Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковата система на Китай е изправена пред проблеми

4 коментара

Крайъгълният камък на китайската финансова система започва да се пропуква, пише "Уолстрийт джърнал". Банковият сектор на страната, който е ключова част от финансовата система, осигуряващ бурния ръст на китайската икономика през последните три десетилетия, усеща признаци на дисбаланс от дългите години на бърз кредитен растеж.

Банковото кредитиране на държавни предприятия и местни правителства доведе до свръхкапацитет. В страната са изградени редица скъпи и никому ненужни обекти: полупразни магазини, пътища и мостове, водещи за никъде.

Така се стигна до сериозни дългови проблеми на местните власти, на компаниите, както и на самите кредитори.

Сега банките се опитват да укрепят своите баланси. Те очакват съкращаване на доходите в най-близко време и нарастване на равнището на просрочени задължения. Но да привлекат нов капитал ще им бъде трудно – инвеститорите вече разпродават част от своите китайски активи, опасявайки се от забавяне на икономиката в страната.

Слабостта на банките е само част от по-всеобхватните проблеми на финансовия сектор в Китай. Анализатори посочват, че е налице ръст на кредитите, които не са отразени в баланса на банките. Този инструмент е бил нужен на банките, за да заобикалят ограниченията при кредитирането.

Ръстът на сенчестата активност в банковия сектор вече принуди Народната банка на Китай рязко да вдигне ставката на междубанковия кредитен пазар през юни. Тогава ставката по краткосрочните кредити нарасна почти до 30%, което предизвика паника на пазара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Тия прогнози ги слушам от 20г поне .Сигурно ще ги слушам поне още 20.

  2. Анонимен
    #3

    1 - тъпчо: ШАТИТЕ дължат на СЕБЕ СИ 16 трильона..голям праз за тях... Китаиските комунисти само могат да се НАДЯВАТ да си вземат некакви пари обратно и то само ако слушат, те НИКОГА не могат да си ги вземат ако ШАТИТЕ не решат това...капиче кои поръчва музиката...сега ходи бегаи се оплакваи на Путин

  3. Анонимен
    #2

    е, когато и китайския финансов балон се спука, тогава ще се видим у приключение

  4. Анонимен
    #1

    Така изглежда е извод на хора със сериозни мозъчни проблеми!Да имаш да даваш 16 трлн долара е проблем,но да имаш да вземаш 4 трлн долара- това е навечерие на ужасна криза...Човек да им се чуди на тези платени лилипути и лилипуtки-журналисти,икономисти, финансисти и т.н.ARTисти съгласно американската система.Изглежда там масово "произвеждат" debili -специалисти,които се занимават с изкуството да убеждават хората че това,което е,не е това...Наистина ли всички наглосаксони са със sкорени мозъци ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.