Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките в България може да се влошат рязко при ръст на лошите дългове

16 коментара
Българската икономика няма да се върне към положителен ръст преди 2011 г., а най-ранната възможна дата за влизане в преддверието на еврозоната ERM II е 2014 г., според анализ на "Рубини глобал икономикс".

"Според нас плановете на българското правителство за присъединяване към еврозоната до 2013 са твърде оптимистични. България наистина изпъква сред другите държави кандидатки по ред показатели. Но страните от еврозоната не насърчават по-нататъшно разширяване посред продължаващата криза с гръцките дългове. Българското правителство е наясно с това. Те отложиха кандидатстването за приемане на страната в обменно-валутния механизъм от февруари за юни 2010. Ако гръцката драма започне да затихва през втората половина на тази година, на теория България би могла да влезе в обменно-валутния механизъм през следващата година и да бъде приета в еврозоната през 2014, но това е най-ранната възможна дата", коментира Йелена Вукотич, анализатор на "Рубини глобал икономикс", пред Радио Дойче веле.

Тя посочва, че България е много близо до покриване на Маастрихтските критерии за приемане в еврозоната, което означава, че остават политическите съображения и тъкмо те представляват най-голямо препятствие за България.

"Гърция, както чуваме, през 2001 г. е подправила данните си, за да покрие критериите за еврозоната. Европейските лидери, разбира се, искат да избегнат повторение на подобна ситуация. Трябва да подчертаем обаче, че България, за разлика от Гърция, е държава-модел за фискални ограничения. Но слабите резултати на България в борбата срещу корупцията вредят на перспективите ѝ за влизане в еврозоната. Страната беше критикувана отново в доклада на ЕК миналата седмица. Особено силно се подчертават постоянните неуспехи на България да приведе съдебната си система в съгласие с европейските стандарти. Това със сигурност ще насърчи онези гласове в ЕС, които поддържат аргумента, че поне докато трае гръцката криза държавите членки на еврозоната не трябва да подкрепят приемането на още една проблематична държава."

Според "Рубини глобал икономикс" в момента банковата перспектива в България изглежда доста проблемна.

"Това беше отразено в скорошните понижения на рейтинга. Миналия месец "Фитч” снижи рейтинга на поделенията на гръцките банки в България, посочвайки като причина финансовия стрес на гръцките банки. А наскоро "Мудис” даде негативна перспектива на банковия сектор в България. Освен това преди дни централната банка на страната съобщи, че броят  на "лошите дългове” се е увеличил на 14 процента през февруари. Това е три пъти по-голям брой в сравнение с миналата година. Банковият сектор на България изглежда добре капитализиран, но състоянието на банките може да се влоши рязко, ако има скок на "лошите дългове”. Възможно е, разбира се, и разпростиране на ефекта от гръцката криза," смятат анализаторите.

Всичко това може да задуши още повече отпускането на кредити и да забави самото възстановяване на българската икономика.

"Най-лошият сценарий, който едва ли ще се случи, но трябва да го отбележим – някои чужди банки могат напълно да се изтеглят. Но това е малко вероятно," посочва Йелена Вукотич пред Радио Дойче веле.

"Гръцките банки естествено са тези, които ще са под все по-голям натиск и в Гърция, и в чужбина. В чужбина натискът идва от растящия брой на просрочените дългове – това се случва навсякъде в Югоизточна Европа. Не мисля обаче, че те искат да се изтеглят. Самите гръцки банки нямат желание това да се случи, но всичко ще зависи от способността им да продължат да финансират поделенията си в чужбина. Тази способност е под голяма въпросителна. Това е причината, поради която "Фитч” понижи рейтинга на поделенията на гръцките банки в България и Румъния. Това е рискова зона, която трябва да се наблюдава."

"Свиването на икономиката беше рязко, а възстановяването ще е много бавно. Заради валутния борд икономиката трудно би могла да се възстанови чрез износ. Освен това строгата фискална политика, затегнатите кредитни условия и растящата безработица също ще затруднят растежа. Ние продължаваме да смятаме, че българската икономика няма да се върне към положителен ръст преди 2011," казва в заключение Йелена Вукотич.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gogo
    #17

    Тоя Рубини нали заложи срещу лева преди повече от година, и вече Загуби доста пари ... що продължава да се излага публично? :)

  2. нн
    #16

    по кредитите колкото в европейските държави, лошите кредити ще продължават да растат. Това е толкова просто!

  3. Слобо
    #15

    Чуеш ли международен икономист, политолог, анализатор, финансист, банкер със сръбско име, бъди нащрек с него! Уж са "независими", уж са "трето поколение живеещи на Запад", но всички до един са образец за поразяващата мощ на сръбския шовинизъм.От такива, стой далеч! За България те никога няма да кажат добра дума. Привидно обективни, благи, завоалирани, те винаги ще ни оплюват и ще ни ритат по кокалчетата.

  4. Сам
    #14

    При сложна икономическа обстановка държавата трябва да се управлява от много компетентни и с голям стопански опит хора. Не виждам такива в правителството ни , а още по-малко в парламента, така че 2014-та е оптимистична дата, а реалната е далеч след нея.

  5. 112
    #13

    благодарение на Гърция, пък и на всички страни в еврозоната, така че конкурентността на ЕС се повишава и износът ще се увеличи, колкото и да реват Рубини и сръбската му подлога. Проблемът на БГ е малоумният и параноичен министър председател дето има, които няма акъл да раздели на две магарета сламата и слуша куцо, кьораво и сакато.

  6. Ха-ха
    #12

    Тези или Дянков и Борисов???

  7. ББ
    #11

    Медиапул за какъв х.. цитирате тази статия?

  8. Станишев
    #10

    ех, бойко - барабойко

  9. митница
    #9

    Няма как да вдигнеш митото срещу Tурция,защото е в икономическата общност на ЕС.

  10. tt
    #8

    Имах предвид вдигане на митата за земеделски стоки, а за тях турция не е сключила митнически спогодби с ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.