Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките да внимават с понижаването на лихвите по кредитите и да мислят за вложителите

Особено внимание да се обръща на банковите продукти с фиксирани лихви, посъветва Иван Искров

23 коментара
Иван Искров

Търговските банки у нас да внимават с понижаването на лихвите по кредитите и да отчитат и интересите на вложителите. Това препоръча във вторник управителят на БНБ Иван Искров на конференция, организирана от Асоциация "Банка на годината" в столицата.

Започва затягане на паричната политика в световен план, което ще доведе до повишаване на лихвените нива и ще повлияе и върху българските банки, поясни Искров.

На световна среща на най-големите банки е бил направен изводът, че централните банки вече са направили достатъчно за адаптиране на икономиките в годините на криза чрез значително по-ниски лихвени проценти и идва време да се отчете и влиянието на инфлацията , особено в големите световни икономики. Само преди няколко дни същите сигнали за затягане на паричната политика дойдоха и от страна на Федералния резерв на САЩ, продължи Искров пред участниците в конференцията.

У нас банките са свръхликвидни и искат да дават повече кредити и да имат нови клиенти, но трябва да внимават с по-нататъшното понижаване на лихвените проценти, каза управителят на БНБ.

От една страна кредитополучателите искат все по-ниски лихви, но от друга страна трябва да държим сметка и за интересите на тези, които финансират банковата система - а именно вложителите, посочи Искров. Върху спестяванията се отчита инфлацията, както и "този нелеп данък върху лихвите, който бе въведен от 1 януари", каза още той, наблягайки на отрицателното си отношение към данъка, наложен по настояване на бившия финансов министър Симеон Дянков.

Искров се обърна към представителите на търговските банки да бъдат внимателни към банковите продукти с фиксирана лихва. При затягане на паричната политика основно чрез рисковата премия на страната и чрез всички други фактори, които влияят на цената на пасивите, това ще се отрази върху цената на финансиране на българските банки, каза още управителят на БНБ.

Реформите в ЕС също оказват влияние върху българските банки, отбеляза Искров. Той посочи, че на срещата на ЕКОФИН в Брюксел благодарение на усилията на няколко правителства и централни банки - тези на България, Швеция, Полша, Великобритания и Малта, е била значително смекчена европейската директива за преструктуриране и оздравяване на банки. Така е било постигнато съгласие да се търси капитализация на банки в затруднение основно по линия на фондове, а не чрез изземване на средства от инвеститорите и вложителите.

Искров отново подчерта, че няма никаква причина да се притесняваме за състоянието на банковата система у нас и нейната стабилност. Търговските банки имат достатъчно провизии срещу лошите кредити, които са в рамките на 16-17 процента средно за системата. Капиталовата адекватност е много над изискуемите нива в ЕС, която е 16.78 процента. Ликвидността у нас е около 26-27 процента, тоест банките са готови да подадат ръка на българския бизнес, посочи Искров.

Той посочи, че българските банки имат типичния банков бизнес модел и основният им продукт са кредитите и платежните услуги, а не високорисково инвестиционно кредитиране. Именно по линия на основния си бизнес модел банките трябва да търсят подобряване на ефективността си, а могат да вложат и повече усилия в привличане на индивидуални клиенти, смята управителят на БНБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    Е те,парите си идват от различни постъпления-заеми,износ,транспорт,даже и печатене в рамките на тоя паричен съвет.Като се произведе повече продукция нали трябва и парички за заплати,за данък,за лихвата по оборота. С други думи заемът иде да покрие дефицита в бюджета,а другите пари от съответните действия. А някой знае ли до колко вече е задлъжняла страната в процент към БВП?Понеже страни с ранга от Франция и Белгия нагоре(не става дума за южната периферия)са си с поне 60 процента дълг.

  2. Анонимен
    #22

    Ако няма кредити откъде ще вземате пари да плащате лихви по депозитите и да взимате тлъстите заплати?Нали се хрантутите и съществувате благодарение на тях?

  3. Анонимен
    #21

    20 беше отправен към 13 с уважение и внимание!

  4. Анонимен
    #20

    1.Ръст брутопродукт-1.9
    Инфлация-2.4

    2.Производствена цена расте по-бързо от цена на дребно
    Бакалинът ще виси повече в магазина,примерно 16 часа,ама е свършил работа за 8 часа.

    3.Свиване на производство.

    4.не толкова значително,ама...
    бяга приход.Отделно и данък намалява.

    междинно:Повторението е майка на знанието
    СПАД НА ПРОИЗВОДСТВО,УСЛУГИ,ИНВЕСТИЦИИ-СВИВАНЕ НА ПОТРЕБЛЕНИЕ И УВЕЛИЧАВАЩА СЕ БЕЗРАБОТИЦА

    5.Данък....(не чак толкова интересно,ама тенденция не добра)

    6.Много интересна ситуация,в

  5. Анонимен
    #19

    До 18-Полша и Румъния да не са с евро?Или другите?Виж 13 какво е написал и като го прочетеш и осмислиш,ама то иска поне пет пъти четене,тогава му речи АПРТИШИЕЙТЕД- ЦИЛИНДЪР(апропо,така ли се казва на ония шапки,които са употребявали някога държавните хора от министър нагоре).

  6. Анонимен
    #18

    До 17 - това което казваш за мафията е верно, защото най-вероятно много незаконно забогатели у нас, които не разбират от инвестиции, предпочитат да вложат парите си в депозити, а заради тях се бави и приемането на еврото, тъй като тогава лихвите ще паднат на 3-4%, а това не е изгодно за тях.

  7. Анонимен
    #17

    Лихвите по депозитите в САЩ са 0.25 процента. НЕ е лъжа. И не знам някой да е тръгнал да си тегли депозитите. Само спекуланти идват в страни като България, където мафията поддържа 5% на година, пък и нагоре. Само че те са от една черга и когато банката закъса, срещу подкуп на служител от 1000 долара, те веднага си теглят парите. Ние обаче тук трубва да работим, за да им осигуряваме този доход, тъй като БНБ има единствената цел лочно обогатяване на управителния си съвет. Всички там са за затвор и конфискация на имуществото. Освен това в България няма къде да си вложиш парите - нито в ценни книжа, нито на борсата, нито в облигации.

  8. Анонимен
    #16

    такива тъпизми чета все по-често, откакто сергеев и батаков са на власт. Камион с Много, Много Дъна пп. а, като не знае сам какви ги е надрънкал - сам си е виновен. нема да му берем гайлето и на тоя плужек.

  9. Анонимен
    #15

    до №12 Не не е неук. Просто слугува на мафията

  10. Анонимен
    #14

    Вече пета година лихвите в България са високи заради картел. Ако приблизително креди се дават на 10%, а депозити се взимат за 3% тогава 7% марж*40 млрд=3млрд и за 5 години са 15 млрд лв, които се губят и лошите кредити са още над 10 млрд. Колко пъти трябва да се обяснява, че Григор Стоевски, Кристина Карагьозова и другите от рисърча в БНБ, както и Петър Чобанов и други политици и икономисти са с контрол на съзнанието на мрежата на Мтел и подкрепят регистрираните около Австрия Банки като мафия. Те

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.