Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките разхлабиха условията за жилищни кредити

8 коментара
Банките разхлабиха условията за жилищни кредити
Потребителите на жилищни кредити в страната се радват на все по-ниски лихви и по-лесен достъп до финансиране, сочи анализ на консултантската компания “КредитЦентър“, публикуван във вторник. Въпреки че обемите на отпуснатите през септември кредити са близки до тези от август и че участниците на този пазар продължават да бъдат предпазливи и внимателни, групата на хората, които получават одобрение и заемен ресурс, расте.

В разгара на кризата през ноември 2009 г. за отпускане на жилищен кредит банките са имали изисквания за доход на домакинството над 2000 лв., самоучастие от 30 до 40%, чисто кредитно досие, възраст над 30 години и дългосрочна заетост в стабилна организация. През септември 2010 г. условията са занижени като доходът може да е над 1500 лв., самоучастието - от 20 до 30%, старите кредити плюс новата вноска да не надвишават 40-50% от дохода, възраст над 25 години, безсрочен трудов договор.

През септември средният размер на изтеглените ипотечни кредити е 30 260 евро. Той отбелязва лек ръст спрямо август заради по-високия процент финансиране, който банките предложиха в рамките на различни промоции.

Повишение в средния размер на отпуснатите ипотечни кредити има във всички големи градове в страната. Ръст има в столицата, където потребителите са теглили средно 38 280 евро, във Варна – 32 620 евро отново с покачване и в Бургас и Пловдив, където ръстът е с около 2000 евро спрямо август. Около 96% от кредитите се теглят в евро.

"Лихвите, на които се усвояват кредити днес, са на нивата от преди кризата, което е най-ясният знак за положителните нагласи на пазара.”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на "КредитЦентър". "Основното послание, което идва от всички участници в сектора на недвижимите имоти, е за стабилност и то се отразява в действията им. Продавачите вече по-трудно правят отстъпки, а купувачите предпочитат да затворят сделката, вместо да продължават огледите с месеци. На фона на това поведение, банките подобряват условията и сроковете си”, допълва Тошев.

Позитивни тенденции личат от данните на "КредитЦентър" за възрастовото разпределение на кредитополучателите. Атрактивните оферти за финансиране над 80% от стойността на сделката са привлекли хората под 25 години и техният дял е нараснал с 5% за месец. Те бяха пасивни през последните две години поради липсата на достатъчно спестени средства за самоучастие и появата им на пазара на имоти се свързваше с предоставени от родителите финансови средства. Все по-често те са самостоятелни играчи. Най-голям все още е делът на хората между 26 и 35 години, следван от тези между 36 и 45 години

Септември бележи началото на сериозна тенденция за покачване на процента на финансиране, сочат данните на "КредитЦентър". Най-голям процент от сделките са получили външно финансиране в размер на 70% - 80%. Едва 4.3% от кредитополучателите са взели заем за 80-90 на сто от общата стойност на имота, като този процент също расте. Пазарът все още не е активен в пълното финансиране на сделките, въпреки че се появиха и такива предложения.

Най-предпочитаният размер на кредита остава този между 10 000 и 30 000 евро. Няма съществени промени и при кредитополучателите, избрали сума между 30 000 и 50 000 евро – те все още представляват около 1/4 от всички. Нараства процентът на домакинствата, пристъпили към получаване на голям кредит – над 70 000 евро. Този показател се свързва от една страна с възможността да се плащат по-големи месечни такси, а от друга – със съживяването на по-луксозния сегмент на пазара на имоти.

Малко над 90% от отпуснатите през септември кредити са за закупуване на жилище, а 9.6% от кредитополучателите са изтеглили сумите си за лично ползване, отчита "КредитЦентър".

Най-популярният срок за погасяване на ипотечния кредит остава този между 16 и 20 години – такъв период са избрали над 36% от кредитополучателите. В следващите 10 до 15 години пък ще бъдат погасени 28.6% от изтеглените суми. С около 5% расте броят на кредитите със срок на погасяване от над 25 години – 17% от сумите ще бъдат изплащани по-дълго.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хазартен
    #9

    Хайде да залагаме: това платена статия ли е, или не е ?

  2. Бум
    #8

    Така започва събуждането на имотния пазар - с медийни публикации. И ще стане, макар и по-бавно. Та нали медийната истерия за ежеминутно покачване на цените и за лесните кредити отпреди кризата беше основниият фактор за поскъпване на имотите!

  3. feces retentioner
    #7

    Туй се надува балон то! Точно със 20-30% самоучастие, до 50% отношение на дългове към доходи и 15 годишни ипотеки със 9% лихва!? Мда точно туй! А в Америка не са чували вече от поколение за по-малки от 30-годишни ипотеки, 40% от пазара в момента е със 3.5% самоучастие (гарантирани от държавата, разбирай надувани)и дори днес след балона все още почти няма пазар със над 10% самоучастие... и лихви по 4.5%... Блазе им на тия дето чакат балон в България да се спука че и да се надуе изобщо. Ха-ха-ха!

  4. Борко
    #6

    В България трябва да си луд за да теглиш кредит-пък за ипотечен,не съветвам никого!При тия убийствени лихви статията си е направо платена!!!

  5. faeces productioner
    #5

    Ти трябва или да си накупил сто апартамента със спекулативна цел, или да си наемник на т. нар. строителни "предприемачи" (те обичат така да се наричат, но са си най-обикновени лакоми задници). Всеки път когато стане дума, че цените ще падат, пищиш на умряло. А те ще падат... Само гледай как ще станат 300 евро/кв. м. На жълтите павета, не на гара Яна.

  6. лихвар
    #3

    Няколко случая напоследък в Белгия с познати - плаваща лихва от около 2,3 % за 30 години, при възможност да се покачи най-много с общо 3 %, но не повече от 1 % на година. Покачването и спадането е вързано с международните пазари, а не с едностранни решения на банката. Сумите са за 200 000 евро и нагоре, без самоучастие. Правете си сами изводи какви са лихвите у нас.

  7. настрадин
    #2

    Работя в медиите от повече от 5 години. Горната публикация се нарича експертен анализ и за да излезе не се плаща - медията получава новина, експертът получава публичност. И това е. Ако си мислите, че медиите имат време и капацитет, за да правят подобни анализи сами, значи нещо сте объркали държавата. Стига с тия измишльотини за конспирации.

  8. Хитър Петър
    #1

    Работиш в медиите от повече от 5 години, но не си научил основно нещо - експертен анализ е нещо, чиито автор е заинтересован само и единствено от истиността му. А за “КредитЦентър“ е въпрос на живот и смърт да се спре продъжаващия срив на цените на имотите и да се увеличи кредитирането на заблудените купувачи, ако все още е останал някой такъв.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.