Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банкерът Миронов освободен от следствения арест в Скопие

0 коментара

Бившият банкер Иван Миронов, арестуван неотдавна в Скопие, е бил освободен от следствения арест на 27 декември. Това е станало два дни, преди българската страна да подаде документите за неговата екстрадиция.

За освобождаването на Миронов съобщава в днешния си брой в."24 часа", цитирайки адвокатите на бившия банкер.

Миронов е обвинен в България за фалита на Балканбанк и издирван от няколко години от българските власти, включително и чрез Интерпол. Той бе арестуван в Скопие на 11 декември м.г.

Информацията, че Миронов е освободен от ареста, беше потвърдена и от говорителя на българското външно министерство Любомир Тодоров. Той обясни, че до този момент няма официално съобщение от македонските власти за основанието, въз основа на което е била променена мярката му за неотклонение. Причината е, че институциите в Скопие са в новогодишна ваканция до идната седмица. "Единственото, което успяхме да направим, е да се свържем със следствения арест, откъдето получихме потвърждение за решението за освобождаване", посочи Тодоров. Според информацията, получена от МВнР, освобождаването на Миронов е станало на базата на гаранционно писмо, представено от неговата защита. Във Външно нямат подробности за писмото.

Временно управляващият българското посолство в Македония и съветник в него Койчо Славов потвърди, че и посолството няма официална информация за освобождаването на Миронов.

Според информация на mediapool.bg, гаранционното писмо, въз основа на което е освободен Миронов, е свързано с Балканска банка - Скопие. Банката бе основана съвместно от Миронов и шефа на Мултигруп Илия Павлов.

Още в понеделник българският консул в Скопие ще направи стъпки за добиването на официална информация, обясни пред mediapool говорителят на МВнР Любомир Тодоров. Как ще стане това, било технически въпрос. По думите му има възможност да бъде подадена и официална нота.

По информация от македонските адвокати на Миронов, цитирана от Дарик радио, съдът в Скопие е поставил 3 условия пред бившия банкер, които той спазвал - да предаде американския си паспорт в полицията, да се явява всеки ден в съда и да не напуска Скопие. Според двамата юристи, Миронов не е дал основание на македонските магистрати да мислят, че ще наруши някое от тези условия.

В момента бившият банкер живеел в наето от него жилище в един от строго охраняваните, нови и луксозни квартали на Скопие и се явявал всеки ден в 12 ч. в сградата на районния съд в македонската столица. Контактите му обаче били крайно ограничени, а телефоните му - прекъснати.

Това, че Миронов е свободен, не означава, че той няма да бъде екстрадиран в България, ако има правни основания за това, казаха защитниците му, цитирани от Дарик радио. Според тях, бившият банкер дори настоявал да се върне в България, за да може пред лицето на съда веднъж завинаги да се защити.

След задържането му в началото на декември, македонският съд наложи на бившия шеф на Балканбанк 30-дневна мярка за неотклонение "задържане под стража", която изтичаше на 11 януари. В 18 - дневен срок от задържането - т.е. до 30 декември, българската страна трябваше да представи документите за екстрадицията на бившия банкер в София. Те бяха подготвени от Върховна касационна прокуратура и депозирани от българския консул в Македония ден преди изтичането на срока - на 29 декември. Както стана ясно, македонските власти обаче са пуснали Миронов от ареста два дни преди това.

Поради коледната ваканция в Македония, до този момент все още няма официален отговор на поисканата от българските власти екстрадиция на Миронов. Кореспондентът на БНТ предаде, че според неназовани правни експерти в Скопие, въпреки обема си, представената от Върховната касационна прокуратура аргументацията за екстрадирането на Миронов не е солидна.

"Българската държава е била изключително коректна и перфектна в изпълнението на всичките си задължения по процедурата. След като съберем цялата информация, ще решим какви стъпки ще предприемем", заяви днес говорителят на МВнР.

Миронов избяга от България в края на 1995 г., преди поредицата от банкови фалити, и се установи в САЩ, като се сдоби и с американско гражданство. Според медиите, къщата му се намира на една и съща улица с тази на Илия Павлов. В началото на миналата година Миронов бе обвинен от софийска прокуратура за неправомерно отпуснати кредити от Балканбанк в размер на 202 млн.нови лева /159 млн.лв. главници и 43 млн.лв. лихви/. Обвинението е по чл.282 от Наказателния кодекс - за длъжностно престъпление. Предвидената присъда за такива случаи е от 3 до 10 г. затвор.

Част от раздадените и невърнати кредити от Балканбанк, основно в периода 1992 - 1994 г., които доведоха до фалита на финансовата институция, са именно към структури на Мултигруп или предприятия под контрола на групировката. Миронов и Павлов заедно основаха в Македония и Балканска банка - Скопие, към която по информация на БНР също са текли финансови трансфери от Балканбанк.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.