Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките трябва да свалят част от платежните такси до 1 февруари

БНБ ще прави интернет портал за сравнение на удръжките

5 коментара
Банките трябва да свалят част от платежните такси до 1 февруари

Част от банковите такси за плащания трябва да намалеят най-късно от 1 февруари 2017 г. Става дума за удръжките по т. нар. "платежни сметки за основни операции", които скоро трябва да започнат да се предлагат от трезорите.

Това става ясно от промени в няколко наредби на Българската народна банка (БНБ), одобрени от управителния съвет на институцията в четвъртък. Актовете са приети във връзка с измененията на Закона за платежните услуги, които пък въвеждат в родното законодателство директива от 2014 г.

Идеята е бедните граждани да могат да се възползват от достъп до банкова сметка, което е тяхно право като потребители. В момента у нас някои услуги изискват изрично плащанията да стават по банков път, което е пречка за хората, живеещи в лишения.

Според промените в закона услугите по платежните сметки за основни операции трябва да са или безплатни, или да се предлагат срещу "приемливи такси", които са съобразени с нивото на доходите в страната.

Задължително е въпросните такси да са по-ниски както от таксите за същите услуги, които съответната банка извършва по платежни сметки за "неосновни" операции, така и от средния размер на таксите за "неосновни" операции за цялата банковата система.

От БНБ посочват, че ще обявят въпросния среден размер до 15 октомври 2016 г., като преди това банките ѝ предоставят съответната информация.

Точните текстове на наредбите не са ясни, защото БНБ няма практика да ги обявява. Те стават публични едва след като бъдат обнародвани в "Държавен вестник".

Според промените в закона нискотарифните разплащателни сметки ще дават възможност само за конкретен обем банкови услуги – откриване, ползване и закриване на сметката, внасяне и теглене на пари в брой (включително с карта от банкомат и през онлайн банкиране), директни дебити, картови операции (включително плащания през интернет), кредитни преводи (включително периодични плащания). Ниските такси ще важат за неограничен брой операции.

БНБ ще трябва да създаде интернет портал, чрез който потребителите да могат да сравняват таксите по платежни сметки в различните банки и другите платежни институции.

Централната банка обаче още не е обявила кога ще е готов въпросният сайт. На съпоставка ще подлежат само най-употребяваните от потребителите услуги по сметките.

Банките и фирмите за платежни услуги ще трябва занапред да предоставят на клиента предварително стандартизиран формуляр с всички такси, свързани с платежната сметка. Подобна бланка в момента задължително се представя на потребителите, които теглят потребителски или ипотечни кредити.

Споровете между клиенти и банки, свързани с разплащанията, могат да се отнасят до Помирителната комисия по платежни спорове. Срокът на нейното произнасяне се удължава от 7 на 14 дни и се въвежда максимален праг на споровете, които тя може да разглежда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Камен Илиев
    #5

    Това са поредните популиски ходове от ЕС, които се привнасят у нас. А в сърцето на Европа знаем, че нещата не отиват на добре, и че цялата машина работи все повече като един друг Съюз.

  2. Stixxx
    #4

    Не е много разумно това, ше има връщане към така отричаната регулирана икономика. Аз предпочитам да има регулирани цени на храните и горивата, от това ще има много по-голяма полза.

  3. daniel32
    #3

    Голяма пазарна икономика сме, няма що! БНБ да определя някакви таксички и тарифи. Нали като не ти харесва в едната банка ще отидеш в другата и готово!

  4. news
    #2

    Съвсем правилно решение. Нека да си изтече годината, да си направят печалбата банките, за наша сметка, пък догодина - ще видим!!! И така - всяка година, та до днес. Циркът с грижата за народонаселението продължава!

  5. Калико Джо
    #1

    Че те нашите банки главно на тия такси разчитат за приходите си! Иначе 30% от заемите им са лоши и не е ясно колко печелят от останалите си кредити в тази опоскана държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.