Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банкерите не очакват лихвите по кредитите у нас да спаднат скоро

4 коментара
Банкерите не очакват лихвите по кредитите у нас да спаднат скоро

Лихвите по кредитите в България едва ли ще започнат да намаляват преди края на 2009 г. Това прогнозираха кредитни консултанти и банкови шефове пред БТА във вторник. Те бяха потърсени за коментар защо толкова високи остават лихвите у нас на фона на значителното им снижение в икономически развитите страни в Европа, в САЩ и в Япония.

Причините отпусканите от български банки заеми да остават с високи лихви, са няколко – скъпият финансов ресурс, високите равнища на лихвите по депозитите, несигурността в икономиката и в банковия сектор в света, неособено благоприятните оценки на риска на страната ни, давани от рейтинговите агенции.

Според председателя на Асоциацията на кредитните консултанти Тихомир Тошев понижаването на лихвите по потребителските и ипотечните кредити ще става с бавни темпове и няма да е чувствително. Същевременно и равнището на кредитиране няма да достигне пиковете от 2006-2007 г., което накара БНБ да предприема ограничителни мерки към търговските банки.

Икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ) смята, че несигурността в икономиката и в самия банков сектор ще продължи да стопира понижаването на лихвите. При положение, че в банките се освобождават служители и разходите им се минимизират, трудно може да се очаква да отидат към понижаване на лихвите, поясни той.

В Европа и в САЩ се наблюдава снижаване на основните лихви от централните банки, което у нас не може да стане, защото сме във валутен борд и БНБ не може самостоятелно да променя лихвата, обясни изпълнителният директор на СИБанк Петър Андронов. “Иска ми се да вярвам, че през 2009 г. няма повече да се увеличават лихвите, защото това беше проблем, който не беше завършил през 2008 г.”, каза Андронов. Неговата банка не планирала да повишава скоро лихвите и той се надява да не бъде принудена от непредвидени обстоятелства да извършва това.

Според Андронов, ако депозитният пазар достигне равновесие и лихвите по депозитите престанат да растат, а даже започнат да падат, и лихвите по кредитите ще тръгнат към намаляване.

От “Уникредит Булбанк” също обясниха, че не можем да очакваме лихвите у нас да са близки до тези в развитите страни поради отчитания риск в страната.

В момента се наблюдава свиване на търсенето на кредити, главно корпоративни. Директорът на СИБанк Петър Андронов посочи, че за това има обяснение. “Много проекти, които имаха смисъл в периода на растеж, изглеждат вече нелогични в такъв драматичен момент и много от предприемачите сами потърсиха прекратяване на техните планове”, коментира той.

Кредитните консултанти смятат още, че кредитирането е спаднало по естествен път и заради високите лихви.

Банковите експерти прогнозират, че е възможно увеличаването на лошите кредити у нас. “Ако това не се случи, значи сме си губили напразно времето три месеца да говорим за криза”, каза Андронов. “Говорил съм и с колеги от другите банки и всички са планирали такова увеличаване, направени са добри разчети, които би трябвало да свършат работа”, коментира още Андронов. “Ако кризата се разгърне в по-тежки форми, може би ще се наложи всички да си направим по-консервативни преценки, но на този етап влошаването на кредитите не ни притеснява”, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кредитиран
    #5

    Те банкерите не очакаха и финансовата криза да стигне до България! Принципът е ясен: Дотук добре! (когато падането стигне до 88 етаж на сграда със 166 етажа...)

  2. наивник
    #4

    Моля, нека някой ми обясни:"не могат да се намалят лихвите на банковите кредити, защото България е във валутен борд." А централите на банките в Б-я са в страни, които не са в борд. Как в страните, в които са централите имат ниски лихви и подпомагат икономиките си, а в България поддържат високи лихви и прибират големи печалби, за да спъват икономиката? А, прочетох и за картелно споразумение между банките за поддържане на висок лихвен процент.

  3. Nacepen
    #2

    Mnogo mi e interesno ako vse pak namalqt lihvite dali bankite sami shte korigirat lihvite nadolu po ve4e vdignatite lihv % Symnqwam se!

  4. Щази
    #1

    Европейските и световни решения за намаление не важат.Нашите банкери са по-банкери от английските.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.