Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките предпочитат заможните клиенти, а фирмите за бързи кредити - масовите

Българите са в дъното на Европа по ползване на банкови услуги

4 коментара
Банките предпочитат заможните клиенти, а фирмите за бързи кредити - масовите

Банките предпочитат заможните клиенти, докато небанковите финансови институции, които заеха нишата на т.нар. “бързи кредити” са ориентирани към масовия потребител, работещ в сивия сектор. Това коментира Таня Тошева от маркетинговата агенция GfK по време на форум за банковите услуги и продукти.

 

Под заможен клиент се разбира лице с доходи над облагаемия таван от 2200 лв., на възраст между 30 и 59 години, мениджър или собственик на фирма, работещ на пълен работен ден, масово използващ интернет-банкирането.

 

Хората, които ползват “бързи кредити”, са предимно работещи в сивия сектор, на непълен работен ден, които не могат да докажат доходи. Освен това тези кредити са малки като размер. За това небанковите институции в момента не са сериозна заплаха за банките, смята Таня Тошева.

 

Процентът на заможните клиенти на “Уникредит Булбанк” е 6-7% от българските клиенти на банката, но те носят доходност до 8 пъти по-висока от т.нар. “масов клиент”, коментира Екатерина Кирилова, директор на управление “Маркетинг и клиентски сегменти” в “Уникредит Булбанк”. Освен това те са ценни и търсени от банките, защото обикновено са лица с авторитет, допълни Кирилова.

 

България в дъното на Европа по банкови сметки

 

Въпреки че БНБ отчита стабилен ръст на депозитите от близо 12% за последната година и увеличаване на милионерите, половината от населението на България над 15-годишна възраст няма банкова сметка.

Така България се нарежда в дъното на Европа по банкови сметки на глава от населението. След нас е само Румъния, като всички останали балкански страни са преди нас, показва проучването на GfK България.

Според Таня Тошева една от причините за това е, че 33% (27.5% според данните на НСИ - бел. ред.)от населението у нас е селско, което взима пенсията си в местния пощенски клон. Друга причина е ниската покупателна способност на българина.

Българите са в дъното и на ползването на интернет банкирането в ЕС, като то става все по-предпочитано при по-заможните клиенти, защото пести време, посочи Тошева. Според данните на GfK за тази година около 63% от българите имат поне една банкова сметка.

“Уникредит Булбанк” има около 60 000 клиенти, които ползват електронно банкиране. По-голямата част от тях ползват услугата информация за движението по сметките си, каза Екатерина Кирилова.

Най-честите услуги на банките остават проверка на баланса по сметката (82%), възможност за отваряне на депозит или взимане на кредит, показват данните на GfK.

 

Според изследването две трети от клиентите на банките предпочитат да се информират за продуктите и услугите им от интернет сайтовете на финансовите институция, а една трета преглежда и специализираните финансово-информационни сайтове.

Мобилните плащания все още имат ниско проникване у нас, като едва 7% пазаруват през смартфон, сочат данните на GfK.

Близо една трета от българите избират банката, която е избрал техният работодател. Една четвърт са мотивирани от качеството на услугите, които предлага. Една пета взимат решение за избор на банката в зависимост колко е голяма и стабилна, показва проучването на GfK.

 

Най-често българите се отказват от банка заради липса на доверие, по-добра оферта от конкурент и непрофесионално обслужване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Bottom line Какъвто картела - такъв и "пазара". "Според проучване Банките предпочитат заможните клиенти, а фирмите за бързи кредити - масовите Българите са в дъното на Европа по ползване на банкови услуги" Лили Границка

  2. Анонимен
    #3

    Банките са охтопод, пазете се от тях

  3. Анонимен
    #2

    "Под заможен клиент се разбира лице с доходи над облагаемия таван от 2200 лв...." - издънка от неграмотност на госпожа Границка. Няма "обагаем таван" в България, както и по света. Знам какво се е опитала да каже авторката, но явно нещата не са й много ясни.

  4. Анонимен
    #1

    И с тия бързи кредити внимавайте.Пълнят ви постоянно пощенските кутии в предлагации за кредити.А защо не ви предлагаха кредити в 90-те години,а?Тоя дет го предлага бързия кредит защо не си го самопредлага на себе си,демек да си го премести от левия джоб в десния,а може и като оная работа от лев в десен к.р.а.ч.о.л. Помисли трябва ли ти кредита?Помисли може ли да минеш без него?Помисли като си минал без него,как това се е отразило на състоянието ти.Как би било с него,как без него.Все въпроси,чиито правилни отговори се намират не е чак толко зле,а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.