Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банки взимат и по 10 лв. за откриване на сметка

До 1 февруари трезорите трябва задължително да свалят част от таксите

1 коментар
Банки взимат и по 10 лв. за откриване на сметка

Две банки у нас събират по 10 лв. за откриване на сметка при тях на фона на средна цена на услугата в сектора 2.16 лв.

Това става ясно от нова функционалност на финансовия портал "Моите пари", който от 2 декември сравнява таксите по основни касови операции и банкови преводи на 20-те най-големи трезора у нас.

Откриването на сметка е най-скъпо и струва 10 лв. в "ПроКредит Банк" и "Токуда Банк".

Средно в сектора услугата излиза 2.16 лв., става ясно от обявения от "Българската народна банка" (БНБ) в средата на октомври среден размер на таксите за услугите по разплащателни сметки на потребители.

Откриването на сметка на места е безплатно

Най-лесно клиент може да си открие банкова сметка в "Инвестбанк", "Интернешънъл Асет Банк", "Тексим Банк" и "Ти Би Ай Банк", където услугата излиза напълно безплатно.

Сред трезорите в топ 5 цената е най-ниска в "Първа инвестиционна банка" (ПИБ), където откриването на сметка с дебитна карта струва 1 лв., а без пластика – 2 лв. В "УниКредит Булбанк" услугата излиза 2.50 лв., а в останалите три банки - "Банка ДСК", ОББ и "Пощенска банка" – 2 лв., става ясно от данните на "Моите пари". От останалите големи банки сравнително по-скъпо услугата излиза в Райфайзенбанк – 5 лв.

Почти всички банки събират такса за месечна поддръжка на сметката, която е в диапазона 1.50 – 2.50 лв. В "УниКредит Булбанк" обслужването излиза 2.50 лв. на месец, в ПИБ – 1 лв. с дебитна карта и 2 лв. - без, а в "Банка ДСК" – 1.65 лв. с карта и 2.50 лв. - без.

Някои таксуват и внасянето на пари на каса

Само една от 20 банки събира такса за внасяне на пари в брой до 3000 лв. от титуляра на сметката в клон на банката. Това е "ПроКредит Банк", която събира рекордните 20 лв.

Вероятно причината за решението на "ПроКредит" е в новата политика на банката да модернизира услугите си. В последно време тя закри много от клоновете си и ги замени с модерни центрове за самообслужване, където клиентите могат да внасят пари много по-лесно и евтино.

"УниКредит" също инвестира в автомати и центрове за самообслужване и въведе някои такси изрично с цел да стимулира клиентите си да се преориентират към онлайн банкиране или самообслужване.
Например "УниКредит" взима 2 лв. за теглене на 2000 лв. в брой, става ясно от справката на "Моите пари".

За същата услуга без заявка ОББ би събрала 6 лв., "ПроКредит Банк" – 20 лв., а "Токуда Банк" – 19.56 лв. Със заявка обаче в ОББ и "Токуда Банк" услугата е безплатна.

В някои трезори като "Банка Пиреос", "Инвестбанк", "Общинска банка", "Ти Би Ай Банк" тегленето на 2000 лв. излиза напълно безплатно. В големите банки услугата би струвала 2 лв. - 3 лв., а средно за системата тегленето на каса до 1000 лв. излиза 0.89 лв. според данните на БНБ.

Вътрешнобанковите преводи не са особено скъпи, като обикновено се движат около 1 лв., сочи още сравнението на "Моите пари". Най-висока е тарифата отново в "ПроКредит Банк" – 3.50 лв.

Междубанков превод през БИСЕРА на хартиен носител би излязъл около 2 лв. - 2.50 лв. в повечето банки, сочи още сравнението. Според тарифите на "УниКредит Булбанк" и ПИБ услугата струва 2.20 лв., на Банка ДСК – 2.50 лв., а на ОББ и "Пощенска банка" – 2 лв.

По-ниски такси за плащанията от 1 февруари 2017 г.

Най-късно до 1 февруари 2017 г. трябва да заработи ново облекчение на част от банковите такси, свързани с плащанията. По закон това е крайният срок, в който всички банки трябва да се въведат т. нар. "платежни сметки за основни операции" с по-ниски удръжки. До момента това са сторили едва няколко трезора.

Според закона услугите по платежните сметки за основни операции трябва да са или безплатни, или да се предлагат срещу "приемливи такси", които са съобразени с нивото на доходите в страната.

Задължително е въпросните такси да са по-ниски както от таксите за същите услуги, които съответната банка извършва по платежни сметки за "неосновни" операции, така и от средния размер на таксите за "неосновни" операции за цялата банковата система.

Въпросният среден размер бе обявен от БНБ на 14 октомври тази година. Централната банка ще трябва също да създаде интернет портал, чрез който потребителите да могат да сравняват таксите по платежни сметки в различните банки и другите платежни институции.

Нискотарифните разплащателни сметки ще дават възможност само за конкретен обем банкови услуги – откриване, ползване и закриване на сметката, внасяне и теглене на пари в брой (включително с карта от банкомат и през онлайн банкиране), директни дебити, картови операции (включително плащания през интернет), кредитни преводи (включително периодични плащания). Ниските такси ще важат за неограничен брой операции.

През октомври неправителствената организация "Граждани срещу бюрокрацията" направи свое сравнение и обяви, че клиентите на банките плащат близо 40 лв. годишно под формата на такси за обслужване на банкова сметка и дебитна карта към нея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Vassil D. Vassilev
    #1

    Някои банки взимат по 10 лв. и след закриване на сметка. Преди години бях теглил кредит от ПИБ, погасих го и след година ми се обадиха, че дължа някаква "сумичка". Начислили ми няколко лева за закриване на сметката, които се били самоолихвили, без да съм уведомен и сумата била нараснала. Отказах да се разправям с тях и след 2 години, когато исках да тегля потребителски кредит от друга банка, разбрах, че съм бил вписан (пак без уведомяване) в регистъра на "недобросъвестни" клиенти. Заради 9,70 лв. Всъщност българските банки са лихварски мафии, закриляни от държавата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.