Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките с рекордна печалба от 2.1 млрд. лв. при свръхниски лихви

Отличният финансов резултат е за сметка на спестителите, които са на загуба

4 коментара
Банките с рекордна печалба от 2.1 млрд. лв. при свръхниски лихви

Банковата система е реализирала рекордна печалба през 2022 г. - 2.1 млрд. лв., и то през година с рекордно ниски лихвени нива, показват данните на Българската народна банка (БНБ) към 31 декември 2022 г. Толкова висок финансов резултат не е постиган най-малко през последните 15 години.

Печалбата за 2022 г. е с 663 млн. лв. (46.8%) повече спрямо предходната година, когато кредитните институции излязоха на плюс 1.4 млрд. лв.

Все още не е ясно каква част от печалбата на банките ще бъде изнесена зад граница, защото най-големите финансови институции у нас са с чужда собственост. Възможно е БНБ да принуди трезорите да задържат поне част от положителния си финансов резултат.

След влизането на България в ЕС годините с най-високи нива на банковата печалба са 2008 г. (1.39 млрд. лв.), 2018 г. (1.68 млрд. лв.), 2019 г. (1.66 млрд. лв.), както и 2021 г. (1.4 млрд. лв.).

Основен принос за рекордния финансов резултат на банките имат спестителите, които практически бяха на загуба от поддържането на средства по влоговете си. През първата половина на годината средната лихва по влоговете на фирмите беше отрицателна – до -0.5%. За гражданите лихвите бяха нулеви, а допълнителните такси по сметките на практика водеха до отрицателна доходност при 15.3% средногодишна инфлация за 2022 г.

В резултат от това, че почти не плащаха лихви на депозантите, банките у нас са реализирали нетен доход от лихви в размер на 3.2 млрд. лв., което е с 470 млн. лв. (17%) повече в сравнение с предходната година. Другото основно перо, което има принос към печалбата, е нетният доход от такси и комисиони. Той нараства със 189 млн. лв. (15.2%) до 1.4 млрд. лв. в края на 2022 г.

В същото време разходите за обезценка заради лошите кредити на банките не са се увеличили и се запазват на ниво от 0.59 млрд. лв., колкото са били и през 2021 г.

Най-внушителна печалба през 2022 г. е реализирала най-голямата банка у нас – Банка ДСК. Тя е завършила годината на плюс 567 млн. лв., което е значителен ръст спрямо 393 млн. лв. през 2021 г. УниКредит Булбанк също отчита солиден ръст на печалбата – от 314 млн. лв. през 2021 г. до 466 млн. лв. през 2022 г.

Най-впечатляващ обаче е ръстът във финансовия резултат на една от по-малките банки у нас – Ти Би Ай Банк, която за една година е увеличила печалбата си от 27 млн. лв. на 126 млн. лв., с което се доближава до резултата на бившата Райфайзенбанк (сега КВС Банк) – 134 млн. лв.

Пощенска банка е на плюс 207 млн. лв. през 2022 г.

ОББ е намалила финансовия си резултат от 171 млн. лв. на 152 млн. лв. Същата тенденция е налице и при ПИБ, която отчита 80 млн. лв. печалба на фона на 100 млн. лв. предходната година.

Любопитно е също, че държавната Българска банка за развитие, която през 2021 г. излезе на солидна загуба от 69 млн. лв., през 2022 г. е подобрила финансовия си резултат до плюс 36 млн. лв.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Защо българите спестяват рекордни суми?! След опита, който им даде Прехода, хората осъзнаха, че българският пазар за стоки и услуги е тесен, защото сме бедни, българските стоки все още не са на световно ниво и вносът изпреварва износа.

    Оттук нататък банките са застрашени от финтех услугите, които ще отклонят част от приходите им към своята дейност. Спестителите също са изложени на риск, защото лихвите няма да им дадат сигурността, която идва от влоговете.

    Единственият изход за българския бизнес

  2. xa_poznai
    #3

    Като я сравня с печалбата на Лукойл са направо жълти стотинки... Яко се печели у нас - стана рай за инвеститорите. Ковачки и той прави лев човека, а сега очакваме да дотираме и печалбата на зърнопроизводителите, защото цените на джипките растат... Има още няколко сектора на крупни инвеститори ще се погрижим и за тях, защото хората нямат парички и покупателната им способност се срина и потреблението пада та трябва да им подсигурим печалбата. За клошарите пари няма да има, защото това подхранва инфлацията.

  3. Backo
    #2

    Време е да увеличат данък печалба на този сектор. И повече вноски във фонда за фалити, че пак ще искат пари от държавата, ако стане нещо... Да не говорим, че има и помощи за ток и газ за тях

  4. мила
    #1

    Ами, ползват безплатен финансов ресурс, а таксите се увеличиха двойно и тройно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.