Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките в Източна Европа застрашени от изтичане на капитали

11 коментара
Банките в Източна Европа застрашени от изтичане на капитали

Източноевропейските страни, голяма част от банковия сектор на които е във френски, австрийски и гръцки ръце, се тревожат, че новите правила за рекапитализация на банките ще доведат до изтегляне на пари от регионалните филиали и това ще постави в опасност икономиките на тези страни, пише EUObserver.

"Не можем да приемем рекапитализация чрез изтегляне на пари, например от румънския пазар, за да се устои на кризите в еврозоната", заяви румънският президент Траян Бъсеску в неделя, след първата част от срещата на върха на ЕС, която ще продължи утре, за да определи условията за вливането на 100 милиарда евро в най-затруднените банки в Европа.

Половината от банковия сектор в Румъния е собственост на изпаднали в затруднение австрийски и гръцки банки като "Ерсте", "Райфайзен", "Алфа Банк" и "Еврокредит". Националната банка на Румъния призова чуждестранните филиали да увеличат капиталите си в Румъния, ако банките-майки изпитват трудности у дома заради инвестициите си в Гърция.

В неделя австрийската банка "Ерсте", най-голямата банка в Румъния, съобщи, че ще регистрира чиста загуба от близо 1 милиард евро тази година заради дълговата криза в еврозоната.

Унгария пък ще се опита да разшири регулацията на банковия си сектор, особено връзките между инвестициите и банковите операции на дребно, за да предотврати спасителната помощ от държавата за финансовите институции, заяви унгарският премиер Виктор Орбан.

Съседна България също е изправена пред тежки времена, тъй като 30% от банките ѝ се намират в гръцки ръце. Експерти смятат, че идеята за рекапитализация на банките не трябва да пренебрегва клоновете в Източна Европа.

"Съгласни сме с посланието на румънския президент, че всяка рекапитализация трябва да е от полза за групата като цяло", заяви Йеромин Зетелмейер, заместник главен икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Заради преструктурирането на дълга гръцките банки "ще изискват значителна рекапитализация", като ЕБВР има два сценария - единият, при който всичко се развива добре и клоновете могат да продължат напред, без да бъдат отделяни от банките-майки, и друг, когато преструктурирането "не се осъществява идеално" и националните правителства на България, Румъния и Сърбия ще трябва да се намесят, за да подкрепят клоновете.

Зетелмейер казва, че правителствата от Източна Европа имат "готови планове за всякакви непредвидени ситуации" и че МВФ ще подкрепи подобни действия за помощ на финансовите институции. Това обаче може да увеличи чуждестранния дълг на страните и бюджетните им дефицити, които те сега се опитват да държат под контрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    По-нагла кражба от тази, която извършват в момента банките не мога да си представя.
    Първо раздадоха кредити на свои фирми, при това с огромни и непосилни лихви и двойно обезпечение - я с ипотека, я с банкова гаранция.
    Второ - сами си докараха бизнеса до фалит и сега не ни убеждават, те ни принуждават ние да им плащаме масрафа.
    Питам аз - какво лошо има, ако фалира банка?
    Банките по закон са длъжни да имат депозит в БНБ. Те не могат да инвестират повече от размера на депозита плюс дълготрайните си

  2. Анонимен
    #10

    Нали сме в борд бе как ще печатаме пари???

  3. Анонимен
    #9

    Поради нестабилните икономики в бившите комунистически държави,лихвените проценти в тези страни са доста високи,в сравнение със страните-майки на банките.Тук аз лично не знам как фирмите си обслужват кредитите,но знам,че банките по принцип не се церемонят.Така,че ще видим какво ще се случи.

  4. Анонимен
    #8

    Долните до един сте тъпанари... Само това мога да ви кажа ... Национализация - идиоти

  5. Анонимен
    #7

    и защо всъщност Българското правителство трябва да рекапитализира чужди банки, че не разбрах?! а не да ги остави да фалират и да подкрепи българските граждани и българският бизнес?! да не би това да е против договора за европа??? май не е.

  6. Анонимен
    #6

    икономистът Дянков казва,че печелим от кризата в Гърция,голяяяяяяям хаос цари в главата на тоз човек,а и добре подслъгва,както казва *Икономист*,българите искат още,явно трябва да стане чудо,зада прогледне тоя наш народ

  7. Анонимен
    #5

    Не се притеснявайте за гръцките банки, а мислете какво ще се случи ако се ройне "италиянската" банка...

  8. Анонимен
    #4

    Какво?!? Ще трябва и ние да плащаме за да "подкрепим клоновете"? Мамка ви банкерска!

  9. Анонимен
    #3

    Ясно да се готвим за "Зима'97" - 2 Който успее да изтегли пръв - печели, останалите духат супата....

  10. Анонимен
    #2

    Добър ден! Сега ли се сетихте какво ще стане? Трябва да като Дилма Русеф - върху чуждестранните инвестиции на входа да има облагане. Иначе после става, ама що си отивате? Но кой да мисли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.