният депозит обаче са без такса.

Банка ДСК също не предлага никаква доходност на вложителите по подновените или новооткрити влогове за 1, 3, 6 или 12 месеца в левове, евро, британски лири и швейцарски франкове.

В третата по големина банка – ОББ, все още има влоговете за граждани са с минимална положителна доходност. В левове за срокове от 1 или 3 месеца тя е 0.01%, за срок от 6 месеца – 0.05%, а за 1 година – 0.08%. Депозит "Екстра" със сума от 10 000 лв. до 49 999 лв. пък предлага лихва от 0.1%.

Лихвите по кредитите засега без промяна

Засега не бива да очакваме ръст по лихвите на кредитите, но зависи от икономическата ситуация, каза още Левон Хампарцумян.

"Ако икономиката се влошава или има някакъв вид нестабилност дългосрочна, тогава бихме могли да очакваме повишаване на общия риск и съответно малко по-скъпи кредити", уточни експертът.

По отношение на спестяванията, той посъветва българите да не си държат "всички яйца в една кошница".

"Да не си харчим всички пари, т.е. да имаме някакви буфери и да правим разумно харчене. Не трябва обаче да спираме да харчим, защото животът не свършва, нашата икономика има нужда от тези, които могат да харчат, защото това създава работни места, създава ново богатство. Няма универсален съвет в това нещо, но е важно да бъдем благоразумни", каза още той.

Експертът добави, че заради пандемията се наблюдава нарастване на лошите кредити, но това е очаквано. Той припомни, че банките и в България и в Унгария са удължили мораториума върху плащане на кредитите.

"Това не означава всички да спрат да си плащат кредитите, но тези, които не могат, могат да поискат разсрочване и това нещо няма да се отрази регулативно върху капитала на банките по начина, по който беше преди кризата. Т.е. регулаторите също са увеличили възможностите на банките да бъдат гъвкави", добави Хампарцумян.

Експертът бе категоричен, че банките в този период на пандемия и възстановяване от нея ще играят положителна роля "на мрежа за дистрибуция и за разпределение на подкрепа".

Важно е благоразумното харчене на парите от новия дълг

По повод новината от предходната седмица, че българското правителство изтегли външен дълг от 5 млрд. лв., Хампарцумян коментира, че е важно парите благоразумно да се харчат.

"Технически сме свършили хубава работа, важно е как ще се изхарчат парите. Засега те не са взети да се харчат, взети са да създават буфери в едно несигурно време. Как вече и за какво ще харчи държавата тези пари, това предстои да научим и евентуално да участваме като общество и експерти в благоразумното харчене. Ако тези пари, в този 30 годишен период се умножат два, три, пет, 10 пъти, изплащането им няма да е проблем", заключи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Контрапункт
    #11

    Бе, добре, че не са поискали те лихви, вместо да ги дават! Засега......... Ама пискат ли - ще се видят банките у чудо, защото хората ще си изтеглят оттам парите и ще им кажат: "Свиквайте без пари, господа!" :)

  2. асен
    #10

    голямото престъпление на костов не е нефтохима, а БВБ, продадена на итлаинците с помощта на този мошеник за много по-малко пари, отколкото бяха активите ѝ. всъщнот този заедно с бай костов е за панделата.

  3. Десен бесен
    #9

    Затова съм си оставил само разплащателната сметка, а всичко друго във взаимни, пенсионни фондове, застраховки и P2P. Нищо не казва за увеличените такси на банките, а лихвите по депозитите БИ трябвало да са обвързани с лихвите по кредитите. Не, че ми пука де. Аз кредити нямам.

  4. QMTIKVA
    #8

    Добре толкова ли е трудно банките да кажат истината, а тя е следната - депозитите са много, това налага парите да се държат в сейфове на БНБ, за което частните банки плащат такси върху обема складирани пари и вече нямат изгода да слагат лихви. Депозитната сметка вече се е обезсмисля, разликата с обикновената сметка е че при депозит можете да теглите на съответна дата без да плащате такса... Обикновената сметка няма подобни рестрикции и таксите са сравнително ниски. Защо заобикаля реалната причина този господин?

  5. Преслав
    #7

    Абе Левон не забогатя ли по Костово време? В коя година шитна Булбанк и не е ли фрапиращ конфликт на интереси последващото му назначение в същата тази финансова институция?!!

  6. ImBlack
    #6

    Странното не са лихвите по депозитите, а лихвите по кредитите, неравнопоставеността между банките и клиентите в договорите, твърде високите банкови такси, все неща, които се отразяват в твърде високите нива на печалбите в банковия сектор, а това говори за държавно гарантиран картел и липса на реален свободен пазар в сектора.

  7. Гошо мъдреца
    #5

    Левон става директор на Уникредит Булбанк, години след нейната приватизация и един почтен български финансист. След сливането с Хеброс е прави привлекателна европейска банкова институция с капитал над 20 милиарда лева. Моля, не коментирайте нищо за банките и спазвайте Закона.

  8. т€еритория на Мики Маус
    #4

    А дано ти свикнеш със затвора, къдеето то е мястото. Когато ти шитна Булбанк, РСЕ се умори да повтаря, че ши я шитнал със 100 млн ^ по-ветино. ССлед това седна на директорския стол там! Няма почтени при демокрацията. Всички са разбойници! КОй на 200 млн лв, кой натрушал първия1я си милиард още 2011 и го празнувал!

  9. Георги Съдиев
    #3

    СВИКВАЙТЕ ние да ползваме парите ви ей така без нищо. СВИКВАЙТЕ ние да вземам заплати по 70000 лева месечно, А ВИЕ ДА ГО ДУХАТЕ. СВИКВАЙТЕ химици да управляват банките, икономисти да управляват здравеопазването, пожарникари държавата и всякакви калинки всичко останало. А.. вече сте СВИКНАЛИ тъпанарчета глупави..

  10. Практик от София
    #2

    Що да не свикнем ? Навремето как свикнахме да оставяме в банката по 1500 лева вноски за леки коли, без лихва, за 10 и повече години... И моля без евфемизми! Под "ниски" Левон визира именно нулевите депозити. И удобно премълчава свързаността на никаквите лихви с покупателната способност, инфлацията, макроикономическата стабилност и т.н. И как изкусно, с придворно умение хвали правителството за новия заем... Паднахте ми в очите, пенсионирани ласкателю! Заедно с пенсионирания плужек от президентството!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.