Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките кредиторки на Гърция ще трябва да поемат по-големи загуби

7 коментара
Банките кредиторки на Гърция ще трябва да поемат по-големи загуби

Финансовите министри от еврозоната се споразумяха да изискат от банките кредиторки на Гърция да приемат много по-големи загуби от предвидените, заяви председателят на еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер, цитиран от Франс прес.

"Постигнахме съгласие, че трябва да има значително увеличаване на приноса на банките за спасяване на Гърция под формата на обезценяване на вземанията им", каза Юнкер пред журналисти в Брюксел, където продължава срещата на финансовите министри от еврозоната.

С това изявление той потвърди информацията от дипломатически източници, че в петък министрите са се споразумели за отписване на най-малко 50 процента от дълговете на Гърция. В замяна се предвижда рекапитализиране на европейските банки с близо 100 милиарда евро.

Министрите на финансите от еврозоната принципно одобриха деблокирането на поредния жизненоважния кредит за Гърция в петък вечерта като се съгласиха да отпуснат европейския дял от 5.8 мрд. евро от 8 млрд. евро помощ за Гърция, блокирани в средата на септември.

В неделя лидерите на страните от ЕС се събират на ключова среща в Брюксел за бъдещата помощ към Гърция. На нея обаче няма да бъде взето окончателно решение заради противоречията между Франция и Германия. Една от основните причини за отлагането бе, че т.нар. "тройка" (ЕС, Европейската централна банка и МВФ) все още не са представили доклада си за ефективността на мерките, приети от Гърция за справяне с дълговата криза.

Междувременно "Файнешъл Таймс" публикува част от поверителния доклад на тройката за устойчивостта на гръцката икономика. Експертите прогнозират финансовата нужда на Гърция до 2020 г. да бъде двойно по-висока от очакваната досега. Сумата се изчислява на поне 252 млрд. евро. Ако рецесията в Гърция обаче продължи, нуждата може да достигне дори 444 млрд. евро, се посочва в документа.

Одиторите на Тройката са пресметнали, че частните кредитори ще трябва да се откажат от 60% от вземанията си, за да се поддържа финансовата нужда на Гърция до предварително изчистелните 109 млрд. евро. В такъв случай дълговете може да бъдат намалено до 110% от БВП до 2020 г. от най-високото им равнище през 2013 г. от вероятните 186% от БВП. Ако "подстригването" бъде само с 50%, то тогава страните от еврозоната ще трябва да участват с повече средства. Спасителният пакет ще трябва да бъде увеличен от 109 на 114 млрд. евро.

Лидерите може да се съгласят на подобен компромис: частните кредитори ще се откажат не от досегашните 21%, а от 50% от вземанията си. За сметка на това страните от зоната ще довнесат 5 млрд. евро в обществения фонд. Банките обаче ще трябва да участват, но няма да бъдат принуждавани. В противен случай рейтинговите агенции ще установят фалита на Гърция, а това правителствените ръководители искат да избегнат на всяка цена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Пука им на банките! Те така са се нагушили, че могат да поемат дълга на целия свят! Защото той е създаден от тях и за тях!

  2. Анонимен
    #6

    Помогнете на София! Спешно повикайте Софиянски на 23 октомври с номер 59 в бюлетините за кмет и общински съветници на София!

  3. Анонимен
    #5

    и Дянков да спре да ми говори за финансова дисциплина. Щом става така да му пуска края, всички излизаме на улицата, ако някой поиска да му върнем парите. не мога да повярвам!!!

  4. Анонимен
    #4

    Браво! И какво излиза - яж, пий, сиртаки и бузуки до зори и накрая ти опрощават дълговете. Това е перфектен пример!!!!!!!! Направо не мога да повярвам. А сега да видим какво ще стане в Италия и Испания по този повод. Предполагм италианците ще излязат на Колизеума, и няма да се прибират, ако някой им поиска да си платят заемите, а испанците да пуснат стадата с биковете, ако им поискат същото. А няма ли такива работи като Брейди облигации за гърците? А какво стана с оня, дето имал 30 трилиона евро и искал да купи гръцкия дълг? Спирам да коментирам до тука, защото всичко останало ще бъде словоизлияние на каруцар, чиято кола се е счупила. Даже може да ми завиди за речниковия запас.

  5. обикновен_deactivated_1521757111
    #3

    Функционирането на цялата гръцка държава трябва да бъде реформирано изоснови, да се намали поне 50% от огромната армия държавни служители, икономиката да бъде поставена на пазарни основи, а не на някаква социалистическо-капиталистическа фантасмагория
    Ако това не стане,без значение дали от ляво или дясно правителство /което е много съчнително предвид популизма и клиентелистката политика на всички гръцки правителства/, то трябва да бъде определена някаква форма на държавно и икономическо управление

  6. Анонимен
    #2

    Кьораж карти не играй. Тия не са ли чели преди това че Гърция е фалирала до сега 4-ри пъти в своята история?

  7. Анонимен
    #1

    Петко -началото на края на Европейския Съюз

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.