Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките в България в устойчив подем успоредно с реалния сектор

11 коментара

Докато през 2011 г. България продължи да се възстановява от рецесията, икономическият растеж остана слаб поради изоставането в някои сектори. Вътрешното потребление намаля с 0.3% на годишна база поради растящата безработица, като инвестициите също се свиха. Банковата система продължи да адаптира дейността си в съответствие с плавното възстановяване на икономиката от рецесията.

Това се казва в годишния анализ на анализаторското звено на "Райфайзенбанк Интернешънъл" за 2011 г. за състоянието на банките в Централна и Източна Европа през миналата година, като в частност има анализ, посветен и на българската банкова система.

Поради свитото кредитиране и високите равнища на безработица, кредитната активност остана ниска и нарасна с около 4% през 2011 г. (кредитите представляват 73% от общите активи). Повишеното търсене на кредити главно от секторите търговия, преработващата промишленост и професионални услуги доведе до ръст на корпоративното кредитиране с 6% на годишна база през 2011 г., като този сегмент бе основен двигател за ръста на кредитния портфейл.

През 2011 г., значението на привлечените средства от местни източници нарасна . Ръстът на депозитите на домакинствата, както и нарастващото доверие на населението в банковия сектор, допринесоха за нарастването на депозитната база с около 12% на годишна база, се казва в частта за България на доклада.

Ниската кредитна активност и устойчивият ръст на депозитите бяха основен двигател за нарасналата ликвидност в банковата система. Измерена с коефициента на ликвидните активи, ликвидността се подобри до 25.57% към края на 2011 г., спрямо 24.37% година по-рано.

Съотношението кредити към депозити спадна до около 106% през 2011 г. – значително под равнищата от 2009 и 2010 г. (около 115-120%). Банковата система приключи 2011 г. с обща капиталова адекватност от 17.5%, която отчетливо надхвърля регулаторния минимум от 12%.

В резултат на стабилната ликвидна и капиталова позиция, българският банков сектор е добре подготвен да подкрепи кредитирането при по-благоприятна вътрешна и външна икономическа среда, което отличава банковия сектор в страната от някои други конкуренти в Югоизточна Европа.

За трета поредна година българският банков сектор отчете спад в нетната печалба, която се сви до 300 млн. евро през 2011 г., спрямо 315 млн. евро през 2010 г. Възвращаемостта на активите (ROA) на банковата система, както и възвращаемостта на балансовия капитал и резерви (ROE) също намаляха за трета поредна година, достигайки съответно 0.78% и 5.76%.

По-слабият финансов резултат се дължеше на разходите за обезценка вследствие на ръста на класифицираните кредити и ниския ръст на новоотпуснатите кредити.

През 2011 г. системата отчете лек спад в темпа на растеж на класифицираните и необслужваните кредити. Класифицираните кредити възлязоха на 23.21% от общите кредити, като 8.29% представляват кредитите “под наблюдение” (кредити със забава 30-90 дни), 3.18% “необслужвани кредити” (забава от 90-180 дни) и 11.75% “загуба” (забава над 180 дни.), констатират анализаторите на "Райфайзенбанк".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    За първи път виждам банка да участва в предизборна кампания!

  2. Анонимен
    #10

    Ей, много рано започнахте предизборната кампания! "Банките в България в устойчив подем успоредно с реалния сектор" А спада в икономиката отчитате като неустойчив!

  3. Анонимен
    #9

    Милиционер №4 е с голи гърди за народната власт

  4. Анонимен
    #8

    О.5% ръст - е-ати устойчивият подем Смях в залата за тези подлизурковци

  5. Анонимен
    #7

    4, не само обема, а и структурата на депозитите са важни при анализа. А структурата на депозитите показва, че на една много малка част от населението нарастват депозитите, болшинството българи тънат в мизерия!

  6. Анонимен
    #6

    До малоумньото с пост 4: Чети, маймуняк, буквичките в статията. Щото нещо не си разбрал за какво става дума. Когато наричаш черното бяло, това не те прави по-умен, а показва, че не си наред с централната нервна система.

  7. Анонимен
    #5

    Да, Дянков не дава. Лошо. В Гърция пък много давали. Даже още по-лошо.

  8. Анонимен
    #4

    До болшeвишкия кpeтeн 1, 2, 3
    Цифpитe са от 0 до 9, а числата са повeчe от добpи и този път заглавиeто e много точно.
    1. Pъстът на дeпозититe на домакинствата, както и наpастващото довepиe на насeлeниeто в банковия сeктоp, допpинeсоха за наpастванeто на дeпозитната база с около 12% на годишна база
    2. Банковата систeма пpиключи 2011 г. с обща капиталова адeкватност от 17.5%, която отчeтливо надхвъpля peгулатоpния минимум от 12%
    3. Пpeз 2011 г. систeмата отчeтe лeк спад в тeмпа на pастeж на класифициpанитe

  9. Анонимен
    #3

    Като сте слагали това заглавие, гледали ли сте какво пише в статията? Всъщност цифрите в анализа казват, че трета поредна година нещата се влошават и системата използва резервите си вече.

  10. Анонимен
    #2

    От подобрение към погребение! Майтапчия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.