Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банкови гаранции, GPS и отделни ГКПП за отпадъците

Екоминистърът съгласен на тези мерки вместо забрана на вноса, но началникът ще реши

1 коментар
Емил Димитров изслуша идеите на рециклиращия бизнес за засилване контрола върху отпадъците, сн. БГНЕС

Всички фирми, които се занимават с отпадъци, да внасят банкови гаранции, камионите им да бъдат оборудвани с GPS, за да може да се следи маршрутът им и къде разтоварват товарите, видеонаблюдение за площадките за съхранение на боклук, както и вносът да минава само през определени гранични пунктове. Това са част от предложенията на рециклиращата индустрия, които екоминистърът Емил Димитров – Ревизоро обсъди с нейни представители в четвъртък като алтернатива на исканата от премиера забрана за внос и износ на отпадъци.

Според Димитров по част от мерките било постигнато съгласие, за други се обсъждало дали да са по-меки или по-твърди. Идната седмица предстои нова среща с рециклиращия бизнес, след което екоминистърът щял да излезе с предложение до премиера, но "крайната дума е на началника".

От думите на екоминистъра се разбра, че към момента целта е засилване на контрола и неговата ефективност и че най-вероятно до мораториум върху вноса на отпадъци няма да се стигне.

"Законодателството в България е перфектно – отговаря на европейските изисквания, но някои оператори са го побългарили. На срещата с бизнеса споделих вижданията си дали да се стига до крайности или да се предприемат по-меки мерки", каза Димитров пред журналисти след срещата, която се състояла, "за да не проведем прибързани действия".

"Целта е ефективна форма на контрол, без да е скъпа за бизнеса и да му причинява стрес. Ще се съобразя с техните виждания, но решението ще е на началника", каза Ревизоро.

Той отбеляза, че в момента легалният бизнес с отпадъците страда от нелоялната конкуренция. "Покрай редовните се крият другите. Кухата фирма губи само камиона и терена с отпадъка", каза още Димитров.

"Най-рисковите групи отпадъци ще са с максимален контрол", допълни той и уточни, че за тях дори ще има отделни кодове за граничен контрол. На въпроса кои са рисковите групи отвърна, че "са тези, които виждате".

Представители на бизнеса обаче уточниха пред Mediapool, че става въпрос за пластмаса и каучук, за RDF и за смесените отпадъци. Те настоявали да се въведе изискването всеки камион, внасящ независимо какъв отпадък, да се оборудва с GPS, чиито координати да се дават на съответната регионална екоинспекция предварително и тя да следи маршрута му до декларираното място за разтоварване. Димитров обаче каза, че се обмисляло дали да е за всички или само за рисковите групи отпадъци.

Ревизоро каза, че е обсъждано вносът на отпадъци да става само през определени гранични пунктове и под контрола на екоинспектори, които да бъдат уведомявани  в последния момент за предстоящи проверки, за да няма корупция. Той вметна, че заради сегашните проверки "границите в момента са задръстени с камиони с отпадъци на легалния бизнес", но "утре ще започнем да ги освобождаваме".

По думите му контролът може да стане тристепенен – на границата, през документите в регионалните екоинспекции и чрез внезапни проверки.

Главният секретар на Българската стопанска камара Добри Митрев припомни как въвеждането на видеонаблюдение на площадките за скрап и банкови гаранции за всеки терен за съхранение на черни и цветни метали е изчистил бизнеса, но нелоялните практики са се прехвърлили към останалите отпадъци, заради което се налага подобна мярка и за тях. Освен това трябва да има критерии, които да се покриват от регистриралите се за този бизнес фирми според конкретната дейност, с която се занимават. Така щели да се изчистят кухите брокери.

"Постигнахме консенсус, че информационната система за отпадъците трябва да заработи и да се ъпдейтва, за да не се допуска нерегламентиран внос", каза още Емил Димитров.

Бизнесът настоява в този регистър да се публикуват резултатите от проверките на екоинспекциите и когато за дадени фирми няма открити нарушения, контролът върху тях да се отслаби, за да може да се насочи административен ресурс към онези с нарушения или дейността на фирми от сивия или черния бизнес с отпадъци.

Според тях такъв бял списък ще облекчи работата и на контролните органи, на които често им убягват нерегламентираните практики и нелоялната конкуренция.

При проверка в интернет се установяват стотици нерегламентирани търговци на опасни отпадъци. Множество обяви за изкупуване на катализатори, ДПФ филтри, отработени масла и др. опасни отпадъци в частни обяви в интернет говори за огромен сив сектор, останал необезпокояван от контролните органи, посочиха от БСК.

"Силно се изкушавам, когато фирми са дали свой терен за нерегламентирано съхранение на отпадъци, да не се измъкват с това, че не са знаели за какво я дават, а направо да им се отнема разрешителното", коментира екоминистърът.

Рециклиращият бизнес настоява още от 2021 г. да отпадне облагането с 10 процента на доходите на хората, които продават свои отпадъци в пунктовете за вторични суровини. Това  генерира сив сектор и нелоялна конкуренция, а постъпленията в бюджета са малки. От въвеждането му през 2014 г.,  когато от този вид данък са събрани 15.3 млн. лв., спадът в приходите от него е 450 процента до едва 5 млн. лв. през 2018 г., сочат данни на индустрията.

Предстои да се види какво ще е крайното решение, но представителите на бизнеса определиха срещата си с Димитров като ползотворна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ARROGANT
    #1

    Тонове отпадъци са складирани на площадка край старозагорския квартал „Зора“, сигнализираха слушатели на Радио Стара Загора. Хората са обезпокоени от количеството на балите и тяхното предназначение. Площадката се намира в землището на с. Калитиново, южно от жп линията и на около километър от последните жилищни сгради на кв. „Зора“. На терена има струпани стотици бали с отпадъци, съобщава БНР.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.